Woda w organizmie a jej niedobór

Woda w organizmie a jej niedobór

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2015

Stale powtarza się nam, że woda jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Że odpowiednie nawodnienie pozwala zapobiec licznym chorobom. Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że woda odgrywa naprawdę istotną rolę. To właśnie dzięki niej unikniemy niebezpiecznych problemów zdrowotnych.

Żeby uświadomić Ci jak ważna dla zdrowia jest woda, i jak wielką krzywdę wyrządzasz samej sobie, wymienimy 13 dolegliwości, których podstawową przyczyną jest nieodpowiednie nawadnianie organizmu:

Woda, a chroniczne zmęczenie

Wówczas kiedy nie pijasz wystarczającej ilości płynów, Twoje ciało się odwadnia, zmniejsza się aktywność enzymów i pojawia się zmęczenie. Chroniczne zmęczenie jest problemem zdrowotnym, objawiającym się ciągłym brakiem energii.

Przedwczesne starzenie się organizmu

Pierwsze oznaki starzenia

Woda to 60% naszego ciała. Żaden organ nie może bez niej odpowiednio pracować. Woda, pijana codziennie i w odpowiednich ilościach, pomaga naszemu organizmowi wyeliminować wolne rodniki, które są podstawową przyczyną przedwczesnego starzenia się organizmu.

Nadwaga i otyłość

Chociaż woda sama w sobie nie może spalać tłuszczu i nie działa odchudzająco, prawdą jest, że odgrywa bardzo ważną rolę w procesie odchudzania. Pijana codziennie wspomaga dyzyntoksykację organizmu, przynosi uczucie sytości i jest kluczem do poprawnego działania naszej przemiany materii.

Niskie i wysokie ciśnienie tętnicze

Obieg krwi w organizmie

Woda eliminuje toksyny z obiegu krwi i ułatwia krążenie. Nasz układ krwionośny nie może bez niej funkcjonować, ponieważ ilość krwi jest niewystarczająca, żeby móc wypełnić wszystkie tętnice, żyły i naczynia krwionośne.

Wysoki poziom cholesterolu

Odwodnienie powoduje, że nasz organizm wydobywa płyn z wnętrza komórek, jednocześnie starając się kompensować ten ubytek produkcją większej ilości cholesterolu.

Zaparcia

Żebyśmy mogli wyeliminować resztki pokarmowe, naszemu ciału potrzebna jest woda. Kiedy jej nam brakuje, organizm nie jest w stanie odpowiednio się przeczyścić i zaczynają się problemy z zaparciami.

Choroby układu trawienia

Prawidłowe trawienie

Niedobór płynów powoduje, że nie wytwarzamy stosownej ilości soków żołądkowych, a co za tym idzie, pojawiają się choroby gastryczne, takie jak niewydolność żołądkowa i wrzody.

Problemy z układem oddechowym

Woda jest niezbędnie konieczna dla odporności organizmu, która zapobiega chorobom układu oddechowego. Błona śluzowa – złożona również i z wody – pełni tutaj główną rolę.

Niezrównoważone pH

Odpowiednia ilość płynów jest niezbędna do utrzymania prawidłowego pH krwi. Nieprawidłowy sposób odżywiania i inne czynniki mogą spowodować zakwaszenie organizmu, które jest przyczyną wielu dolegliwości.

Wypryski

Nasz organizm potrzebuje od 500 do 700 ml płynów, żeby móc się pocić. To właśnie wraz z potem są eliminowane toksyny, powodujące podrażnienia skóry.

Infekcje układu moczowego

Wydolność nerek i całego układu moczowego zależy w ogromnym stopniu od ilości wypijanych płynów. Niedobór wody może doprowadzić do wielu infekcji, takich jak na przykład zapalenie cewki moczowej. Wspomniane dolegliwości są wykrywalne po ciemnożółtym kolorze moczu i jego silnym zapachu.

Reumatyzm

 

 

reumatyzm

Odwodnienie sprawia, że nasz układ krwionośny gromadzi większą ilość toksyn, doprowadzając do wielu chorób i dolegliwości. Wiele badań wykazało, że to właśnie woda odgrywa tutaj nawiększą rolę.

Uszkodzenia mózgu

Chroniczny brak płynów w organizmie może wpłynąć na podstawowe elektrolity, takie jak sód i potas, których brak jest przyczyną poważnych uszkodzeń układu naczyniowego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.