Sztuka picia wody – jak i ile?

· Grudzień 16, 2015
Jeżeli nie przepadasz za piciem wody i nie jesteś w stanie wypijać zalecanych ilości, możesz sięgać po pyszne wody smakowe lub herbaty. Pamiętaj, żeby nie dodawać cukru

Potrzebne ilości wody zależą od ciała każdego człowieka. Uogólniając, można przyjąć, że osoba dorosła powinna wypijać około 2 litry wody dziennie. Ponad 60% naszego organizmu to woda. Dlatego też, żeby móc poprawnie funkcjonowań, trzeba zachować jej odpowiednie proporcje.

To prawda, że picie wody pomaga nam zgubić zbędne kilogramy. Jednakże, są takie osoby, które popełniają ogromny błąd wypijając ilości większe od tych rekomendowanych, a co za tym idzie, szkodzą swojemu organizmowi.

W tym artykule dowiesz się jakich ilości wody potrzebuje Twoje ciało.

Ilość wody zależy od ciężaru ciała

Wiele z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie od naszej wagi zależy ilość wody, którą powinnyśmy wypijać. Dla przykładu: osoba szczupła nie potrzebuje tyle samo wody co osoba z nadwagą.

Jako, że każda z nas ma inną wagę, istnieje formuła, która może nam tutaj pomóc.

Picie wody

 

Przyjmujemy 1,5 litra jako standard i 15 mililitrów wody na każdy kilogram powyżej 20 kg masy ciała. Dla osoby, która waży 60 kg wygląda to następująco:

1500 ml + 15ml x (60-20) = 1500 ml + 600 ml = 2,1 litra

Czyli powinna ona dostarczyć dziennie do organizmu 2,1 litra wody.

Szczególne przypadki

  • Jeżeli regularnie uprawiasz sport lub wykonujesz intensywne ćwiczenia, polecamy wypijać dodatkowy litr wody na każdą godzinę ćwiczeń.
  • Jeżeli w Twojej codziennej diecie nie ma zbyt wiele warzyw i owoców, nie możesz wypijać mniej niż 2 litry wody dziennie.
  • Nawodnienie organizmu jest priorytetem, jeżeli cierpisz na jakąś dolegliwość lub gdy odporność Twojego organizmu jest mniejsza. W tym przypadku pij większe ilości płynów niż zazwyczaj.

Jak pić odpowiednie ilości wody?

Wiemy już jakie ilości wody są potrzebne naszemu organizmowi. Musisz się do nich dostosować, bo tylko wtedy będziesz odpowiednio nawodniona i szybciej uda Ci się stracić na wadze.

Wiadomo, że wiele z nas zapomina o piciu wody lub – zwyczajnie – nie jest w stanie wypijać aż takich ilości. Poniżej kilka porad, które mogą Ci w tym pomóc:

  • Najlepiej byłoby, gdybyś wypijała szklankę wody przed każdym posiłkiem. Z czasem stanie się to nawykiem, o którym nie sposób będzie zapomnieć. A przy okazji przyspieszysz metabolizm!
  • Możesz też wypijać jedną szklankę na czczo, a drugą przed pójściem spać. Oczywiście, w ciągu dnia musisz uzupełniać brakujące ilości
  • Jeżeli problemem jest fakt, że woda nie ma smaku, doskonałym pomysłem są wody smakowe. Pamiętaj tylko, żeby nie dodawać do nich cukru. Możesz je przygotować z owocami, ziołami lub herbatą.
  • Jeżeli notorycznie zapominasz o piciu wody, przygotuj sobie swego rodzaju harmonogram, na którym zaznaczysz każdą wypitą szklankę.

Skąd wiedzieć czy jesteśmy odpowiednio nawodnione?

Szklanka zimnej wody

Najlepszym sposobem na to, żeby sprawdzić czy wypijamy odpowiednie ilości wody, jest kontrolowanie naszego moczu. Musimy zwrócić uwagę na to jak często chodzimy do łazienki i jaki kolor ma nasz mocz.

Na przykład, jeżeli ma on odcień jasny, lekko żółty, oznacza to, że jesteśmy odpowiednio nawodnione. Jeżeli, natomiast, prezentuje bardzo ciemny odcień i intensywny zapach, najprawdopodobniej powinnyśmy wypijać większe ilości wody.

Jeżeli zdarza się tak, że odczuwamy wyjątkową suchość skóry i ust, przemęczenie i brak koncentracji podczas naszych codziennych czynności, koniecznie powinnyśmy pić więcej płynów, ponieważ są to oczywiste symptomy odwodnienia organizmu.