Zimny prysznic - korzyści

Jeżeli nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, temperaturę wody należy obniżać stopniowo. Temperatura otoczenia, w tym wypadku łazienki, powinna być znacznie wyższa, niż chłodnej wody, której używamy pod prysznicem.
Zimny prysznic - korzyści
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz: “zimny prysznic”? Słysząc o osobach, które preferują go od tradycyjnego gorącego prysznica, być może zastanawiasz się czy naprawdę jest to korzystne dla zdrowia.

Wiele z nas jest przyzwyczajonych do używania gorącej lub letniej wody. Kiedy nie znamy pozytywnych efektów takiego działania, trudno jest nam przestawić się na zimny prysznic. Odkryj więc jak może Ci pomóc ten zdrowy zwyczaj i jak możesz przyzwyczaić się do zimnej wody bez nadmiernego cierpienia.

Prysznic – zimny czy jednak gorący?

W rzeczywistości zimna i gorąca woda mają zupełnie odmienne właściwości dla naszego zdrowia. Możemy z nich w pełni skorzystać, gdy używamy ich w odpowiedni sposób. Problem w tym, że zazwyczaj używamy wyłącznie gorącej wody, często w zbyt wysokiej temperaturze, a zażywany prysznic trwa zbyt długo.

Kobieta bierze zimny prysznic

Dla naszego ciała gorący prysznic jest dobry pod tym względem, że rozszerza naczynia krwionośne i zapewnia pewną miarę relaksu. Jednak gdy nadużywamy gorącej wody, powstaje niekorzystny efekt.

Taki prysznic zaczyna działać osłabiająco i pozbawia nas energii. Krążenie krwi pogarsza się. Z tego powodu bardzo dobrym i zalecanym rozwiązaniem jest używanie zarówno gorącej wody, ale również korzystanie z dobrodziejstw, jakie zapewnia nam zimny prysznic.

Zimny prysznic i płynące z niego korzyści

  • Zimny prysznic redukuje stany zapalne.
  • Poprawia krążenie krwi, obkurcza naczynia krwionośne i stanowi element profilaktyki występowania żylaków.
  • Zwalcza zwiotczenie tkanek.
  • Wzmacnia skórę i poprawia jej wygląd.
  • Przyspiesza metabolizm.
  • Przeciwdziała cellulitowi.
  • Dodaje nam siły i energii, a w konsekwencji sprawia, że jesteśmy bardziej zrelaksowani.
  • Stopniowo wzmacnia system immunologiczny.
  • Reguluje układ nerwowy.

Zimny prysznic – kilka praktycznych wskazówek

  • Zimny prysznic nie powinien trwać zbyt długo. Wystarczy 5 minut.
  • Zawsze powinniśmy unikać schładzania głowy. Możemy natomiast schładzać całe ciało, aż do karku.
  • Bardzo ważne jest, by otoczenie pozostawało w temperaturze znacznie wyższej od samej wody, której używamy. Również nasze ciało powinno być rozgrzane zanim wejdziemy pod zimną wodę.
  • Zimny prysznic zaczynamy od dolnej części ciała i stopniowo posuwamy się w górę, aż osiągniemy wysokość klatki piersiowej.
    Zimny prysznic
  • Osoby mające problemy sercowe powinny w tym przypadku zachować szczególną ostrożność. Dobrym rozwiązaniem może się okazać używanie wody letniej albo po prostu stosowanie stopniowanej zmiany temperatury wody, obserwując reakcję organizmu.
  • Możemy zażywać gorących kąpieli, ale stosując interwały. Na przykład: jedna minuta z zimną wodą i jedna minuta z gorącą. Następnie dwie minuty z zimną i dwie minuty z gorącą, i tak dalej.
  • Zakańczamy zawsze używając zimnej wody.
  • Po wyjściu spod prysznica niezbędne jest ułatwieniu naszemu organizmowi odzyskanie swojej temperatury naturalnej. Możemy to zrobić na przykład wykonując proste ćwiczenia gimnastyczne lub po prostu energicznie nacierając ciało gorącym ręcznikiem.

Jeżeli zimny prysznic zażywamy tuż przed snem, to bardzo dobrze jest od razu po kąpieli wejść do łóżka.

Kąpiele na świeżym powietrzu

Prawda jest taka, że w miarę jak zaczniemy się przyzwyczajać do zimnych kąpieli, nasze ciało będzie ich coraz bardziej potrzebować. W tym momencie możemy rozszerzyć nieco możliwości i na przykład zażywać kąpieli w rzekach lub w jeziorach.

Kąpiel na świeżym powietrzu

Latem wiele osób korzysta z takich zbiorników wodnych i zażywa odprężających kąpieli. Ale o wiele lepsze efekty przynosi korzystanie z nich wiosną i jesienią. Przed wejściem do wody należy rozgrzać organizm wykonując ćwiczenia. Pamiętaj też rozgrzać ciało po wyjściu z wody.

Sam fakt, że zażywasz takich kąpieli na świeżym powietrzu, jeszcze bardziej pozwoli Ci się zrelaksować i korzystnie wpłynie na Twój układ nerwowy i ogólny stan zdrowia. Pamiętaj przy tym o zachowaniu ostrożności i bezpieczeństwa.

Kąpanie konkretnych partii ciała

Jeżeli cierpimy na choroby kończyn, takie jak na przykład artretyzm lub zwyrodnienie stawów, możemy zażywać kąpieli wyłącznie tych chorych części ciała. Potrzebujemy do tego dwóch naczyń na tyle dużych, by zamoczyć pożądane części ciała. Do jednego wlewamy wodę zimną, a do drugiego gorącą.

Podobnie jak pod prysznicem, stosujemy zmiany temperatury na przemian. Stosowanie takiego zabiegu każdego dnia jest doskonałą terapią, która redukuje stany zapalne i uciążliwy ból. Metoda ta jest również skuteczna w przypadku osób cierpiących na te choroby już od wielu lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mooventhan A, et al. (2014). Scientific evidence-based effects of hydrotherapy on various systems of the body.
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049052/
  • Shevchuk NA. Adapted cold shower as a potential treatment for depression. Med Hypotheses. 2008;70(5):995-1001. Epub 2007 Nov 13. PubMed PMID: 17993252.
  • Why a Cold Shower May Be More Beneficial for Health than a Warm One. 2012   fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2012/04/27/cold-water-immersion-benefits.aspx

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.