Kurkuma w naparze na stany zapalne i ochronę serca

Czy wiedziałaś, że sok z dodatkiem kurkumy zmniejsza ryzyko występowania raka jajników, okrężnicy, prostaty czy piersi?
Kurkuma w naparze na stany zapalne i ochronę serca

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kurkuma orientalna przyprawa miej znana jako ostryż długi czy szafran indyjski to składnik kulinarny uważany za jeden z najkorzystniejszych dla naszego zdrowia. Znana jest przede wszystkim ze swojego przeciwzapalnego i przeciwbólowego działania, a oprócz tego znajdziemy w niej około 300 substancji przeciwutleniających.

Z tego też względu kurkuma jest nieodłącznym składnikiem wielu przepisów i receptur na całym świecie, ale również jest wykorzystywana jako środek leczniczy w naturalnych terapiach.

Kurkuma — jak wykorzystać jej właściwości?

Od dawna wiadomo, że dieta bogata w przeciwutleniacze jest kluczem do zwalczania negatywnego działania wolnych rodników — cząsteczek, które mogą doprowadzić nawet do zachorowania na raka.

Przeprowadzane badania dowiodły, że wiele pokarmów jest bogate właśnie w przeciwutleniacze, które skutecznie poprawiają stan zdrowia i zapobiegają powstawaniu wielu chorób.

Dziś poznamy prosty w przygotowaniu napój wykorzystujący kurkumę i jej przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości tak korzystnie wpływające na nasze zdrowie.

Kurkuma

Kurkuma — niesamowita przyprawa to jedna z części tradycyjnej medycyny orientalnej. Jej skuteczność spowodowała błyskawiczne rozprzestrzenienie się naparu z nie przygotowywanego na wszystkie zakątki świata.

Wszystkie składniki, które znajdziemy w kurkumie, są naturalne i mają bardzo korzystny wpływ na organizm, jednocześnie skutecznie łagodzą wiele dolegliwości bólowych, jak i zapobiegają występowaniu wielu chorób.

Składniki:

 • 1 łyżeczka kurkumy w proszku
 • 5 cm korzenia imbiru
 • 5 marchewek
 • 2 cytryny
 • 1 pomarańcza
 • 1 ogórek

Sposób przygotowania:

Pierwszym krokiem jest obranie cytrusów, imbiru i marchwi ze skórki. Następnie należy wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać przy użyciu blendera, aż do uzyskania jednolitego soku. W celu uzyskania lepszych efektów ze stosowania zaleca się picie pół godziny przed śniadaniem.

Kurkuma i zalety płynące z picia naparu

Obrzęk kolana
 • walka z zapaleniem stawów — kurkuma, a tym samym sok, którego jest składnikiem, posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które z powodzeniem można wykorzystać przy leczeniu stanów zapalnych stawów.
 • Czynne substancje, które są w kurkumie, uaktywniają się w obecności innych składników napoju i zmniejszają sztywność i obrzęk stawów.
 • depresja i demencja — badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodły, że kurkuma pomaga w obniżeniu ryzyka wystąpienia depresji i demencji, jak i łagodzi ich objawy.
 • Badanie te również potwierdziły, że przyprawa jest tylko o 2,5% mniej skuteczna niż farmaceutyczne leki antydepresyjne, a co najważniejsze nie powoduje skutków ubocznych
 • przypuszcza się, że kurkuma ma zdolność do blokowania enzymów odpowiedzialnych za zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, oraz zmniejsza poziom cytokin, które negatywnie wpływają na organizm przy przeżywanym stresie. Tezy te nie zostały jeszcze udowodnione naukowo
 • działanie przeciwbólowe — kurkuma jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Zawiera ona białko NF-B, zdolne do aktywowania mechanizmów obronnych organizmu, pomagających w walce z bólem
 • działanie przeciwnowotworowe — napój przygotowany na podstawie powyższego przepisu jest bogaty w przeciwutleniacze, dzięki czemu w naturalny sposób pomaga w ograniczeniu szkodliwego działania wolnych rodników, które gromadzą się w organizmie i prowadzą do wielu chorób
 • sok z dodatkiem kurkumy zmniejsza ryzyko występowania raka jajników, okrężnicy, prostaty czy piersi
Ból brzucha
 • na problemy z trawieniem — napój z dodatkiem kurkumy pomoże zmniejszyć wzdęcia, łagodzi zgagę i problemy gastryczne. Aby w pełni wykorzystać tę właściwość, można umieścić przyprawę w codziennej diecie
 • zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego — kurkuma obniży poziom cholesterolu i poprawi stan naczyń krwionośnych
 • usuwanie toksyn — mikstura z dodatkiem kurkumy ma również właściwości odtruwające i oczyszczające, które pobudzają wydalanie substancji toksycznych z organizmu. Dodatkowo poprawi ona stan skóry, a przy tym zapobiegnie występowaniu różnych chorób
 • ochrona wątroby — przyprawa ta działa jak środek wzmacniający wątrobę, a wszystko to dzięki wysokiej zawartości kurkuminy substancji będącej naturalnym związkiem polifenolowym. Liczne badania potwierdziły, że kurkuma pomaga w usuwaniu kamieni z pęcherzyka żółciowego, ułatwia trawienie tłuszczów i ma działanie przeciwzapalne

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.