Artretyzm - jak złagodzić jego objawy

To, co jesz, może być decydującym czynnikiem, wpływającym na zapobieganie bądź pogorszenie stanu zapalnego. Ważne więc, by spożywać pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
Artretyzm - jak złagodzić jego objawy

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

To, co jesz, wywiera wielki wpływ na to, jak się czujesz. Może to być również korzystne bądź szkodliwe dla Twojego zdrowia. Wydaje się to raczej oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie wszystko w Twoim organizmie zależy od tego, jakie pożywienie wybierasz. Zwłaszcza osoby cierpiące na artretyzm, powinny dbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma faktami co do tego, jakie produkty żywnościowe powinny wybierać osoby, którym doskwiera artretyzm.

Artretyzm – zbilansowana dieta na jego objawy

Świadome sięganie po dobre dla zdrowia produkty może przynieść korzyści każdemu – zwłaszcza osobom cierpiącym na choroby takie, jak artretyzm. W miarę możliwości spróbuj zawrzeć następujące produkty w swoim codziennym jadłospisie:

 • Warzywa
 • Owoce
 • Ziarna
 • Pełnoziarniste zboża
 • Łatwo przyswajalne białka
 • Pszenicę

Osoby cierpiące na artretyzm powinny upewnić się, że spożywane przez nie produkty zawierają odpowiednią ilość błonnika. Truskawki i płatki owsiane, zawierają ogromne jego ilości.

Jeżeli czujesz, że zaostrza się Twój ból i stan zapalny, dobrym sposobem jest spożywanie większej ilości oliwy z oliwek (typ extra virgin). Wykazuje ona właściwości podobne do leków typu aspiryna czy ibuprofen.

Spożycie trzech do czterech łyżek oliwy z oliwek wywołuje efekt podobny do tego po przyjęciu 200 mg wspomnianych leków bez recepty.

Czosnek również zmniejsza stan zapalny w mięśniach i stawach oraz dostarcza organizmowi mnóstwa antyoksydantów mających bardzo korzystne dla zdrowia właściwości.

Artretyzm

Pewne rodzaje nasion zawierają dużą dawkę selenu, podczas, gdy osoby cierpiące na artretyzm mają zwykle zaniżoną jego ilość w organizmie.

Kolejnym składnikiem pomocnym w zredukowaniu objawów reumatyzmu, zwłaszcza u kobiet, jest witamina D. Wzmacnia ona również system odpornościowy i zapobiega zmniejszeniu gęstości kości.

Najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. Bardzo dobry wpływ na organizm ma wystawianie się na działanie słońca przez około 15 min dziennie – pod warunkiem, że unikasz promieni słonecznych w niebezpiecznych godzinach między 11:00 a 15:00.

Witaminę D znajdziesz też w pełnych ziarnach oraz w zbożach.

Artretyzm u starszej osoby

Jakie produkty należy spożywać, jeżeli pojawiają się u nas objawy artretyzmu?

 • Fasola
 • Ciecierzyca
 • Płatki owsiane
 • Jęczmień
 • Soja
 • Ziemniaki
 • Szpinak
 • Brokuły
 • Orzechy (zwłaszcza migdały i orzechy pistacjowe)
 • Mleczka na bazie warzyw
 • Brązowy ryż
 • Kokos

Czy pewne produkty wywołują stan zapalny stawów i artretyzm?

Jak najbardziej. Dlatego też osoby, które już dotknął artretyzm, powinny być tym ostrożniejsze w kwestii tego, co jedzą. Mięso, kurczak czy kiełbasa zawierają substancje mogące wywoływać stan zapalny, gdy tylko dostaną się do krwiobiegu.

Kiełbasa

Kwasy omega-6, zawarte w żółtku jajka, fast foodzie oraz w potrawach smażonych, również mogą powodować zwiększenie się stanu zapalnego.

Badania wykazały, że osoby spożywające więcej kwasów tłuszczowych omega-6 (zamiast omega-3), doświadczają bardziej dotkliwych skutków artretyzmu – opuchlizna jest bardziej widoczna i bardziej bolesna.

Kwasy tłuszczowe a objawy cechujące artretyzm

Podczas, gdy należy unikać spożywania kwasów tłuszczowych omega-6, spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 jest jak najbardziej zalecane, z racji swoich właściwości przeciwzapalnych oraz nawilżających stawy, co przynosi ulgę w bólu.

Jedną z najlepszych opcji jest wysokie w omega-3 siemię lniane. Możesz zmielić nasiona i posypać nimi sałatki, dodawać do zup, soków i innych potraw. Uważaj jednak, by nie przesadzić z ilością, gdyż siemię lniane wykazuje właściwości przeczyszczające i może zablokować wchłanianie się pewnych lekarstw.

Siemię lniane ma też działanie przeciwzakrzepowe, więc jeśli przyjmujesz aspirynę lub inne środki rozrzedzające krew, dobrze by było najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem. Źródłem korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych są też ryby.

Najlepiej znane są ryby zimnowodne, takie jak:

 • Łosoś
 • Sardynki
 • Tuńczyk
 • Dorsz
 • Makrela

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Przyspiesz przemianę materii tymi produktami!

Ryby te nie tylko stanowią naturalny sposób na zapobieganie stanom zapalnym. Pomagają też ulżyć w objawach, gdy pojawi się artretyzm.

Badanie przeprowadzone w roku 2002, opublikowane w Proceedings of the Nutrition Society wykazało, że suplementy oparte na rybim tłuszczu pomagają ludziom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów – zwłaszcza osobom w ostrym lub zaawansowanym stadium choroby – w radzeniu sobie z objawami.

Ból kolana

Spożywając więcej kwasów tłuszczowych omega-3 zauważysz pozytywną zmianę w Twoim samopoczuciu podczas wykonywania swoich codziennych czynności. Może nawet stwierdzisz, że jesteś w stanie z powodzeniem wykonywać więcej czynności, niż dotąd (takich, jak zawiązywanie butów, krojenie jedzenia, itp).

Kwasy tłuszczowe omega-3 redukują także ryzyko zawału serca, oraz innych problemów związanych z systemem sercowo-naczyniowym oraz obniżają ciśnienie krwi.

Współczesna dieta świata zachodniego jest często uboga w składniki odżywcze, bogata natomiast w szkodliwe kwasy omega-6. Dlatego też wielu ludzi żyjących w tych krajach cierpi na artretyzm już od młodego wieku.

Skąd jeszcze uzyskać kwasy tłuszczowe omega-3?

Nasiona chia  zawierają największe znane człowiekowi stężenie tych dobrych dla zdrowia kwasów tłuszczowych (aż 500 g na kilogram), o ile weźmie się pod uwagę jedynie pożywienie roślinne.

Inne dobre źródła tych kwasów to: salvia sclarea (w 50% składająca się z omega-3), sacha inchi (rodzaj orzecha ziemnego pochodzącego z Peru – ok 48% zawartości), jak również nasiona dyni (ponad 40%).

Nasiona chia

Zachowaj rozwagę spożywając orzechy włoskie oraz olej rzepakowy, ponieważ – choć zawierają dużo kwasu tłuszczowego omega-3 – są również bogate w omega-6. Z tego powodu, produkty te nie są zalecane osobom cierpiącym na artretyzm.

Nasiona konopi z kolei, zawierają zarówno omega-3, jak i omega-6, ale w dwóch trzecich są to kwasy tłuszczowe omega-3.

Najlepszym sposobem na spożywanie nasion konopi (które są zwykle twarde i nieprzyjemne w smaku) jest przygotowanie smoothie z użyciem mleczka na bazie warzyw oraz mieszanki zdrowych orzechów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.