Cukrzyca - jak ją leczyć stewią i cynamonem?

Cukrzyca - jak ją leczyć stewią i cynamonem?

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Cukrzyca typu 2 objawia się w ten sposób, że w organizmie mocno wzrasta poziom glukozy. Stewia i cynamon są produktami, które pozwalają naturalnie regulować poziom glukozy w organizmie i tym samym walczyć z przewlekłą chorobą jaką jest cukrzyca.

Co to jest cukrzyca typu 2?

Jest najczęściej spotykanym typem cukrzycy. Zwykle pojawia się stopniowo. W tym wypadku trzustka produkuje glukozę, ale nie jest ona odpowiednio wykorzystywana. Leczenie może się opierać na zażywaniu lekarstw, insuliny lub obu jednocześnie. Zwykle ten typ cukrzycy nie powoduje wyraźnych objawów, więc choroba może przechodzić niepostrzeżenie.

Powinniśmy jednak starać się kontrolować cukrzycę, ponieważ z czasem może wpłynąć na pogorszenie wzroku, nerek i nerwów oraz powodować choroby serca, udar, a w skrajnych wypadkach może doprowadzić do konieczności amputacji kończyny.

Leczenie

Specjalista powinien ocenić nasz stan zdrowia i dobrać odpowiednie leki. Cukrzyca jest chorobą, w której istotne jest przestrzeganie ścisłej diety,, ale nasz stan zdrowia możemy również poprawić dzięki regularnym ćwiczeniom, kontrolowaniu naszej wagi oraz stosowaniu naturalnych środków leczniczych. W tym artykule poznamy dwa naturalne produkty, które są najlepszymi w przypadku cukrzycy, a mowa tutaj o stewii i cynamonie.

Cukrzyca= stewia + cynamon

Stewia

Stewia stała się znana dopiero w ostatnich latach, mimo że z Paragwaju, z którego pochodzi, jest spożywana od zawsze. Roślina ta ma wspaniałe właściwości. Jest nie tylko najlepszym naturalnym słodzikiem bez zawartości kalorii, ale przede wszystkim reguluje poziom glukozy we krwi.

Stewia

Można spożywać ją w formie naparu, najlepiej trzy razy dziennie, albo przyjmować ją w formie ekstraktu lub tabletek. Najważniejsze jest, aby ekstrakt był czysty, o ciemnym kolorze, bo jakiekolwiek przetwarzanie go, sprawia, że roślina traci swoje właściwości.

Cynamon

Niektóre badania wykazały, że cynamon obniża poziom glukozy, cholesterolu oraz lipidów we krwi, u osób, które cierpią na cukrzycę typu 2, a nawet utrzymuje je na niskim poziomie na długo po jego spożyciu. Według tych badań, cynamon również zwiększa wrażliwość na insulinę, która kontroluje poziom glukozy, a poza tym jest bardzo korzystny dla naszego organizmu ponieważ ma właściwości antyoksydacyjne.

Cynamon

Cynamon możemy przyjmować w formie tabletek i/lub dodawać go do spożywanych posiłków, jako napar, możemy go również ugotować i dodawać do napojów warzywnych. Zalecana dawka dobowa w przypadku leczenia cukrzycy wynosi od jednego do sześciu gramów, co oznacza jedną łyżeczkę cynamonu w proszku dziennie.

Jak w naturalny sposób leczyć cukrzycę?

Jeżeli chcemy przygotować naturalne lekarstwo na bazie stewii i cynamonu, musimy się w pierwszej kolejności skontaktować z lekarzem.

Podstawą leczenia jest ustalenie terminu, od miesiąca do trzech miesięcy, w ciągu których będziemy spożywać trzy napary dziennie, rano, po obiedzie i wieczorem. Napary przygotowujemy doprowadzając wodę do wrzenia, po czym do wody dodajemy dwie łyżki liści stewii, w całości lub w proszku, oraz jedną łyżeczkę cynamonu w proszku, całość gotujemy przez pięć minut. Starajmy się aby oba składniki były dobrej jakości.

Jeżeli napar okaże się za słodki, możemy dodać jedną łyżeczkę soku z cytryny.

Inne porady

Podczas leczenia zalecamy być w ciągłym kontakcie z lekarzem rodzinnym. Głównie w celu kontroli poziomu glukozy we krwi, efektów działania stewii i cynamonu i kontrolowania pozostałych lekarstw.

Oczywiście możemy też dodać inne produkty do naszej diety, które mogą przynieść wiele korzyści:

  • Drożdże piwne: zawierają chrom, który reguluje poziom cukru.
  • Świeża rzeżucha: również zawiera chrom.
  • Groszek zielony: działa jako roślinna insulina.
  • Produkty pełnoziarniste: zwłaszcza ryż i owies, które regulują poziom cukru we krwi.
  • Naturalna woda kokosowa: ma działanie hipoglikemizujące.
  • Lakownica żółtawa (grzybek Reishi), żagwica listkowata i twardnik japoński. Grzyby te mają właściwości regulujące poziom glukozy oraz wiele innych, pozytywnych właściwości dla naszego organizmu.

Ponadto powinniśmy ściśle przestrzegać wytycznych medycznych, regularnie ćwiczyć, zażywać słońca poza godzinami największej intensywności promieni słonecznych i rozwiązywać w naturalny sposób wszystkie nasze problemy emocjonalne. Wszystko to bowiem wpływa na nasze samopoczucie i nieuchronnie wpływa na rozwój dowolnej choroby.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: hebam3000 i ion-bogdan dumitrescu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nowicka, P., Teleszko, M., Wojdyło, A., & Oszmiański, J. (2014). Ocena walorów sensorycznych i wartości żywieniowej przecieru aroniowego z dodatkiem wytłoków z lnu i suszonych liści stewii. Zywnosc. Nauka. Technologia. Jakosc/Food. Science Technology. Quality. https://doi.org/10.15193/zntj/2014/92/124-136
  • van Beek, T. A. (2003). Bioactive natural products—Detection, isolation and structural determination. Phytochemistry. https://doi.org/10.1016/s0031-9422(97)87094-x
  • Cybul, M., & Nowak, R. (2008). Przegląd metod stosowanych w analizie właściwości antyoksydacyjnych wyciągów roślinnych. Herba Polonica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.