11 sposobów na wzdęcia

Ćwiczenia fizyczne oprócz poprawiania naszego wyglądu stymulują także funkcjonowanie jelit i pozwalają tym samym uniknąć zaparć. Dodatkowo za ich pomocą zwalczamy zatrzymywanie płynów w organizmie i zrzucamy nadmiar kilogramów.
11 sposobów na wzdęcia
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tematem dzisiejszego artykułu będzie niezbyt przyjemna dolegliwość, jaką są wzdęcia. Niezależnie od rzeczywistej masy ciała lub rozmiaru spodni czasami występuje taka sytuacja, gdy starasz się założyć ulubioną parę dżinsów lub spódnicę, a tymczasem okazuje się, że Twój brzuch jest wydęty.

W takim przypadku ubrania są znacznie ciaśniejsze, a Ty sprawiasz wrażenie nieco cięższej osoby, niż w rzeczywistości…Wzdęcia mogą być wynikiem gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym, przejadania się lub oznaką jednej z kilku chorób.

W każdym razie większość z nas chce uniknąć tego typu sytuacji.

A kiedy już one wystąpią, zależy nam przecież na tym, aby wyeliminować problem jak najszybciej i znów mieć wrażenie lekkości. Czy chcesz dowiedzieć się, jak zmniejszyć wzdęcia naturalnymi sposobami?

Rada nr 1 na wzdęcia: ogranicz ilość spożywanej soli

Nadmierna ilość spożywanej soli jest jedną z głównych przyczyn zatrzymania płynów w organizmie, co oprócz wywoływania poczucia ociężałości często powoduje także stan zapalny naszego żołądku.

Niezależnie od tego, czy używasz soli w charakterze przyprawy, czy też występuje ona w sztucznie przetworzonej żywności, sosach lub innych produktach, jest ona wrogiem zdrowia i ciała. A w większości przypadków to właśnie ona odpowiada za wzdęcia.

Pij więcej wody

Wypijanie każdego dnia odpowiednio dużej ilości wody jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego stopnia nawilżenia organizmu. Pomaga także nam zapobiegać zjawisku zatrzymywania płynów w organizmie, a także zwalczać je.

Picie wody z butelki

Eksperci zalecają wypijanie co najmniej 2 litrów (ośmiu szklanek) wody dziennie. Wynika to z tego, że w równym stopniu pozwoli to skutecznie zapobiegać zaparciom, jak i likwidować nieprzyjemne wzdęcia.

Jedz powoli

Bardzo ważne jest poświęcenie odrobiny czasu na wolne jedzenie i dokładne przeżuwanie każdego kęsa podczas posiłków. Jest to naprawdę dobry zwyczaj korzystnie wpływający na prawidłowe trawienie, dzięki któremu możesz skuteczniej powstrzymywać niechciane wzdęcia.

Co więcej, dokładne przeżuwanie pożywienia wpłynie także pozytywnie na Twoje samopoczucie, ponieważ dzięki temu nie będziesz odczuwać chęci ciągłego jedzenia.

Unikaj napojów gazowanych

Gazowane napoje są źródłem nadmiernych ilości gazów w naszym układzie pokarmowym, a to właśnie gaz jest bezpośrednim czynnikiem wywołującym wzdęcia.

Napój gazowany

Jedz więcej warzyw oraz owoców, redukują one wzdęcia

Owoce i warzywa to najzdrowsze produkty żywnościowe, jakie możesz uwzględnić w swojej diecie, ponieważ są one wręcz przepełnione witaminami, składnikami mineralnymi i przeciwutleniaczami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Ten rodzaj żywności poprawia trawienie, zapobiega zatrzymaniu płynów w organizmie, pomaga spalić tłuszcz i zwalcza frustrujące Cię wzdęcia brzucha. Wśród najbardziej zalecanych w przypadku wzdęć owoców i warzyw znajdują się marchew, pomarańcze, melony i brzoskwinie.

Zmniejsz ilość spożywanych produktów mogących wywoływać wzdęcia

Niektóre produkty mimo swoich niewątpliwych walorów odżywczych mogą powodować irytujące problemy, takie jak wzdęcia. Są to między innymi gotowana fasola, groch, soczewica, kalafior, brokuły, brukselka, kapusta, cebula i papryka.

Jednak nie zalecamy zupełnego wykreślenia ich z Twojej diety, bo są one bardzo cenne dla Twojego zdrowia, ale jeśli czeka Cię ważna okazja lub wydarzenie, podczas którego wzdęcia są zdecydowanie niepożądane, to warto na kilka dni wcześniej zrezygnować z jedzenia wymienionych wyżej produktów.

Unikaj potraw smażonych

Potrawy smażone są trawione powoli i mogą przy tym wywoływać uciążliwe lub krępujące wzdęcia.

Smażone frytki

Wysoka zawartość tłuszczu i sodu może zarazem spowodować łatwe przybranie na wadze, a także wywołać zjawisko zatrzymania płynów w organizmie.

Jedz mniejsze porcje

W celu zapobiegania i zwalczania wzdęć zaleca jedzenie mniejszych porcji podzielonych na kilka posiłków dziennie, gdyż mniejsza ilość pożywienia jest łatwiejsza do strawienia i nie powoduje przy tym występowania wzdęć w żołądku.

Zwiększ ilość błonnika w pożywieniu

Błonnik jest jednym z najbardziej zalecanych pokarmów stymulujących prawidłowe trawienie i pozwalających na unikanie wielu problemów gastrycznych, takich jak na przykład zaparcia.

Zaparcie

Eksperci zalecają jeść pokarmy bogate w błonnik, co pozwoli także zredukować wzdęcia, przyśpieszyć chudnięcie i zwiększyć ogólny poziom zadowolenia. Jednak nie powinno się spożywać zbyt dużych ilości błonnika, ponieważ w nadmiarze może on wywoływać wzdęcia.

Wykonuj ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są najlepszym sposobem na wzmocnienie mięśni brzucha i ogólne poprawienie stanu zdrowia całego naszego organizmu.

Aktywność fizyczna poprawia trawienie, zmniejsza zaparcia, przeciwdziała zatrzymywaniu wody, pomaga nam schudnąć i ogólnie zapewnia nam dobre samopoczucia, które z kolei poprawia jakość naszego życia.

Aby uzyskać płaski brzuch, wystarczy wykonać ćwiczenia koncentrujące się na mięśniach tego rejonu ciała.

Soki, które mogą zredukować wzdęcia

Niektóre soki naturalne mogą również pomóc nam szybko zredukować wzdęcia, a przy tym ułatwić uzyskanie bardziej szczupłej, wysportowanej i atrakcyjnej sylwetki.

Zielony koktajl

Zielony koktajl

Ten pyszny zielony koktajl stymuluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego, pomagając w ten sposób wyeliminować odpady z ciała i uzyskać płaski brzuch.

Składniki 

  • 1 awokado
  • Garść liści szpinaku
  • 1 dojrzały banan bez skórki
  • 1 szklanka soku jabłkowego
  • Miód

Wszystkie składniki zmiksuj blenderem przez kilka minut, a uzyskany w ten sposób koktajl wypij bez uprzedniego odcedzania, najlepiej na pusty żołądek.
Miksowanie należy przeprowadzać tak długo, aż uzyskasz jednorodną, kremową konsystencję.

Sok z papai oraz owsa

Ten naprawdę przepyszny sok łączy w sobie zalety papai, siemienia lnianego oraz owsa. Jego właściwości wpływają korzystnie na działanie układu pokarmowego i zapobiegają występowaniu niechcianych wzdęć brzucha.

Składniki 

  • 1 szklanka kawałków papai
  • 1 łyżka stołowa siemienia lnianego
  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki stołowe surowego owsa

Wszystkie składniki zmiksuj blenderem przez kilka minut, a uzyskany w ten sposób koktajl wypij bez uprzedniego odcedzania, najlepiej na pusty żołądek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.