Alkoholizm - 6 znaków wskazujących na uzależnienie

Jeżeli przestajemy widzieć alkohol jako dodatek do naszych spotkań, a zaczynamy go postrzegać jako kluczowy punkt, to prawdopodobnie mamy poważny problem powszechnie znany jako alkoholizm
Alkoholizm - 6 znaków wskazujących na uzależnienie

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Alkoholizm to poważny rodzaj uzależnienia, który ma wpływ nie tylko na chorego, ale również na całe jego otoczenie. Alkoholizm nie staje się jednak obecny w życiu z dnia na dzień. To problem, w który wchodzi się stopniowo.

Czy problem ten może dotyczyć również Ciebie lub kogoś bliskiego? Jeżeli nie jesteś tego pewna, to nie wahaj się uważnie przeczytać ten artykuł. Znajdziesz w nim sześć znaków wskazujących na to, że alkoholizm staje się Twoim problemem.

Z niektórych symptomów zdajesz sobie sprawę wyłącznie Ty sama, a inne widoczne są również z zewnątrz i nie sposób ich ukryć.

Alkoholizm i znaki wskazujące na możliwe uzależnienie

1. Alkoholizm: Picie przed czasem

Whisky

Co mamy na myśli, gdy stwierdzamy, że ktoś pije przed czasem? To, że wiedząc, że spędzisz wieczór w doborowym towarzystwie, gdzie dobrych alkoholi nie zabraknie, Ty i tak zaczynasz jeszcze przed oficjalnym podaniem pierwszego trunku.

Być może pociągasz kilka łyków ulubionego alkoholu lub popijasz nieco z wcześniej otwartej butelki wina.

Najważniejszym czynnikiem jest tutaj fakt, że już dużo wcześniej, być może zanim przyjdą goście, zaczynasz rytuał spożywania alkoholu.

2. Odrzucanie napojów bezalkoholowych może wskazywać na alkoholizm

Alkoholizm charakteryzuje się również tym, że u osoby mającej problem, zauważalne jest odrzucenie napojów o niskiej zawartości alkoholu. Osoba taka często również gardzi lub stroi sobie żarty z tych, którzy je spożywają.

Choć może Ci się to wydawać śmieszne lub nawet absurdalne, to wspomniane zachowanie nie pozostaje bez znaczenia. Czynnik ten jest ważny, gdy ktoś zaznacza, jak ważne jest to, że pije alkohole mocniejsze, niż pozostali.

3. Picie alkoholu w zbyt szybkim tempie

Oczywiście w określonych sytuacjach nie ma nic złego w wypiciu lampki wina, kieliszka tequili, piwa czy innych trunków. Jednak czyni się to w sposób zupełnie naturalny i bez jakiegokolwiek niepokoju. Innymi słowy, piciu alkoholu nie powinno towarzyszyć podekscytowanie.

Dziewczyny piją mocne alkohole

Jeżeli jesteś podatna na popadnięcie w nałóg, wydaje Ci się to całkiem możliwe lub inni mówią Ci, że pijesz za dużo, zbyt szybko, to alkoholizm może stać się dla Ciebie poważnym problemem.

4. Przeglądasz barek?

Jeżeli po wejściu do hotelu nie sprawdzasz widoku z okna, standardu łazienki ani łóżka, ale bezpośrednio udajesz się w stronę barku, aby zobaczyć jaki alkohol jest w nim udostępniony, to zdecydowanie masz problem. Całkiem możliwe, że już jakiś czas temu popadłaś w alkoholizm.

Znajdujesz się w nowym otoczeniu, gdzie wszystko powinno być ciekawe i godne odkrycia. Powinno to być o wiele ważniejsze, niż zawartość barku czy lodówki.

Pójdź też o krok dalej i zastanów się, czy przed wejściem do hotelu już myślałaś o tym, co znajdziesz w pokojowym barku? Odpowiedzi na pytania tego rodzaju wiele mogą wnieść, gdy zastanawiasz się nad tym, czy alkoholizm stał się twoim problemem.

5. Objaw alkoholizmu: Codziennie sprawdzasz, ile masz jeszcze alkoholu?

Jeżeli wśród Twych codziennych sposobów na wykorzystanie czasu poza przyrządzaniem posiłków i tym podobnych zajęć domowych znajduje się również przeglądanie zawartości barku, to zachowaj ostrożność.

Dziewczyna zagląda do butelki - alkoholizm

Nie stanowiłoby to większego problemu, gdyby nie fakt, że sytuacji tej towarzyszy niepokój czy braki koncentracji. Strach przed brakiem stałego dostępu do alkoholu jest jednoznacznym dowodem na to, że osoba popadła w alkoholizm.

6. Wybieranie przyjaciół, którzy są nastawieni na spożywanie dużych ilości alkoholu

Jeżeli w Twoje życie wkroczył alkoholizm, możesz stwierdzić, że nie odpowiada Ci już towarzystwo osób, które nie piją zbyt dużo. Nagle zaczynasz lepiej się dogadywać z tymi, którzy piją tak jak Ty.

Towarzystwo alkoholowe a alkoholizm

Choć z poprzednimi osobami dogadywałaś się całkiem nieźle i przyjemnie spędzaliście czas, to ważniejszy staje się teraz nałóg. To on motywuje Cię do zmiany kręgu przyjaciół.

Alkoholizm, zupełnie jak każde inne uzależnienie, już wcześniej daje znać, że coś jest nie tak. Problem polega na tym, że sygnały wskazujące na to, że ktoś ma problem alkoholowy, są tak subtelne, że często pozostają zupełnie niezauważone.

Kiedy uzależnienie postępuje zbyt daleko, możliwość wycofania się z niego wydaje się wręcz niemożliwa. Tym bardziej, gdy dana osoba uświadamia sobie, że problemu alkoholowego nie uświadomiła sobie w porę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.