Objawy zakrzepicy żył – Chroń swoje nogi!

Listopad 1, 2015

Miliony kobiet na całym świecie na co dzień zmagają się z nieestetycznymi żylakami na nogach. Należy uświadomić sobie, że nie jest to problem wyłącznie natury kosmetycznej. Nie leczone mogą prowadzić do powstania zakrzepicy żył, czyli niebezpiecznej żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, zwanej również potocznie trombozą.

Jeśli na twoich nogach pojawiły się żylaki, nie bagatelizuj ich. Bez względu na to, czy są one małe, czy rozległe, należy dokładnie się im przyglądać i okresowo odwiedzać lekarza, by ten wykluczył ryzyko zakrzepicy żył i wskazał ci, jak zapobiegać tej nierzadko śmiertelnej chorobie.

Jak powszechnie wiadomo, żylaki tworzą się w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi. Może również zdarzyć się, że krew zacznie się zagęszczać do tego stopnia, że pojawi się niebezpieczny zakrzep, który utrudnia prawidłowe krążenie krwi.

Dowiedz się, jakie są główne objawy zakrzepicy żył oraz poznaj najskuteczniejsze sposoby zapobiegania tej chorobie.

Co należy wiedzieć o zakrzepicy żył?

Już sama nazwa zakrzepica żył głębokich może brzmieć przerażająco. Rzeczywiście nie ma się, co dziwić – przyczyną tego problemu zawsze jest tworzący się w układzie żył głębokich skrzep krwi. Zwykle pojawia się on również tam, gdzie krążenie krwi jest słabsze, na przykład w nogach, czy konkretniej w łydkach.

To właśnie w nogach występuje największe ryzyko powstania zakrzepicy żył głębokich, a stamtąd zaczyna ona płynąć wraz z krwiobiegiem, docierając finalnie na przykład do tętnicy płucnej, blokując jednocześnie przepływ krwi i wywołując zator płuc. Ryzyko śmierci w tym przypadku jest ogromne – jest to więc problem, do którego należy podchodzić poważnie i nie bagatelizować go.

Problem ten dotyka głównie osób w przedziale wiekowym od 50 do 60 lat i znacznie częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że młodsze kobiety i nastolatki nie powinny zatroszczyć się o swoje nogi i bacznie obserwować wszystkie pękające pod skórą naczynia krwionośne.

Lekarze wyjaśniają, że większe ryzyko uwolnienia się zakrzepu występuje w górnej partii nóg, czyli kiedy tworzą się one w żyłach ud.  Warto zatem regularnie co jakiś czas wykonywać badania kontrolne. Jeśli lekarz specjalista zaleci wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego, radzimy dla własnego bezpieczeństwa i spokoju zdecydować się na niego.

Objawy zakrzepicy żył w nogach

Żylaki na nogach

Jakie objawy powinny nas zaalarmować i wskazać na to, że mamy do czynienia z zakrzepicą żył?

Najpierw musimy sobie uświadomić, że istnieją dwa rodzaje zakrzepicy: zakrzepica żył powierzchownych i zakrzepica żył głębokich. Ten drugi jest znacznie bardziej niebezpieczny i niesie ze sobą dużo większe ryzyko dla życia. Zwróć również uwagę na poniższe objawy:

 1. Zakrzepica żył powierzchownych: Jak informują lekarze, w tym przypadku o problemie dowiadujemy się od razu – pod powierzchnią skóry tworzy się siateczka niebieskich żył, która w dotyku jest twardsza od normalnej skóry. Czyli już na pierwszy rzut oka widać, że pojawiła się zakrzepica i dodatkowo dają o niej znać dość silne bóle uszkodzonych żył.

Na całym obszarze zapalenia żył odczuwamy piekący ból oraz ucisk nie do zniesienia praktycznie aż do końca dnia. Mimo że tego typu zakrzepica jest powierzchowna, nie należy jej lekceważyć – jest bowiem nie tylko pierwszym krokiem do zakrzepicy żył głębokich, ale również często prowadzi do bolesnej infekcji znanej jako zapalenie żył.

 1. Zakrzepica żył głębokich: Niestety trzeba przyznać, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy zakrzepica żył powierzchownych przekształca się w groźną dla życia zakrzepicę żył głębokich. Nie daje bowiem wyraźnych objawów, które można dostrzec gołym okiem. Nie lekceważ jednak innych symptomów, które mogą być jej zwiastunem.
 • Mocny ucisk w miejscu, którym wcześniej uwidoczniła się siatka ciemnych, niebieskich, objętych zapaleniem żył.
 • Piekący ból nie do zniesienia.
 • Mrowienie nogi pnące się aż do pachwin.
 • Sztywnienie nogi – kiedy dotykamy jej ręką wyczuwamy twardość tkanek.
 • Koniecznie podnieś alarm, gdy skóra nogi zaczyna sinieć i przybiera niebieską barwę, a także kiedy blednie. Ten ostatni objaw jest sygnałem, że płynąca przez tętnicę krew dociera do kończyny z wielkim trudem.

Jak można zapobiegać zakrzepicy żył nóg?

Zmęczone nogi

Warto uświadomić sobie, że problem żylaków ma w większości przypadków podłoże genetyczne. Czynnik dziedziczny w połączeniu z niezdrowymi nawykami na co dzień (siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, otyłość etc.) jest praktycznie gwarancją, że prędzej czy później dopadną nas problemy z żylakami.

Kiedy zauważysz, że na twoich nogach zaczynają pojawiać się żylaki, koniecznie powinnaś zmienić pewne nawyki i włożyć wiele wysiłku z to, aby zakrzepica żył powierzchownych nie przekształciła się w zakrzepicę żył głębokich. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki.

 • Ćwicz codziennie – może to być półgodzinny spacer, pływanie czy jazda na rowerze.
 • Biorąc prysznic, na nogi kieruj zimny strumień wody.
 • Wyklucz ze swojej diety sól, cukier, tłuszcze nasycone, przemysłowe wyroby cukiernicze, gazowane i słodzone napoje, białą mąkę rafinowaną… Krótko mówiąc, unikaj wszelkich produktów, które osłabiają krążenie krwi.
 • Pij dużo wody, naturalnych soków i koktajli oraz ziołowych naparów, szczególnie polecane w tym przypadku są napary ze skrzypu polnego, mięty czy rozmarynu.
 • Rośliną, która doskonale zwalcza żylaki jest kasztanowiec zwyczajny. Wyciąg z tej rośliny stanowi bazę wielu kremów na żylaki oraz zakrzepicę żył powierzchniowych. Zapytaj o niego w aptece.

W przypadku, gdy już możemy mówić o zakrzepicy żył powierzchniowych – twoje żyły odstają od powierzchni skóry a ich barwa jest ciemnoniebieska – należy skonsultować się z lekarzem. Doradzi ci on, czy klasyfikujesz się do specjalistycznego zabiegu usuwającego żylak.

Pamiętaj, że w przypadku wszelkiego typu zapalenia żył i żylaków ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest dość wysokie i nigdy nie należy go wykluczać – są one niczym miecz Demoklesa. Stała opieka lekarska w tym przypadku jest nieunikniona.

WIĘCEJ DLA CIEBIE