Oliwa z oliwek — domowe lekarstwo

Oliwa z oliwek — domowe lekarstwo
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Oliwa z oliwek, znana także jako “płynne złoto” jest wspaniałym środkiem leczniczym wykorzystywanym do leczenia różnych przypadłości już od ponad wieków. Jest niesłychanie korzystna dla twojego zdrowia. Oliwa z oliwek posiada zdrowe tłuszcze roślinne, tak ważne dla diety śródziemnomorskiej, które powinny znaleźć się w twoim jadłospisie każdego dnia.

Poza włączeniem jej na stałe do swojej diety, możesz stosować ją w codziennym życiu na wiele sposobów, np. jako środek przeciwbólowy (oliwa posiada składniki uśmierzające ból). W niniejszym artykule, zaprezentujemy różne sposoby leczenia za pomocą oliwy z oliwek. Poznaj niesamowite właściwości tego “płynnego złota”, daru od samej matki natury.

Korzyści jakie daje nam oliwa z oliwek

2#:oliwa.jpg

Aby móc w pełni korzystać z cudownych właściwości oliwy z oliwek, należy spożyć 40 gram dziennie (około 3 łyżki stołowe).

 • Obniża poziom cholesterolu. Dzięki jednonienasyconym kwasom tłuszczowym, obniża ona poziom złego, a jednocześnie podwyższa poziom dobrego cholesterolu w organizmie i stara się je równoważyć.
 • Zapobiega chorobom układu krążenia i miażdżycy.
 • Redukuje nadciśnienie. Dzięki zawartości polifenoli i kwasu oleinowego.
 • Poprawia trawienie. Działa jako ochrona, zapobiega przed nadmiernym wydzielaniem soków żołądkowych.
 • Poprawia poziom pH naszego ciała
 • Ułatwia wchłanianie wapnia i magnezu
 • Zapobiega zaparciom
 • Wspomaga trawienie składników pokarmowych: oliwa z oliwek stymuluje wydzielanie żółci przez pęcherzyk żółciowy, co przeciwdziała powolnemu trawieniu i wszelkim innym trudnościom trawiennym spowodowanym przez tłuszcze.
 • Wspomaga funkcje poznawcze, dzięki zawartości polifenoli i tłuszczów jednonienasyconych.
 • Posiada właściwości przeciwzapalne, podobne do ibuprofenu.
 • Oliwa z oliwek jest wysoce zalecana w menopauzie.
 • Jest świetnym antyoksydantem, spowalnia proces starzenia się.
 • Sprawia, że nie czujesz uczucia głodu. Zaleca się włączenie jej do codziennej diety.
 • Sprawia, że twoja skóra staje się bardziej elastyczna, odżywia zniszczone włosy, paznokcie i rzęsy.

Leczenie za pomocą oliwy z oliwek

3#:oliwa.jpg

1. Zaparcia

Najlepszy sposób na zaparcia – to dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek rano na pusty żołądek. Dla poprawy smaku, możesz dodać kilka kropel soku z cytryny. Jeśli cierpisz na ostre zaparcia, weź jedną łyżkę stołową oliwy z oliwek i dodaj do niej ciepłą wodę (także jedną łyżkę). Zastosuj jako lewatywę.

2. Ból ucha

Aby pozbyć się bólu w uszach, należy zaaplikować małą kroplę ciepłej oliwy z oliwek do każdego ucha, a następnie zatkać ucho wacikiem.

3. Wypadanie włosów

Oliwa z oliwek odpręża mieszki włosowe i wzmacnia krążenie krwi w ich okolicach. Aby zadziałała jak należy, wmasuj ją w powierzchnię skóry głowy. Następnie, przykryj głowę ręcznikiem. Trzymaj kilka godzin. Po upływie określonego czasu, umyj głowę szamponem.

4. Reumatyzm i skręcenia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oliwa z oliwek posiada zbliżone właściwości do ibuprofenu. Warto więc  zrobić sobie masaż z dodatkiem oliwy z oliwek (jedna lub dwie łyżki stołowe). Wsmaruj ją w chore miejsce, a następnie masuj do momentu wchłonięcia. Natychmiast poczujesz ulgę.

5. Oparzenia

Do leczenia oparzeń niesamowicie przydaje się łyżka stołowa oliwy z oliwek. Pamiętaj jednak, by nie stosować jej zaraz po oparzeniu, gdyż rana powinna oddychać przez kilka pierwszych minut. Oliwa z oliwek nawilży twoją skórę i złagodzi ból.

6. Rozstępy

Rozstępy zwykle tworzą się na mięśniach, brzuchu lub piersiach. Aby się ich pozbyć, zmieszaj łyżkę stołową oliwy z łyżką stołową kiełków pszenicy. Nanieś na skórę i delikatnie masuj. Ogromna dawka nawilżających składników pozwoli ci pozbyć się rozstępów. Musisz być jednak konsekwentna i powtarzać zabieg każdego dnia.

7. Trądzik

Oliwa z oliwek, jako przeciwutleniacz, jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Powinnaś włączyć ją do swojej codziennej diety, dzięki niej twoja skóra będzie czysta i nawilżona. Przygotuj tonik złożony z 10 kropel olejku eterycznego z lawendy i jedną czwartą litra oliwy z oliwek. Zaaplikuj na skórę i masuj ją. Zabieg powtarzaj każdego dnia.

8. Pozbądź się wosku w uszach

Aby usunąć wosk z uszu, należy zaaplikować jedną kroplę oliwy z oliwek do ucha tuż przed pójściem spać. Zatkaj ucho wacikiem. Następnego dnia, zaaplikuj kilka kropel ciepłej wody do ucha (do tego celu możesz wykorzystać strzykawkę). W rezultacie, usuniesz wosk z uszu bez uciekania się do bolesnych środków.

9. Kamienie żółciowe

Może cię to zaskoczyć, ale bardzo powszechnym sposobem na pozbycie się kamieni żółciowych jest stosowanie każdego ranka jednej łyżki stołowej oliwy z oliwek z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Leczenie to wymaga konsekwencji. Jest jednak wysoce skuteczne, małymi kroczkami pozbędziesz się kamieni żółciowych.

10. Wygładza zmarszczki

Dzięki właściwościom przeciwutleniającym i nawilżającym, oliwa z oliwek jest cudem dla twojej skóry. Z jej pomocą możesz nawet wygładzić zmarszczki. Każdego wieczora, nałóż na skórę twarzy płyn zrobiony z łyżki stołowej oliwy z oliwek i kilku kropel soku z cytryny. Delikatnie masuj. Rezultaty będą widoczne po jakimś czasie. Skóra stanie się młoda i rozświetlona. Nie czekaj, spróbuj.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Carrillo C., Cavia M.ª M., Alonso-Torre S.. Role of oleic acid in immune system; mechanism of action: a review. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2012  Ago [citado  2018  Oct  29] ;  27( 4 ): 978-990. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112012000400004&lng=es.  http://dx.doi.org/10.3305/nh.2012.27.4.5783.
 • Puertollano M.ª A., Puertollano E., Álvarez de Cienfuegos G., Pablo M. A. de. Aceite de oliva, sistema inmune e infección. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2010  Feb [citado  2018  Oct  29] ;  25( 1 ): 1-8. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112010000100001&lng=es.
 • Zamora Ardoy M. A., Báñez Sánchez F., Báñez Sánchez C., Alaminos García P.. Aceite de oliva: influencia y beneficios sobre algunas patologías. An. Med. Interna (Madrid)  [Internet]. 2004  Mar [citado  2018  Oct  29] ;  21( 3 ): 50-54. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-71992004000300010&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.