Nieostre widzenie – jakie są jego przyczyny?
Jak rozpoznać, że cierpisz na nieostre widzenie? Nie widzisz zbyt dobrze otaczających Cię przedmiotów, miewasz problemy z rozpoznawaniem ludzi (zwłaszcza ich twarzy), masz problemy z czytaniem lub odnosisz wrażenie, że litery na ekranie Twojego komputera lub stronicach książki „pływają”? Być może jest to najwyższa pora na skonsultowanie się ze specjalistą.
W dalszej części dzisiejszego artykułu dowiesz się, czym jest nieostre widzenie oraz poznasz podstawowe fakty na temat jego przyczyn i sposobów leczenia.
Nieostre widzenie: najważniejsze przyczyny
Poniższa lista pomoże Ci określić, czym spowodowane jest występujące u Ciebie nieostre widzenie i jakie są jego najczęstsze objawy.
Astygmatyzm lub krótkowzroczność
Na pierwszym miejscu wśród opisywanych przyczyn znajduje się choroba zwana astygmatyzmem, która pogarsza widzenie z bliska, natomiast druga redukuje maksymalną odległość, na jaką dobrze widzimy. Oprócz tego, że wywołują one nieostre widzenie, to zakłóca także całe pole widzenia.
Zaćma
Jest to choroba najczęściej występująca u osób w wieku powyżej 60 lat, choć czasami mogą one nie mieć żadnych zauważalnych objawów. W innych przypadkach może pojawić się zmętnienie rogówki, nieostre widzenie, wrażliwość na światło, efekt halo wokół źródeł światła, podwójne widzenie i postępujące zanikanie ostrego widzenia.
Cukrzyca
Jednym z wielu objawów zakłócenia poziomu cukru we krwi może być nieostre widzenie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ten problem, jeśli chorujesz na cukrzycę, ponieważ brak należytego leczenia może spowodować znacznie poważniejsze problemy ze wzrokiem, które mogą objąć nawet całkowitą jego utratę.
Choroba Gravesa-Basedowa
Utrata masy ciała i zwiększenie apetytu, przyśpieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi, drgawki i nieostre widzenie są najbardziej znanymi objawami choroby Gravesa-Basedowa, która dotyczy nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy.
Stwardnienie rozsiane
Tej chorobie neurodegeneracyjnej często towarzyszy wiele problemów ze wzrokiem, w tym także nieostre widzenie. Może ona również powodować problemy związane z kontrolowaniem pęcherza moczowego, zaburzenia czucia, itp.
Hipoglikemia
Kiedy poziom cukru we krwi nagle spadnie, może to spowodować nie tylko nieostre widzenie, ale również inne rodzaje problemów ze wzrokiem, poczucie splątania, podwójne widzenie, drgawki, zaburzenia koncentracji, niepokój, kołatanie serca i drżenie rąk.
Migrena
Gdy dopada Cię ostry ból głowy spowodowany problemami z mięśniami lub neurologicznymi, nieostre widzenie jest jednym z najczęstszych objawów. Inne typowe symptomy obejmują między innymi mdłości, nadwrażliwość na światło, ból oczu i wymioty. Migreny mogą mieć te same objawy.
Wysokie ciśnienie krwi i jaskry
Zarówno w przypadku nadciśnienia krwi lub nadmiernego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej (jaskry), możemy mieć problemy z prawidłowym widzeniem. Ponadto obie dolegliwości mogą także wywoływać dodatkowe problemy, takie jak omdlenia, całkowitą lub częściową utratę wzroku, tachykardię, itp.
Jak leczyć nieostre widzenie?
Jeśli często zauważasz u siebie jakiekolwiek z opisanych powyżej objawów, to powinieneś jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Jeśli natomiast występują one jedynie sporadycznie, to po prostu zapoznaj się z opisanymi poniżej wskazówkami:
Zmniejsz poziom stresu
Zastosowanie się do powyższej rady pomoże zarazem obniżyć ciśnienie krwi i zredukować stan ogólnego podenerwowania. Dzięki temu będziesz znacznie spokojniejszy i Twój wzrok się poprawi. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najgorszych wrogów dla Twoich oczu, ponieważ przyśpiesza ich zmęczenie i powoduje osłabienie wzroku.
Jeśli cierpisz na podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, to zredukowanie poziomu stresu także będzie niezwykle korzystne dla Twojego zdrowia.
Dołóż wszelkich starań w celu obniżenia swojego poziomu stresu, gniewu i lęku, dzięki czemu negatywne efekty tych trzech stanów emocjonalnych nie będą się w Twoim wypadku kumulować powodując między innymi nieostre widzenie.
Zadbaj o relaks dla swoich oczu
Jeśli codziennie spędzasz sporo czasu przed ekranem komputera lub laptopa, Twoje oczy mogą stać się zmęczone, co naturalnie powoduje nieostre widzenie. Pozostań w pozycji siedzącej i zamknij oczy na chwilę.
Inną godną uwagi metodą zadbania o oczy jest wstanie, umieszczenie palca wskazującego przed nosem, a następnie stopniowe powolne przybliżanie i oddalanie go od twarzy, przy jednoczesnym skupieniu wzroku na swoim palcu. Następnie powtórz całą procedurę, ale tym razem przesuwaj palec w prawo oraz w lewo płynnym wahadłowym ruchem.
Pamiętaj tylko o tym, że należy poruszać jedynie samymi oczami, a nie głową.
Zmiany ostrości
Wybierz jakiś obiekt i spójrz na niego skupiając cały wzrok właśnie na nim. Następnie spróbuj nie skupiać ostrości na wybranym obiekcie, zamiast postaraj się ogarnąć wzrokiem cały obszar wokół niego.
Jednym z powodów, dla których pojawia się u nas nieostre widzenie jest przyzwyczajenie do koncentrowania wzroku tylko na jednym punkcie zamiast częstej zmiany odległości, na którą patrzymy, oraz ostrości – jednym z głównych powodów tego zjawiska są liczne używki i produkty o działaniu stymulującym, które zażywamy w sporych ilościach każdego dnia.
Kontroluj swoją dietę
Zapewne już wiesz, że woda jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem pozwalającym utrzymać odpowiedni stopień nawodnienia organizmu, w tym także i oczu.
Ponadto woda pełni także istotną rolę w procesie usuwania toksyn nagromadzonych w organizmie, a które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie wątroby, czyli narządu mającego bezpośredni związek z kondycją oczu.
Jeśli zauważasz u siebie nieostre widzenie lub ogólnie rzecz biorąc pogorszenie wzroku, stara się przestrzegać diety beztłuszczowej i unikaj potraw smażonych. Pij codziennie napary zawierające boldo, spożywaj produkty przyrządzone na parze lub częściowo ugotowane warzywa (przede wszystkim brokuły, szpinak i botwinkę) wraz z ryżem pełnoziarnistym.
Nie jedz tłuszczów, mięsa i produktów mlecznych. Jednocześnie powinieneś zwiększyć spożycie produktów o wysokiej zawartości witaminy A oraz C. Oba te składniki znajdziesz w owocach cytrusowych, marchewce, owocach papai i brokułach.
Przestrzegaj zdrowych nawyków
Zwiększ rozmiar czcionki na ekranie swojego komputera, dzięki czemu nie będziesz musiał przysuwać ekranu bliżej oczu, nie czytaj przy niewystarczająco mocnym oświetleniu (światło naturalne jest lepsze do czytania, niż sztuczne).
Pamiętaj o zachowaniu co najmniej jednego metra odległości od ekranu telewizora i noś okulary przeciwsłoneczne podczas przerwy w pracy lub w trakcie powrotu do domu.
Dobrą praktyką jest także spędzanie wolnego czasu w otoczeniu wiejskim lub w całkowicie naturalnym środowisku, jak np. łąka lub plaża. W ten sposób możesz zapewnić oczom naprawdę zróżnicowane pole widzenia.
Podobnie jak to ma miejsce w przypadku fotografii panoramicznej, także i oczy potrzebują odpoczynku od nagromadzenia wielu obiektów w jednym miejscu, a zwłaszcza od tych wszystkich jaskrawych kolorów, migających neonów i ostrego, sztucznego oświetlenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Trachtman, J. N. (2010). Post-traumatic stress disorder and vision. Optometry. https://doi.org/10.1016/j.optm.2009.07.017
- Crago, H. (1993). More Than Meets The Eye? Australian and New Zealand Journal of Family Therapy. https://doi.org/10.1002/j.1467-8438.1993.tb00956.x
- Montés-Micó, R. (2007). Role of the tear film in the optical quality of the human eye. Journal of Cataract and Refractive Surgery. https://doi.org/10.1016/j.jcrs.2007.06.019
- Conrady, C. D., Joos, Z. P., & Patel, B. C. K. (2016). Review: The Lacrimal Gland and Its Role in Dry Eye. Journal of Ophthalmology. https://doi.org/10.1155/2016/7542929