Oczy oraz 5 rzeczy, których o nich nie wiedziałeś

Czy wiedziałeś, że Twój kolor oczu determinowany jest przez uwarunkowania genetyczne oraz tym, ile melaniny jest w Twoim ciele?
Oczy oraz 5 rzeczy, których o nich nie wiedziałeś
Grecia Morillo

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Grecia Morillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Oczy są zwierciadłem duszy. Jeśli to prawda, powinieneś znać najważniejsze szczegóły dotyczące tego organu oraz jak działa. Inaczej mówiąc tego co oznacza dany kolor oczu oraz inne aspekty, których możesz być nieświadomy.

Pomijając emocje i humor, oczy rozszyfrowują wiele tajemnic na temat naszego ciała. 

Nasze oczy są wyjątkowe, jako że odzwierciedlają nasze uczucia, czyniąc je jedną z najważniejszych charakterystyk naszej twarzy. Zapoznaj się ze wszystkim, czego do tej pory nie wiedziałeś na temat swoich oczu oraz odkryj cuda tej jakże niezwykłej i użytecznej części swojego ciała.

Czemu służą Twoje oczy?

  • Odbierają bodźce wizualne
  • Wyrażają nastrój
  • Regulują światło tego, na co patrzysz
  • Poruszają mięśniami gałki ocznej

5 tajemnic, które kryją Twoje oczy

1. Wewnętrzny obraz

Oprócz tego, że oczy stanowią fizjologiczną część naszej twarzy, pozwalają nam widzieć przedmioty zewnętrzne poprzez odbijanie ich obrazów w siatkówce.

Jednak ich główna funkcja obejmuje wiele innych aspektów, jednym z nich jest odzwierciedlanie z precyzją nastroju danej osoby – od radości, po smutek, melancholię oraz inne uczucia.

Badanie oka

2. Podobnie jak aparat fotograficzny, oczy mierzone są w megapikselach

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zawsze pytają o ilość megapikseli w telewizorze czy aparacie fotograficznym, najprawdopodobniej zastanawiałeś się co takiego mają oczy, że pozwalają na widzenie w najlepszej jakości i z taką przejrzystością?

Okazuje się, że ludzkie oko ma 576 megapikseli. Jest tak zaawansowanym systemem, iż przewyższa wszelki obraz dzisiejszej technologii oraz oferuje najlepszy obraz, szczególnie u osób, które nie posiadają żadnych defektów zaburzających jakość wzroku.

3. Oczy mają wiele kolorów

Tęczówka ma wpływ na Twój kolor oczu i powszechnie znane jest, że może przybrać niejedną barwę. Istnieje szeroka gama odcieni, które może posiadać człowiek, zależnie od jego genetycznego uwarunkowania i dziedziczności.

Istnieje pewien element, który rozszyfrowuje co dokładnie determinuje kolor siatkówki. To całkowicie zależy od poziomu melaniny, jaką dana osoba posiada w swoim ciele.

Melanina to naturalny pigment, który nie jest odpowiedzialny wyłącznie za kolor skóry czy włosów, ale również barwę oczu.

Oczy

Melanina, która rozprzestrzenia światło przez siatkówkę może być tak ciemna, że sprawia iż oczy przybierają kolor kawy. Może jednak być też tak jasna, że oczy przybiorą kolor zielony, niebieski, czy miodowy.

4. Oznaka alkoholizmu

Chociaż może wydawać się to dziwne, kolor oczu może być oznaką nawyków związanych z alkoholem. Według badań z 2015 roku, kolor, który odbija się w tęczówce, może być wyznacznikiem alkoholizmu.

5. Twoja źrenica rozszerza się i zwęża

To następna ciekawostka, której być może nie znałeś. Za pomocą zwyczajnej wiązki światła można zobaczyć jak Twoja źrenica stale się zwęża i rozszerza.

Oko

Kiedy przybliżysz do swoich oczu źródło światła, natychmiastową reakcją źrenicy jest zwężenie. Reaguje w przeciwny sposób, kiedy światło znika.

Mając kontakt z olbrzymią ilością światła i oświetlenia, które nas otacza, nasze oczy posiadają różne reakcje, by zaadaptować się do każdego otoczenia bez wpływania na jakość wzroku czy zmiany tego, jak odbieramy obrazy.

To może Cię zainteresować ...
Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!

Rogówki hydrożelowe mogą być nadzieją dla milionów niewidomych osób. Można je wyhodować w warunkach laboratoryjnych, a do tego nie ma ryzyka odrzuc...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.