Obcasy – 5 powodów, by przestać je nosić

· Listopad 16, 2016
Wysokie obcasy jak mało co pomagają nam wyglądać pięknie i elegancko oraz dodają naszym nogom wdzięku. Trzeba jednak pamiętać, że utrudniają one krążenie krwi w stopach i nogach i przyczyniają się do powstawania żylaków.

Obcasy to element stroju bardzo często pojawiający się w garderobie pań. Mają rozmaite kolory, kształty i formy, dzięki czemu mogą skutecznie podkreślić sylwetkę, styl, a nawet naszą osobowość.

Jednakże należy pamiętać o tym, że obcasy – jeśli używane często lub przez długi czas – mogą powodować pewne skutki uboczne. Mogą mieć wpływ na nasze zdrowie, a przecież zdrowie jest dużo ważniejsze niż nasz wygląd i estetyka.

Oczywiście nie stanie się nic złego, jeśli raz na jakiś czas ubierzemy obcasy i nacieszymy się nimi podczas szalonego wieczoru bądź romantycznej kolacji. Chodzi jednak o to, by nie zakładać ich przez cały czas, gdyż może to spowodować bóle pleców, bóle stóp oraz dolegliwości w innych częściach ciała.

Jako, że wiele z nas ma w zwyczaju zakładać obcasy codziennie, chcielibyśmy opisać w tym artykule pięć powodów, dla których warto by było przestać je używać.

1. Zdejmij obcasy – unikniesz bólu pleców

Ból pleców

Gdy nosimy buty na wysokich obcasach, nasza miednica ugina się pod pewnym kątem. Uwydatnia to Twoje pośladki i nadaje Ci pięknego wyglądu. Ale niestety zwiększa też napięcie w dolnej części kręgosłupa oraz otaczających go mięśni.

W szczególnych wypadkach może to nawet doprowadzić do dolegliwości zwanej chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Polega ona na nacisku jednego kręgu na drugi. wywołuje to nacisk na nerwy, ich zniszczenie oraz niezwykle intensywny ból.

Zatem im rzadziej zakładasz wysokie obcasy, tym bardziej zmniejszasz ryzyko cierpienia na bóle pleców.

2. Pożegnasz się z piętą Achillesa

Obcasy unoszą naszą stopę, zwiększając tym samym nacisk na piętę, skutkiem czego powstaje dolegliwość zwana piętą Achillesa.

Dotyczy ona zwłaszcza osób cierpiących na płaskostopie. Na podbiciu stopy (grubym połączeniu palców z piętą) tworzy się stan zapalny. Zwiększa on już i tak istniejący ból.

Może zainteresuje Cię też przeczytanie artykułu: Ćwiczenia z piłeczką na zapalenie powięzi podeszwy

Jeżeli wykreślisz ze swojej garderoby obcasy i zamienisz je na wygodniejsze buty, w ciągu zaledwie kilku tygodni przestanie Cię boleć ścięgno podbicia stopy oraz ścięgno Achillesa. Odzyskasz też ich elastyczność.

Zapomnisz o bólu nóg, stóp i poczujesz wielką ulgę w Twoich napiętych mięśniach.

3. Zniknie kolano biegacza

Kolano biegacza

Słyszałeś kiedyś termin: „kolano biegacza”? Używają go lekarze i profesjonalni fizjoterapeuci aby opisać dolegliwości dotykające właśnie tę część ciała.

Ten rodzaj urazu dotyka biegaczy i osoby intensywnie zajmujące się sportem. Może jednak rozwinąć się również wśród osób, które przybierają pozycje wymagające ciągłego napięcia.

Gdy nosisz obcasy, środek ciężkości Twojej stopy przesuwa się do przodu, zwiększając tym samym napięcie wywierane na ścięgna i sploty w kolanie.

Skutkiem tego jest nie tylko silny ból, ale też – na dłuższą metę – stan zapalny i trudności w poruszaniu się. Oczywiście istnieje mnóstwo czynników wywołujących ten stan, ale musisz pamiętać, że obcasy zdecydowanie są jednym z nich.

4. Polepszy się równowaga

Nieważne, od ilu lat nosisz obcasy i jak wielkie masz w tym doświadczenie. Zawsze istnieje ryzyko skaleczeń, upadku, poślizgnięcia. Nosząc buty na obcasach, wywołujesz większy nacisk na mięśnie okalające kostkę. Zmniejsza to jej stabilność, co może utrudnić Ci odpowiednie utrzymywanie równowagi.

Okazuje się, że chodzenie na płaskich butach znacznie polepsza stan tej grupy mięśni. Umożliwiają im również pracę w sposób, do którego zostały zaprojektowane. Dzięki temu krok po kroku przywraca się stabilność i wraca równowaga. Zmniejsza się tym samym ryzyko wypadków oraz ból napiętych mięśni.

Może zechcesz też zajrzeć do artykułu: Czy ubrania mogą mieć wpływ na nasze zdrowie?

5. Unikniesz żylaków

Żylaki

Choć nie ma jeszcze dowodów naukowych potwierdzających związek między noszeniem butów na obcasach a powstawaniem żylaków, niektórzy eksperci zgodnie twierdzą, że powodują one trudności w krążeniu.

Ten rodzaj obuwia, używany często i przez długie odcinki czasu, zwiększa nacisk na stopy i utrudnia swobodne krążenie krwi – zwłaszcza, jeżeli zakładamy buty z wąskim czubkiem.

Ponieważ krew nie krąży odpowiednio, z czasem powstają pajączki i żylaki, powodujące większe problemy. Idąc tym tokiem myślenia, jeżeli sięgniemy po wygodniejsze, płaskie buty, krążenie wróci do normy i zmniejszy się ryzyko powstania żylaków.

Podsumowując, choć, wysokie obcasy są eleganckim i stylowym dodatkiem do naszego stroju, najlepiej byłoby zmniejszyć ich użycie do minimum. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych powikłań zdrowotnych.

Na pewno znajdziesz inne skuteczne sposoby, by wyglądać pięknie na co dzień. Myśl przede wszystkim o Twoim zdrowiu!