Stan zapalny i opuchlizna – jak się ich pozbyć?

W rzeczywistości o stan zapalny i nabawienie się opuchlizny jest bardzo łatwo. Mogą być one spowodowane kontuzją, przechodzoną infekcją, być efektem wykonanego złego ruchu lub chroniczną przypadłością, w której skóra jest stale zaczerwieniona i powoduje nieznośny ból.

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak w domowy i naturalny sposób spowodować by opuchlizna i stan zapalny szybciej ustąpiły.

Co to właściwie jest stan zapalny?

Stan zapalny to naturalna reakcja obronna organizmu, która może być wywołana przez czynniki biologiczne, chemiczne lub fizyczne. Zapalenie ma na celu pobudzenie defensyw naszego ciała.

Stan zapalny przede wszystkim rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa ich przepuszczalność i ukrwienie tkanki, czemu oprócz tego towarzyszy zespół objawów takich jak zaczerwienienie, ból, obrzęk, podniesienie temperatury ciała między innymi.Ból pleców

Poprzez wymienione dolegliwości i objawy jakie powoduje stan zapalny swoją nazwę medyczną zawdzięcza dzięki porównaniu do ognia i rozpalenia jakie powoduje. Jednak nie oznacza to, że charakterystyka reakcji zapalnej jest zawsze taka sama.

W niektórych przypadkach obszar objęty zapaleniem nie jest objęty obrzękiem i obserwuje się jego obniżoną temperaturę. W tym artykule przyglądniemy się sposobom na te stany zapalne, które powodują opuchliznę, ból, zaczerwienienie i rozgrzanie.

Kiedy i gdzie stosować środki łagodzące stan zapalny?

 • zaraz po doznaniu urazu, jeżeli nie doszło do otworzenia rany
 • w momencie, gdy określony obszar dotyka chroniczny ból. Mogą to być plecy lu staw
 • na szyję podczas infekcji gardła lub innego stanu zapalnego
 • na obszarze, gdzie występuje wątroba (okolice żeber po prawej stronie brzucha), gdy odczuwany jest ból lub dyskomfort. W tym przypadku zrezygnować ze sposobu z lodem i wypróbować jeden z pozostałych dwóch
 • na brzuch, gdy przysparza bolesnych dolegliwości i jest obrzmiały

Lód

Jak już zostało wspomniane wcześniej uczucie gorąca i rozpalenie jest jedną z cech charakterystycznych stanów zapalnych, dlatego jednym z najstarszych i najpopularniejszych i wszystkim dobrze znanym domowym sposobem na uśmierzenie tej dolegliwości jest zastosowanie lodu.

Ważne jest, by pamiętać, że lodu nie wolno aplikować bezpośrednio na skórę, a zamiast tego można wybrać jedną z niżej podanych możliwości:

 • worek mrożonych warzyw owiniętych kawałkiem materiału
 • specjalnie zaprojektowane właśnie do takiego użytku worki z żelem
 • kostki lodu owinięte kawałkiem materiału

Zimny okład należy stosować przez przynajmniej 20 minut.

Przewlekłe stany zapalne charakteryzują się brakiem obrzęku i podwyższenia temperatury dotkniętego obszaru. W takich przypadkach bardziej wskazane jest stosowanie ciepłych okładów (woda, maty elektryczne), które zadziałają przyjemnie i odprężająco.

Glinka i kurkuma

Glinka jest następnym naturalnym produktem, który używany jest już od starożytności. Błoto bowiem zawszy było łatwo dostępnym produktem dla wszystkim, a w dodatku bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Dziś oczywiście dużo bezpieczniej jest używanie oczyszczonej glinki w proszku, którą z łatwością kupimy w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Glinkę wystarczy wymieszać z niewielką ilością wody i uformować jednolitą masę. W takiej postaci nakładamy ją na pożądane miejsce zwracając uwagę na to, by z utworzonej masy nie kapała woda.

Kurkuma

Należy pamiętać, że w momencie formowania masy z glinki nie zaleca się używania pojemników z tworzywa sztucznego, metalu ani glinianych naczyń. W kontakcie z tymi substancjami traci ona swoje korzystne właściwości. Zamiast tego lepiej zdecydować się na szklane, drewniane lub ceramiczne naczynia i pojemniki.

Po nałożeniu masy z glinki należy odczekać do jej wyschnięcia. Aby wzmocnić przeciwzapalne właściwości tego produktu warto do glinki dodać odrobinę kurkumy w proszku. Przyprawa ta oprócz łagodzenia stanów zapalnych, ma potężne właściwości przeciwbólowe .

Okład z liści kapusty

Innym prostym domowym sposobem na walkę ze stanem zapalnym w organizmie jest wykorzystanie liści kapusty. Może dla niektórych być to niespodzianką, ale kapusta również posiada silne właściwości przeciwzapalne, a jedzenie jej wpływa na redukcję wewnętrznych zapaleń w naszym ciele.

Jednak jej zalety można wykorzystać również do zewnętrznego stosowania.

Jedyne czego będziesz potrzebować do przygotowania okładu to trzy zewnętrzne liście głowy kapusty. Jak ich użyć?

 • nastawić garnek wody do gotowania
 • gdy woda zacznie wrzeć należy trzy razy zanurzyć w niej i wyciągnąć liście kapusty zagrzewając je odrobinę, a następnie rozdrabniamy przy pomocy moździerza
 • otrzymany preparat nałożyć na miejsce, gdzie wystąpił stan zapalny, przykryć materiałem, a na koniec pokryć folią kuchenną
 • tak nałożony kompres pozostawiamy na około 30 minut

Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości Eda Yourdon i Frabisa

WIĘCEJ DLA CIEBIE