Własne światło – nie pozwól innym go zgasić

· Grudzień 10, 2016
Odczuwanie stosownej dumy z tego kim jesteśmy i co czujemy, sprawia, że świecimy własnym światłem. Musisz się jednak strzec przed tymi, którzy zrobią wszystko, żeby to światło przygasić. Zobacz jak możesz odpowiednio się zachowywać w obliczu tej kwestii

Własne wewnętrzne światło. O czym mowa? Twoje światło to poczucie własnej wartości, dumy z tego kim jesteś i co robisz. Wchłanianie ze wszystkich sił tego, co właśnie Cię otacza, rzeczywistości otulającej Cię każdego dnia z nową siłą. Poznanie tego, jak dawać innym i pozostawać naprawdę szczęśliwą.

Ostatecznie życie nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. O ile nie pozwolimy, by przykleiły się do nas idee, takie jak materializm, egoizm. Innymi elementami, których należy stanowczo unikać, to przede wszystkim życie w zbytniej zależności od innych osób. To pozwoli Ci żyć pełnią życia i pozostawać wolną.

Czym więc w podanym kontekście jest ciemność? Ciemnością określamy stan, w jakim znajdują się osoby motywowane zazdrością, zawiścią, które prowadzą listę wyrządzonych im krzywd i żywią wobec innych urazę.

Takie osoby w żaden sposób nie mogą się przyczynić do naszego szczęścia, bo same są nieszczęśliwe.

Powinnaś mieć tego świadomość, ponieważ w życiu spotkasz niejedną taką osobę, a jak sama zauważysz na samym jej spotkaniu problem się nie kończy. Osoby spod znaku ciemności bowiem, będą dokładały ze swojej strony usilnych starań, nie by ogrzać się w Twoim świetle, ale żeby to światło przygasić!

Własne światło jest bardzo ważnym czynnikiem

Nikt z zewnątrz nie może przekazać Ci własnego światła. Już w dzieciństwie z pomocą rodziców uczymy się kultywować nasze własne źródło światła i reagowanie na osoby znajdujące się w ciemności. 

Kobieta na żółtym tle

Przeczytaj również artykuł: Pozytywne nastawienie w każdej sytuacji

Aby posiadać własne źródło światła, koniecznie trzeba brać pod uwagę podane poniżej czynniki:

  • Nauczyć się, że jesteśmy jednostką jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną i autentyczną. Wszystko czym jesteś, co w wieku dziecięcym przyczyniło się do tego, na kogo wyrosłaś, powinno skłaniać Cię do odczuwania zdrowej dumy i samozadowolenia.
  • Błędy przeszłości nie stanowią czegoś, co należałoby skrywać głęboko w naszym wnętrzu. Nie stanowią one również podstawy do odczuwania wstydu. Traktuj je raczej jako przeżyte doświadczenia, materiał szkoleniowy, który pozwolił Ci wykształcić w sobie określone cechy.
  • Posiadanie wewnętrznego światła oznacza również wzajemność. Znamy siebie i chcemy być empatyczni wobec innych. Rozumiemy to, co ich przytłacza, ale chcemy też przeżywać ich radości. Nigdy nie wątpimy, gdy trzeba im pomóc, wysłuchać, poświęcić stosowną uwagę. Właśnie to nas wzbogaca.

Branie pod uwagę wspomnianych czynników bez wątpliwości wymaga czasu i wewnętrznej równowagi. Czasem jednak życie nie traktuje nas lekko. Przeszłość w postaci patologicznej rodziny, partnera, czy też poważnej choroby przebytej w dzieciństwie przechylają i naszą szalę w stronę ciemności. 

Niezależnie jednak od tego czy w to wierzymy, czy też nie, nikt nie rodzi się z własnym wewnętrznym światłem. Światło, radość i szczęście buduje się każdego dnia na nowo własnymi rękoma.

Buduje się na podstawie świadomości. Jeśli więc jesteś świadoma swojej przeszłości, możesz wziąć się do pracy i zbudować przyszłość.

Chroń się przed tymi, którzy chcą zgasić Twoje światło

Jak już nadmieniliśmy, w swoim życiu spotkasz wielu ludzi, którzy świadomie lub nie, będą chcieli zgasić Twoje promieniujące światło. Nastąpi zderzenie wszystkiego, co udało Ci się wypracować, z ich negatywną postawą i egoizmem. Z zazdrością i zawiścią.

Przeczytaj również artykuł: Toksyczne osoby – 7 typów

Jeżeli nie będziesz dostatecznie silna w swoim poczuciu własnej wartości, takie osoby przygaszą Twoje światło wytwarzając sytuacje, w których przestaniesz czuć się godna przyjęcia tego, czy tamtego.

Będą to jawne ataki na Twoje poczucie własnej wartości. Co możesz zrobić w ich obliczu, by Twoje światło nie ucierpiało?

Kobieta kontrolująca morze

Ignoruj

Wśród takich szkodliwych osób może się znaleźć ktoś bliski, ktoś z rodziny, z kręgu dotychczasowych przyjaciół, ktoś z pracy. Zamiast się złościć i odbierać ataki personalnie, lepszą metodą może się okazać świadome ignorowanie takich zaczepek.

Przeczytaj również artykuł: Toksyczni przyjaciele – Jak ich rozpoznać?

  • Zrozum, że takie przykre zachowania często są podbudowane skrajnie niskim poczuciem własnej wartości agresora. Czasem łatwiej jest żyć w otoczeniu takiej osoby, gdy lepiej rozumiemy jej sytuację.
  • Zaakceptuj, że ktoś stał się agresorem, roztacza ciemność. Zaakceptuj też siebie, jako osobę pełną światła i świadomie zapewniaj sobie ochronę. Rób wszystko, co możesz, aby jej działania nie dotykały Cię w sposób personalny.

Otaczaj się tymi, którzy świecą własnym światłem

Wzmacniaj i dbaj o relacje z tymi członkami rodziny, przyjaciółmi i kolegami, którzy mają w sobie światło i będą na Ciebie działać wzmacniająco. W życiu trzeba rozumieć, że nie wszyscy jesteśmy jednakowi, więc nie możemy nikomu też czynić krzywdy. Trzeba zaakceptować odmienność innych ludzi.

Ci, na których szczególnie Ci zależy, to osoby, które mają zdolność uszczęśliwiania Cię, możesz się od nich uczyć. Takie właśnie osoby będą dla Ciebie niczym pakiet wzmacniających witamin w chwili, gdy przyjdzie Ci się zmierzyć z jakąś jednostką spod znaku ciemności.

Przeczytaj również artykuł: Kawa z przyjaciółką – nie ma nic lepszego

Oddal się od dramatu

Znasz jakieś osoby uzależnione od dramatu? Od tworzenia scen? Osoby, o takim profilu osobowości tworzą własne życiowe burze, a kiedy zaczyna padać, płaczą razem z deszczem. Stosują tak zwaną praktykę ofiary, manipulują, wyolbrzymiają każdy mały problem do skali nierozwiązywalnego.

Następnie zabierają go na swoją teatralną scenę i przedstawienie gotowe. To bardzo niebezpieczne, frustrujące, wyczerpujące. Najlepsze, co możesz zrobić z takimi osobnikami, to oddalić od siebie jak najbardziej.

Miej poczucie humoru

Życie to szczęście, a szczęście to przede wszystkim radość. Nie istnieje broń skuteczniejsza od poczucia humoru. Rozwesela serce i rozbraja osoby, które chciałyby nam zaszkodzić swoją ciemnością.

Przywykło się mówić, że tylko osoby inteligentne stać na posiadanie dobrego humoru. Ucz się zatem każdego nowego dnia stosować tę niezawodną broń. Rozładowuj napięcia, idź przez życie z uśmiechem na twarzy i zwyciężaj tych, którzy chcą zgasić Twoje światło. Nigdy im na to nie pozwól.

Przeczytaj również artykuł: Bądź z ludźmi którzy cię docenią

Podsumowując, należy zaakceptować fakt, że w naszym życiu spotkamy osoby o różnych, czasem bardzo złożonych typach osobowości. Nie możemy jednak ani ich zmienić, ani sprawić, że zaczną widzieć świat z naszego punktu widzenia. 

Naszym obowiązkiem jet jednak szanować, akceptować i dbać o nasze własne światło. To niezawodny sposób, by osoby spod znaku ciemności nie mogły na nas wywrzeć trwałego wpływu.

Pamiętaj też o tym, by wspomagać się tymi cennymi osobami, które również świecą swoim światłem wnosząc do życia innych coś dobrego. Takie towarzystwo to nieoceniony skarb!