Niedobór witamin w organizmie- najczęstsze objawy

Niedobór witamin w organizmie- najczęstsze objawy
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy cierpimy na niedobór witamin w organizmie pojawia się wiele objawów świadczących o tym. Objawy niedoboru są najbardziej odczuwalne przez kobiety w ciąży, sportowców. a także przez osoby chore o obniżonej odporności.Dlatego tym razem wspólnie poznamy główne objawy, które mogą wystąpić kiedy nasz organizm zmaga się z niedoborem witamin niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Niedobór witamin mogą oznaczać następujące objawy!

  • Pęknięcia w kącikach ust

Jeżeli taki stan pojawia się u nas często, możliwe jest, że cierpimy na niedobór witamin z grupy B, może to być niedobór ryboflawiny B2 lub niacyny B3. Tego typu objawy występują jednak najczęściej u osób, które spożywają za mało produktów bogatych w żelazo, cynk i witaminę B12.

W tym wypadku zaleca się zwiększenie spożycia mięs, ryb, ostryg, małż, buraków oraz roślin strączkowych, takich jak soczewica. Jeżeli oprócz utrzymujących się objawów, towarzyszy nam uczucie przemęczenia, bladość, prawdopodobnie cierpimy na niedobór żelaza. W tym wypadku najlepiej do naszej diety wprowadzić duże ilości brokuła, czerwonej papryki i pomidorów,  ponieważ zawierają spore ilości witaminy C, która ułatwia wchłanianie żelaza.

  • Wypadanie włosów i wysypka na różnych częściach ciała

2#:Wypadanie-włosów-witaminy.jpg

W tej sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że brakuje nam witaminy B8 lub biotyny. Organizm może gromadzić w sobie pewne ilości witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, takie jak A, D, E, i K, ale witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak biotyna, muszą być dostarczane do organizmu w sporych dawkach codziennie. Produkty, które zawierają biotynę to między innymi: łosoś, awokado, pieczarki, kalafior, orzechy i banany.

  • Mrowienie i drętwienie rąk i stóp

Możliwe jest, że w tym wypadku nasz organizm zawiera bardzo małe pokłady witamin z grupy B, może to być niedobór witamin B9, B6 i B12. Witaminy te możemy odnaleźć w sporych dawkach w takich produktach jak między innymi: szpinak, szparagi, burak ćwikłowy, jajka.

  • Skurcze w nogach i rękach

2#:Skurcze-witaminy.jpg

Objawy te są bardzo częste u ludzi, którzy mają duże niedobory wapnia i potasu, bywają też przewlekłe. Jeżeli skurcze pojawiają się u osoby, która regularnie uprawia sport, mogą być one skutkami nadmiernej potliwości, która wypłukuje elektrolity z organizmu.

Produkty bogate w wapń i potas, które powinno się spożywać aby uniknąć problemów ze skurczami, to banany, awokado, migdały i wszystkie pozostałe orzechy, wiśnie, jabłka i wszystkie warzywa liściaste.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Serin HM, Arslan EA. Neurological symptoms of vitamin B12 deficiency: analysis of pediatric patients. Acta Clin Croat. 2019 Jun;58(2):295-302. doi: 10.20471/acc.2019.58.02.13. PMID: 31819326; PMCID: PMC6884369.
  • Garrison SR, Korownyk CS, Kolber MR, Allan GM, Musini VM, Sekhon RK, Dugré N. Magnesium for skeletal muscle cramps. Cochrane Database Syst Rev. 2020 Sep 21;9:CD009402. doi: 10.1002/14651858.CD009402.pub3. PMID: 32956536.
  • Aspell N, Laird E, Healy M, Lawlor B, O’Sullivan M. Vitamin D Deficiency Is Associated With Impaired Muscle Strength And Physical Performance In Community-Dwelling Older Adults: Findings From The English Longitudinal Study Of Ageing. Clin Interv Aging. 2019 Oct 15;14:1751-1761. doi: 10.2147/CIA.S222143. PMID: 31686797; PMCID: PMC6800555.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.