Pajączki żylne - 8 metod zapobiegania

Czy wiesz, że zakładanie nogi na nogę oraz noszenie obcisłych spodni i obuwia na obcasie sprzyjają powstawaniu pajączków żylnych i innych dolegliwości związanych z zaburzeniami krążenia krwi w nogach?
Pajączki żylne - 8 metod zapobiegania
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pajączki żylne to niewielkie naczynia krwionośne o intensywnie czerwonym lub fioletowym zabarwieniu. Powstają one w wyniku nadmiernego rozszerzania się naczyń włosowatych i żył powierzchniowych nóg.

Chociaż pajączki żylne mogą stanowić pierwsze stadium tworzenia się żylaków, często zdarza się, że zanikają one samoistnie, nie wywołując stanu zapalnego ani poważniejszych zaburzeń krążenia krwi w kończynach dolnych.

Problem pajączków żylnych i żylaków dotyczy głównie kobiet po dwudziestym roku życia. Szczególnie podatne na zaburzenia krążenia żylnego w nogach są panie prowadzące siedzący tryb życia oraz te, które od lat zmagają się z nadwagą lub otyłością.

Inną z przyczyn pajączków żylnych mogą być uwarunkowania genetyczne oraz niezdrowe dla układu krążenia codzienne nawyki, takie jak noszenie zbyt ciasnego obuwia, obcisłych spodni, częste zakładanie nogi na nogę oraz przebywanie w silnie ogrzewanych pomieszczeniach.

Pajączki żylne – w jaki sposób możemy im zapobiec?

Chociaż pajączki żylne to powszechny problem, który występuje u ogromnej liczby ludzi – zarówno u kobiet, jak mężczyzn – można walczyć z nim naturalnie, bez konieczności poddawania się kosztownym zabiegom kosmetycznym.

Pamiętajmy, że rozszerzone żyłki na nogach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu. Jeśli jednak je zaniedbamy i nie zmienimy stylu życia na aktywniejszy, mogą się one przerodzić w groźne i niebezpieczne dla układu krążenia żylaki.

Zacznij dbać o swoje zdrowie już od dziś i wprowadź do swej codziennej rutyny 8 nawyków, które znakomicie zatroszczą się o poprawne krążenie krwi w kończynach. Pomogą także zapobiec tworzeniu się bolesnych i nieestetycznych żylaków.

Poznaj najlepsze naturalne metody eliminowania i leczenia drobnych pajączków żylnych oraz najlepsze sposoby prewencji zaburzeń krążenia krwi w nogach.

1. Regularna aktywność fizyczna

Aktywny tryb życia i regularna aktywność fizyczna stanowią klucz do zachowania zdrowia nóg i układu krążenia na długie lata. Postaraj się codziennie znaleźć chwilę na ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg oraz poprawiające krążenie krwi w kończynach.

Ćwicząca kobieta

Pamiętajmy, że pajączki żylne są wynikiem braku ruchu oraz zaburzeń cyrkulacji krwi w dolnych partiach ciała. Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym jesteśmy w stanie w naturalny sposób zapobiec tworzeniu się stanów zapalnych w żyłach powierzchniowych i naczyniach włosowatych.

Zalecenia

  • Każdego dnia poświęcaj na aktywność fizyczną przynajmniej pół godziny. Staraj się uprawiać sporty aerobowe, które znakomicie wzmacniają układ sercowo-naczyniowy organizmu.
  • Przynajmniej 10 minut w trakcie treningu przeznaczaj na ćwiczenia nóg. Wzmacniają one mięśnie oraz poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Trzy razy w tygodniu wybierz się na długą wycieczkę rowerową.
  • Wyrób w sobie nawyk codziennego, przynajmniej 20-minutowego spaceru.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?

2. Utrzymuj prawidłową wagę ciała

Zmagasz się z nadwagą lub otyłością? Zmobilizuj się jak najszybciej i zrzuć zbędne kilogramy. To właśnie one są główną przyczyną nie tylko pajączków i żylaków, ale także zaburzeń układu krążenia i całego systemu sercowo-naczyniowego.

Staraj się więc na bieżąco kontrolować masę swojego ciała. Jeśli to konieczne, przejdź na dietę i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzięki zdrowym codziennym nawykom już po kilku tygodniach lub miesiącach osiągniesz prawidłową wagę oraz poprawisz ogólny stan zdrowia organizmu.

Zalecenia

  • Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę oraz kontroluj spożycie niezdrowych tłuszczów i cukrów.
  • Unikaj jedzenia typy fast food oraz produktów wysoce przetworzonych.
  • Staraj się jadać niewielkie posiłki nawet pięć razy dziennie.
  • Zadbaj o codzienną dawkę aktywności fizycznej.
  • Zwiększ spożycie wody. Zalecana dawka to dwa litry wody dziennie.

3. Unikaj zakładania nogi na nogę

Chociaż dla wielu z nas nawyk zakładania nogi na nogę podczas siedzenia jest jak najbardziej naturalny, niesie on ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia pajączków żylnych lub żylaków.

Kobieta na kanapie

Staraj się więc unikać zakładania nogi na nogę przez długi okres czasu. Pamiętaj, że taka pozycja blokuje prawidłowy przepływ krwi w kończynach oraz staje się jedną z głównych przyczyn stanu zapalnego żył i naczyń włosowatych.

Zalecenia

  • Podczas siedzenia zwracaj szczególną uwagę na pozycje nóg. Wielu z nas bowiem nieświadomie zakłada nogę na nogę i w takiej pozycji potrafi spędzić długie godziny. Najzdrowsza pozycja to obydwie stopy pewnie oparte o podłoże.
  • Jeśli spędzasz cały dzień przy biurku, staraj się co jakiś czas wstać i zrobić mały spacer oraz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie nóg.

4. Obcasy – zakładaj je tylko na szczególne okazje

Chociaż wysokie obcasy dodają kobietom elegancji oraz stylizują sylwetkę, należy pamiętać, że to właśnie ukochane szpilki są jedną z głównych przyczyn tworzenia się nieestetycznych pajączków i ciemnofioletowych żylaków na nogach.

Jeśli masz w zwyczaju noszenie obuwia na wysokim obcasie na co dzień, musisz się liczyć z tym, że prędzej czy później na Twoich nogach pojawi się brzydka siateczka popękanych żył i pajączków.

Ustawiona na wysokim obcasie stopa uniemożliwia prawidłową pracę mięśni nóg oraz blokuje prawidłową cyrkulację krwi w kończynach dolnych. Jeśli pragniesz, by Twoje nogi były zdrowe i piękne, koniecznie powinnaś zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie.

Zakładaj więc szpilki tylko na wyjątkowe okazje, a na co dzień noś wygodne obuwie na płaskim obcasie. Twoje nogi będą Ci za to wdzięczne, a pajączki żylne znikną jak ręką odjął.

Zalecenia

  • Zakładaj buty na wysokim obcasie tylko na wyjątkowe okazje, od czasu do czasu.
  • Jeśli zdecydujesz się na obcasy, postaraj się, by nie były one zbyt wysokie.
  • Pod koniec dnia, w którym zakładasz buty na wysokim obcasie, unieś stopy wysoko do góry oraz wykonaj delikaty masaż, którego celem jest przywrócenie prawidłowego krążenia w kończynach.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Maść na żylaki i pajączki z arniki górskiej

5. Poprawiaj krążenie octem jabłkowym

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że ocet jabłkowy jest znakomitym naturalnym produktem do stosowania zewnętrznego. Masaż z jego dodatkiem skutecznie odpręża zmęczone nogi. Aktywuje także krążenie krwi oraz zapobiega pękaniu żył powierzchniowych i naczyń włosowatych.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest cennym źródłem związków o właściwościach przeciwzapalnych i odprężających. Zawarte w nim naturalne składniki usprawniają cyrkulację krwi oraz wspomagają funkcjonowanie układu limfatycznego organizmu.

Zalecenia

  • Zmieszaj niewielką ilość octu jabłkowego z letnią wodą, a następnie wykonaj masaż stóp i nóg z użyciem przygotowanego roztworu. Masuj nogi przez około pięć minut.
  • Możesz również zmieszać ocet jabłkowy z wodą i przyłożyć go do objętych stanem zapalnym żył i naczyń włosowatych w formie okładu.
  • Powtarzaj zabieg z użyciem octu jabłkowego codziennie wieczorem. Już po kilku dniach powinny się pojawić pierwsze rezultaty.

6. Zrezygnuj z noszenia obcisłych ubrań

Chociaż obcisłe ubrania pięknie podkreślają kobiecą sylwetkę, należy nosić je tylko od czasu do czasu lub całkowicie z nich zrezygnować. Opinające ciało tkaniny, zwłaszcza spodnie lub legginsy, przyczyniają się bowiem do osłabienia krążenia krwi w kończynach oraz utrudniają pracę układu limfatycznego.

Jeśli zakładasz obcisłe jeansy tylko od czasu do czasu, nie masz powodów do obaw. Pamiętaj jednak, że noszenie tego typu odzieży na co dzień może doprowadzić do zaburzeń pracy układu krążenia oraz pojawienia się pod skóra nieestetycznych pajączków i żylaków.

Zalecenia

  • Zrezygnuj z noszenia obcisłych jeansów.
  • Wybieraj luźne i przewiewne tkaniny, w których twoje nogi będą się dobrze czuły przez cały dzień.

7. Poznaj lecznicze właściwości aloesu

Każda kobieta powinna jak najwcześniej poznać cudowne właściwości aloesu. Ta lecznicza roślina wraz z octem jabłkowym należą do grupy najskuteczniejszych naturalnych remediów poprawiających krążenie krwi. Łagodzą również stany zapalne żył powierzchniowych i pajączków.

Żel aloesowy

Krystaliczny żel z wnętrza liści aloesu jest bogatym źródłem substancji odżywczych i nawilżających. Znakomicie zwalczają one stan zapalny żył oraz pomagają zredukować widoczność nieestetycznych zmian żylnych tuż pod powierzchnią skóry. Z pomocą aloesu pajączki żylne znikną z twoich nóg bezpowrotnie.

Zalecenia

  • Wydobądź przezroczysty żel z liścia aloesu, a następnie nanieś go na pokrytą pękniętymi żyłkami skórę nóg. Wcieraj żel niczym krem i pozostaw na skórze aż do całkowitego wchłonięcia.
  • Stosuj aloesową maść dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Przeczytaj ten artykuł, w którym dowiesz się: Żel z aloesu – jak zrobić go samemu w domu

8. Rozpoczynaj dzień od szklanki wody z cytryną

Szklanka wody z sokiem z cytryny na pusty żołądek znakomicie oczyszcza organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji, które każdego dnia wnikają do tkanek i komórek naszego ciała.

Co więcej, woda z cytryną w naturalny sposób pomaga odkwasić krew i oczyścić ściany naczyń krwionośnych ze złogów cholesterolu. Pamiętajmy, że czyste i sprężyste żyły są gwarancją prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.

Zalecenia

  • Każdego ranka wypijaj szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny (200 ml). Spożywanie tego napoju na pusty żołądek zwiększa jego oczyszczającą moc.
  • Drugą szklankę letniej wody z cytryną spożywaj po południu.

Obawiasz się o estetyczny aspekt swoich nóg? Nie wahaj się i już od dziś włącz do swojej codziennej rutyny powyższe nawyki. Dzięki nim unikniesz przykrych problemów związanych z krążeniem krwi. Sprawisz także, że pajączki żylne znikną z twoich nóg raz na zawsze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oliveros, A. M. (2012). Rósacea, cuperosis y arañas vasculares. Sociedad Española de Farmacia Comunitaria, 29-37.
  • Ortega, S. S., LEDESNA, J., Cebrián, J. F., & Cruz, A. L. (1990). Osteoartropatia hipertrofica, ginecomastia y arañas vasculares, en relacion con la aumentada produccion de estrogenos como manifestacion inicial de un carcinoma epidermoide del pulmon. Rev Clin Esp, 187, 372-374.
  • Suárez, S., Carvajal, J., Franco, J., & Lorente, C. (1990). Osteoartropatía hipertrófica, ginecomastia y arañas vasculares en relación con la producción de estrógenos aumentada como manifestación inicial del carcinoma epidermoide de pulmón. Rev Clin Esp, 187, 372-374.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.