Najbardziej złożony przeszczep twarzy w historii

Po 70 operacjach pacjent otrzymał najbardziej złożony i rozległy przeszczep twarzy, jaki kiedykolwiek zrobiono w historii. Obejmował on skórę głowy, uszy, a nawet kanały słuchowe.
Najbardziej złożony przeszczep twarzy w historii

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zespół lekarzy z Langone Medical Center w Nowym Jorku (USA) przeprowadził najbardziej złożony i rozległy przeszczep twarzy jaki jak dotąd wykonano w historii medycyny.

Osobą, która przyjęła przeszczep był 41-letni strażak Patrick Hardison. Mężczyzna we wrześniu 2001 roku doznał poważnych poparzeń całej twarzy podczas, gdy usiłował ocalić życie kobiety w pożarze w Mississippi.

Przeszczep twarzy przeprowadzono 15 sierpnia 2015 roku. Był to długi i wymagający wysiłku proces trwający aż 26 godzin. Uczestniczyło w nim ponad 100 lekarzy profesjonalistów, między innymi lekarzy, pielęgniarek, techników i personelu wspierającego. Całości przewodził doktor Eduardo D. Rodríguez.

Po zakończonym sukcesem procesie dochodzenia do zdrowia, wiadomość obiegła cały świat. Nie da się bowiem ukryć, że tak rozległy i skomplikowany przeszczep twarzy stanowi olbrzymi krok w historii współczesnej medycyny.

Największy przeszczep twarzy i jego niezwykła historia

W roku 2001, ochotniczy strażak z Nowego Jorku, Patrick Hardison, ucierpiał na skutek bardzo poważnych poparzeń trzeciego stopnia.

Zajęły one większą część jego twarzy. Stało się to po tym, jak mężczyzna wszedł do zajętego pożarem budynku w celu odnalezienia kobiety, która rzekomo została tam uwięziona.

Dach budynku zawalił się i spadł wprost na Patricka powodując u niego poważne urazy i poparzenia. Przez jakiś czas był z ich powodu bliski śmierci.

Po jakimś czasie okazało się, że kobiety, której poszukiwał, w ogóle nie było w budynku, ponieważ tego tragicznego dnia była akurat na rybach.

Od tego czasu mężczyzna musiał poddać się aż 70 zabiegom chirurgicznym. Jednak nie były one tak spektakularne jak omawiany przez nas przeszczep twarzy.

Dzięki lekarzowi Eduardo D. Rodríguez i jego wspaniałemu zespołowi specjalistów pacjent mógł otrzymać swój przeszczep twarzy, który naznaczył kamień milowy w dziedzinie medycyny jeśli chodzi o ilość przeszczepionej tkanki.

Przeszczep twarzy - etapy leczenia

Sam zabieg, jakim był przeszczep twarzy, wyceniony na około milion dolarów, obejmował przeszczep:

  • Skóry głowy
  • Uszu i kanałów słuchowych
  • Części kości podbródka
  • Policzków
  • Całego nosa
  • Nowych powiek i mięśni, które kontrolują mruganie, ponieważ po wypadku mężczyzna nie był w stanie całkowicie zamknąć oczu

Jak wspomina doktor Rodríguez:

“Gdy poznałem Patricka i usłyszałem jego historię, wiedziałem, że muszę zrobić, co w mojej mocy aby mu pomóc. Wszyscy członkowie mojego zespołu czuli dokładnie to samo.

Jego operacja ustanowiła nowe standardy w dziedzinie, jaką jest przeszczep twarzy. Będzie służyć jako niezwykłe narzędzie szkoleniowe. Nie bylibyśmy w stanie pomóc Patrickowi bez niezwykłej i ścisłej pracy w grupie.”

Już po 90 dniach od tego, jak przeprowadzono przeszczep twarzy, proces leczenia Patricka oceniono na bardzo dobry. Po pokazaniu się światu ze swoją nową twarzą, ten bohater stwierdził:

“Otrzymałem znacznie więcej, niż nową twarz. Podarowano mi nowe życie

Zobacz również artykuł: Cierpienie to doświadczenie wzmacniające duszę

Dawca twarzy

Przeszczep twarzy wymagał przygotowań trwających ponad rok. Nie byłby on możliwy gdyby nie dawca David Rodebaugh, 26-letni artysta, który zapadł na śmierć mózgową po tragicznym wypadku rowerowym w Brooklynie.

Przeszczep twarzy mógł się odbyć dzięki interwencji organizacji non profit LiveOnNY. Jej członkowie zajmują się poszukiwaniem dawców organów i tkanek w Nowym Jorku. To właśnie oni skontaktowali się z członkami rodziny zmarłego Davida z prośbą o to, żeby został dawcą, włączając w to również jego twarz.

Mężczyzna - dawca do przeszczepu twarzy

Jak wyjaśnia główny chirurg, oczekiwanie na zabieg przeszczepu bardzo się przedłużyło, ponieważ trzeba było znaleźć idealnego dawcę. Nie tylko o tej samej grupie krwi, ale też o tym samym kolorze skóry i włosów oraz o podobnej strukturze kości.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Lynlee – dziewczynka, która urodziła się dwa razy

Z tego właśnie powodu przeszczep twarzy był tak kosztownym zabiegiem. Wielu pacjentów oczekujących na dawcę od znacznie dłuższego czasu nie jest w stanie otrzymać swojego przeszczepu.

Operacja Harrisona mogła zostać przeprowadzona dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu ze stypendium naukowego NUY Langone Medical Center. Istnieją podstawy by oczekiwać, że w przyszłości w tej samej placówce możliwe będzie wykonanie większej ilości podobnych zabiegów chirurgicznych.

Od roku 2005, kiedy to przeprowadzono pierwszy przeszczep twarzy we Francji, już ponad 25 osób na całym świecie zostało poddanych tego rodzaju operacjom. Niestety pięć osób spośród nich nie przeżyło zabiegu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eun SC. Facial transplantation surgery. Arch Plast Surg. 2014;41(2):174–180. doi:10.5999/aps.2014.41.2.174
  • Theodorakopoulou E, Meghji S, Pafitanis G, Mason KA. A review of the world’s published face transplant cases: ethical perspectives. Scars Burn Heal. 2017;3:2059513117694402. Published 2017 Mar 21. doi:10.1177/2059513117694402
  • Face transplant patient: ‘Now I have hope’. 2016. BBC News. https://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-37180501/face-transplant-patient-now-i-have-hope

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.