Żylaki - 10 sposobów zapobiegania

Regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają utrzymać prawidłową wagę, ale również poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu obniżają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków.
Żylaki - 10 sposobów zapobiegania
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żylaki to problem który dotyka bardzie wiele osób. Ciemne, podpuchnięte żyły są przyczyną bólu, a do tego wiele osób uważa je za nieestetyczne i ukrywa pod ubraniem nawet w gorące dni.

Kwestia wyglądu nóg, na których pojawiają się żylaki nie jest jednak najważniejsza. Jest to przede wszystkim problem natury zdrowotnej, któremu należy jak najwcześniej zaradzić, aby uniknąć komplikacji.

Jeśli chcesz poprawić kondycję układu krążenia i skutecznie zapobiegać żylakom lub złagodzić ich objawy, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym mówimy o prostych zmianach, jakie możesz wprowadzić, aby osiągnąć ten cel.

Co to są żylaki?

Żylaki to rozszerzone żyły, w których krążenie krwi jest utrudnione ze względu na osłabienie zastawek. Zaburzenia tego typu mogą się pojawić w żyłach w całym ciele, ale najczęściej występują w dolnych kończynach ponieważ większość z nas spędza dużo czasu w siedzącej lub stojącej pozycji.

Żylaki mają ciemnoczerwony lub fioletowy kolor, przez co dość wyraźnie widać je przez skórę, co sprawia, że staja się one bardzo często problemem natury estetycznej.

Przyczyny powstawania żylaków

Jako że na dolnych kończynach opiera się ciężar całego ciała, krążenie krwi w żyłach jest w tym obszarze utrudnione i jeżeli nie wspomagamy go odpowiednimi ćwiczeniami, mogą pojawić się u nas żylaki.

Żylaki na nogach

Zaburzenia tego typu występują u osób w każdym wieku, choć częściej dotykają osoby dorosłe. Pośród czynników sprzyjających powstawaniu żylaków można wymienić m.in.:

  • Nadwagę i otyłość
  • Ciążę
  • Uwarunkowania genetyczne
  • Nieprawidłową postawę podczas chodzenia i siedzenia
  • Choroby układu krążenia

Żylaki – objawy

Oprócz opuchlizny i zaczerwienienia, u osób cierpiących na żylaki pojawiają się takie symptomy, jak:

  • Ból w dolnych kończynach i uczucie ciężkości w nogach
  • Pieczenie, skurcze i opuchlizna nóg
  • Krwawienie podskórne
  • Zmiany skórne i wyczuwalne zgrubienia żył

10 wskazówek jak zapobiegać żylakom?

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków, musisz unikać kilku niezdrowych nawyków i zastąpić je większą ilością ruchu. Poniżej znajdziesz listę porad, do których powinnaś się stosować jeśli chcesz złagodzić objawy żylaków lub ich uniknąć.

1. Unikaj przebywania w tej samej pozycji przez długi czas

Jeżeli z jakiegoś powodu spędzasz dużo czasu w stojącej lub siedzącej pozycji, spróbuj zmienić ją co jakiś czas, choćby na kilka minut. Jeśli pracujesz przy biurku, rób sobie regularne przerwy. Wstań i zrób chociaż kilka kroków lub rozciągnij mięśnie nóg.

Przebywanie przez długi czas w tej samej pozycji osłabia krążenie krwi, co bezpośrednio wpływa na powstawanie żylaków.

skrzyżowane nogi

2. Bierz zimny prysznic na żylaki

Zimny prysznic to jeden z najlepszych sposobów na poprawienie krążenia krwi w organizmie. Gorący prysznic jest oczywiście dużo bardziej rozluźniający, ale warto przynajmniej zakończyć go szybkim, zimnym prysznicem.

Wykonaj szybki masaż ciała strumieniem zimnej wody, kierując się od nóg w stronę serca. Z pewnością szybko zauważysz korzyści płynące z tego typu zabiegu.

3. Unikaj ciasnych ubrań

Zbyt mocno dopasowane ubrania, szczególnie jeansy, mogą utrudniać krążenie krwi w żyłach, a ty samym przyczyniać się do powstawania żylaków.

Kiedy kupujesz nowe ubrania, wybieraj te, które są odpowiednio dopasowane, ale nie wywierają ucisku na twoje ciało.

4. Unikaj wysokich temperatur a ominą Cię żylaki

Długotrwałe przebywanie na słońcu może być przyczyną osłabienia krążenia i skutkować zatrzymaniem płynów w organizmie. Jeżeli chcesz zadbać o swój układ krążenia i unikać żylaków, ogranicz czas spędzany na słońcu i nie nagrzewaj zbyt mocno mieszkania zimą.

nogi relaks żylaki

5. Noś skarpetki lub rajstopy przeciwżylakowe

Przeciwżylakowe rajstopy i skarpetki wspomagają krążenie w dolnych kończynach i są zalecane osobom, które spędzają mnóstwo czasu w pozycji stojącej lub siedzącej.

6. Nie noś zbyt często butów na obcasie

Choć buty na obcasie mogą być ładne i sprawiać, ze wyglądasz bardzo atrakcyjnie, to ich częste noszenie przyczynia się do powstawania opuchlizny na nogach i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia pajączków i żylaków.

7. Zwiększ poziom aktywności ruchowej

Każda forma ruchu ma korzystny wpływ na układ krążenia. Jeżeli zatem chcesz zapobiegać żylakom, znajdź każdego dnia choć krótką chwilę na szybki trening albo spacer.

ćwiczenia fizyczne a żylaki

8. Zadbaj o zdrową dietę

Zdrowa, zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i dobrej kondycji wszystkich układów w organizmie, włącznie z układem krążenia. Koniecznie zadbaj o to, aby twoje posiłki były skomponowane tak, żeby dostarczały odpowiedniej ilości witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

9. Kontroluj swoją wagę

Nadwaga i otyłość znacznie podwyższają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Jeżeli borykasz się z problemem nadwagi, skonsultuj się z dietetykiem. Pomoże ci ułożyć plan posiłków, dzięki któremu pozbędziesz się zbędnych kilogramów.

10. Sięgnij po lecznicze napary na żylaki

Istnieje wiele naparów ziołowych, które wspomagają układ limfatyczny i układ krążenia. Dzięki nim ciało sprawniej oczyszcza się z nagromadzonych toksyn, a żyły i tętnice zaczynają sprawniej działać.

lecznicze napary na żylaki

Wykorzystaj dobroczynne działanie tych naturalnych naparów. Zacznij stosować się do powyższych zaleceń, aby uchronić się przed zaburzeniami krążenia i bolesnymi żylakami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.