Klucz do Zdrowej Diety

· Kwiecień 9, 2015

Ludzie rozpoczynający dietę często czują się pewni siebie i zmotywowani, ale w miarę upływu czasu i w przypływie codziennych obowiązków, trudno jest im sprostać zadaniu i przestrzegać diety w pełni. Jeśli kiedykolwiek przytrafiło się to Tobie lub jeśli właśnie zaczynasz dietę i nie zamierzasz łatwo się poddać, czytaj dalej aby poznać 15 kluczy do przestrzegania diety i utrzymania zdrowego stylu życia.

Klucz do zdrowej diety# 1

Niezależnie od diety jaką stosujesz, śniadanie jest niezbędne dla zdrowego odżywiania. Zaspokaja poranne potrzeby w pracy, podczas nauki czy przy pracach domowych. Wystrzegaj się zapominania o śniadaniu, bo będziesz bardziej głodna podczas lunchu i jak się domyślasz, w konsekwencji zjesz o wiele więcej niż jest to zalecane. Jedząc zdrowe śniadanie, będziesz czuła się zadowolona przez cały poranek, a kiedy nadejdzie pora lunchu, zjesz dokładnie tyle, ile sobie wcześniej założyłaś, czyli odpowiednią porcję żywności.

Klucz # 2

2#słodycze-diety.jpg

Jeśli jesteś przyzwyczajona do jedzenia produktów typu fast food czy słodyczy i pozwalasz sobie na podjadanie, pamiętaj, że słodycze mogą powodować niepokój. Staraj się raczej sięgać po ulubione owoce, aż się nasycisz. Jest to o wiele zdrowsze dla Twojego organizmu i mniej dotkliwe dla portfela.

Klucz # 3

Kiedy przygotowujesz się do posiłku, wybierz mniejszy talerz niż zazwyczaj. Poczujesz, jakbyś jadła taką samą porcję co zwykle, ponieważ Twój talerz będzie pełny, ale porcja będzie mniejsza.

Klucz # 4

Wysypiaj się. Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Chicago, wytwarzasz wtedy hormon o nazwie leptyna, który informuje mózg, że jest zadowolony. Jeżeli sobie odpuścisz, przyczynisz się do wytworzenia hormonu o nazwie grelina, który przywoła uczucie głodu, a zatem staraj się spać przynajmniej 8 godzin na dobę.

Klucz # 5

3#utrata-wagi-diety.jpg

Kontroluj swoją wagę. Nie ma nic bardziej motywującego, niż dowody na to, że Twoje dobre nawyki żywieniowe faktycznie przynoszą rezultaty – tydzień po tygodniu. Z pewnością wzmocni to Twoje poczucie własnej wartości i będzie motywować Cię do kontynuowania diety.

Klucz # 6

Uzbrój się w cierpliwość. Nie wszystkie diety działają szybko, a metabolizm metabolizmowi nierówny. Głowa do góry i nie poddawaj się. Wykonując dużo ćwiczeń i wybierając zdrową żywność niebawem osiągniesz upragniony efekt.

Klucz # 7

Wypełnij spiżarnię zdrowymi produktami. Zakup dużo owoców i warzyw. W czasie podwieczorku będziesz mogła wybierać spośród smacznych, zdrowych i świeżych przekąsek.

Klucz # 8

4#woda-jelito-diety

Pij dużo wody, a także spożywaj wiele owoców, aby złagodzić lęk. Woda jest również wspaniałym sojusznikiem jeśli chodzi o zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów. Pij co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie, praktykuj to przed każdym posiłkiem, a poczujesz się bardziej nasycona.

Klucz # 9

Nie musisz rezygnować ze spożywania swoich stałych potraw typu chleb, jogurt czy krakersy. Istnieje wiele „lekkich” i pełnowartościowych zamienników tych produktów, nie ma zatem żadnych przeciwwskazań do zachowania ich w ramach diety.

Klucz # 10

Możesz wzmocnić swoją dietę poprzez dodawanie przypraw do posiłków: oregano, gorczycy, czosnku i pieprzu. Twoja żywność będzie dużo smaczniejsza, a Ty poczujesz się bardziej nasycona.

Klucz # 11

Jeżeli lubisz tradycyjne potrawy, to śmiało korzystaj z produktów z pełnego ziarna zbóż, ponieważ zawierają one błonnikwspierający trawienie, obniżający poziom cholesterolu i zapobiegający zaparciom.

Klucz # 12

5#zdrowe-sniadanie-diety

Oczywiście, dieta to coś bardzo osobistego i Twoja rodzina wcale nie musi pójść w Twoje ślady. Jednak Ty powoli możesz zmieniać sposób jedzenia tak, aby Twoje ciało było zdrowsze i lepiej funkcjonowało. Podobnie, warto unikać spożywania posiłków, które mogą zachęcać Cię do przerwania diety.

Klucz # 13

W podobny sposób jak dbasz o swoje ciało od środka, zrób to także na zewnątrz. Złuszczaj skórę, stosuj maseczki do twarzy, używaj odżywczych kremów, pielęgnuj włosy, noś ulubione ubrania… wszystko to pomoże Ci czuć się piękniejszą i pozwoli Ci dokonać zmiany, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Dostrzegą to wszyscy wokół Ciebie.

Klucz # 14

Jeżeli jeszcze o tym nie słyszałaś, alkohol zawiera mnóstwo kalorii, które szybko zamieniają się w tłuszcz w organizmie. Jeśli naprawdę lubisz alkohol, spróbuj go ograniczyć do minimum i spożywaj tylko na specjalne okazje. Nie musisz zachowywać całkowitej abstynencji, ale jeśli pragniesz szybko dostrzec efekty swojej diety, musisz stanowczo ograniczyć spożycie napojów alkoholowych.

Klucz # 15

6#warto-malowac-diety.jpg

Poproś rodzinę i znajomych, aby pomogli Ci w przestrzeganiu diety. Niech to będą najbliższe Ci osoby, takie, które Cię otaczają i na których wsparcie możesz liczyć – dieta będzie wtedy dla Ciebie o wiele łatwiejsza. Poiformuj wszytskich przed rozpoczęciem diety, aby nie przynosili Ci czekoladek, lodów i pizzy, ale raczej pomogli Ci w dokonywaniu zdrowych wyborów. Kiedy czujesz, że się poddajesz, nie ma lepszej rady, niż znalezienie kogoś, kto sprowadzi Cię na ziemię i zmotywuje do spróbowania jeszcze raz.