Błyszczące oczy - Kilka sekretów

Aby dać oczom i twarzy odpocząć, przez kilka minut staraj się porobić głupie miny do lustra, a następnie wykonaj delikatny masaż, aby zniwelować napięcie.
Błyszczące oczy - Kilka sekretów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Bez wątpienia zadbane, wypoczęte i błyszczące oczy dodają nam urody. Na to, jak one wyglądają i czują się wpływa wiele czynników. Oczy prezentują się o wiele gorzej, gdy są wysuszone i podrażnione, a także gdy pojawiają się zmarszczki, a mięśnie twarzy są spięte.

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci jak w naturalny sposób poprawić kondycję oczy i zwalczyć niektóre najpopularniejsze problemy. Dodatkowo zdradzimy także kilka sekretów, jak mieć zdrowe i błyszczące oczy każdego dnia.

Błyszczące oczy? – Jak złagodzić podrażnienia?

Oczy często tracą swój blask przez suchość i podrażnienia. Z problemami tymi można jednak poradzić sobie, zapewniając organizmowi odpowiednią dawkę witamin. Oto co możesz zrobić:

 • Wzbogać swoją dietę o olej lniany i ryby, na przykład łososia i tuńczyka, gdyż są to produkty niezwykle bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe.
 • Jedz awokado, które także zawiera zdrowe tłuszcze.
 • Używaj oleju wysokiej jakości, na przykład oliwy z oliwek albo oleju kokosowego, ponieważ wytrzymują wyższe temperatury.
 • Pij naturalne soki, na przykład jabłkowe i marchewkowe.
 • Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie, z czego 2 rano tuż po otwarciu oczu
 • Ogranicz spożycie soli.
Sok z marchewki na błyszczące oczy

Oczy można nawilżać również domowymi kroplami z masła ghee. Pamiętaj, aby wybrać masło niewykorzystywane do gotowania i pozbawione zanieczyszczeń. Aplikuj po kropli do każdego oka codziennie rano.

Zadbaj o skórę wokół oczu

Skóra w kącikach oczu jest niezwykle delikatna i to tam najczęściej pojawiają się pierwsze zmarszczki. W wyniku niedoboru substancji odżywczych mogą występować także sińce i tzw. worki pod oczami. Jeśli chcemy im zapobiec, trzeba działać jak najszybciej.

Należy zacząć od zrezygnowania z niezdrowego jedzenie i nałogów, takich jak palenie papierosów. Dodatkowo można wykorzystać olejki roślinne do wykonania prostego masażu skóry wokół oczu. Znakomicie sprawdzą się:

 • olejek jojoba: idealny dla skóry mieszanej
 • olej kokosowy: nie jest tłusty i łatwo się wchłania – idealny dla skóry tłustej
 • olejek z dzikiej róży: regenerujący, doskonały dla skóry suchej
 • olej migdałowy: odpowiedni dla każdego rodzaju cery

Jak wykonywać masaż twarzy?

Powszechnie mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Zacznij więc o nie lepiej dbać. W tym celu regularnie przeprowadzaj masaż skóry w okolicach oczu.

Kobieta i jej błyszczące oczy

Zacznij od wewnętrznych krawędzi brwi i wykonuj masaż delikatnymi kolistymi ruchami w stronę zewnętrznej części twarzy. Następnie masuj skórę dookoła oczu, wracając do miejsca, w którym rozpoczęłaś masaż. Już po kilku sesjach będziesz najpiękniejszą ozdobą Twojej twarzy będą piękne, błyszczące oczy.

Relaksacja oczu

Oczy są otoczone mięśniami, które tak jak mięśnie w każdej innej części naszego ciała, mogą spinać się i zaciskać. Ma to miejsce zwłaszcza w okresach zwiększonego stresu czy napięcia emocjonalnego. Na szczęście bardzo łatwo rozluźnić mięśnie twarzy poprzez delikatny masaż.

Doskonałym ćwiczeniem dla mięśni twarzy może być także robienie śmiesznych min do lustra.

 • otwórz, zamknij i porusz szczęką
 • wydmij policzki
 • porusz czubkiem nosa
 • zamknij oczy tak mocno, jak tylko potrafisz
 • zmarszcz czoło

Po około dwóch minutach takich ćwiczeń Twoje mięśnie powinny być całkowicie rozluźnione, a Ty będziesz w stanie wziąć głęboki oddech i wyobrazić sobie, że powietrze dociera stopniowo do wszystkich części twarzy.

Osoby cierpiące na wady wzroku powinny regularnie odwiedzać swojego okulistę, ponieważ noszenie nieodpowiednich okularów lub szkieł kontaktowych może prowadzić do przemęczenia wzroku i zwiększonego napięcia mięśni twarzy.

Długie i gęste rzęsy

Rzęsy nie tylko chronią nasze oczy przed światłem słonecznym i ciałami obcymi, ale także dodają nam urody i atrakcyjności. Jeśli marzą Ci się dłuższe i gęstsze rzęsy, skorzystaj z prostego naturalnego środka, jakim jest olejek rycynowy.

Zaaplikuj go przy użyciu starej maskary lub szczoteczki do brwi przed pójściem spać. Pamiętaj – aby efekt był widoczny, sposób ten należy stosować regularnie.

Kształtne brwi a wypoczęte i błyszczące oczy

Wiele kobiet samodzielnie reguluje swoje brwi. Rzadko kiedy wybieramy się do specjalistki, która nadałaby im kształt odpowiedni do kształtu naszej twarzy. Musisz wiedzieć, że wystarczy czasem niewielka zmiana, aby brwi stały się Twoją ozdobą a nie udręką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Javadi MA, Feizi S. Dry eye syndrome. Journal of Ophthalmic and Vision Research. 2011.
 • Al Mahmood AM, Al-Swailem SA. Essential fatty acids in the treatment of dry eye syndrome: A myth or reality? Saudi J Ophthalmol. 2014;
 • Demmig-Adams B, Adams RB. Eye nutrition in context: Mechanisms, implementation, and future directions. Nutrients. 2013.
 • Vrcek I, Ozgur O, Nakra T. Infraorbital dark circles: A review of the pathogenesis, evaluation and treatment. In: Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery. 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.