Napoje gazowane – wróg Twoich zębów!

· Maj 21, 2015

Chociaż napoje gazowane  są bardzo smaczne, to niestety są też dość szkodliwe dla zdrowia naszego organizmu. Przede wszystkim, napoje gazowane mogą powodować poważne schorzenia naszych zębów,, niezależnie od tego, czy zawierają substancje słodzące.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania nad tego typu napojami wykazały, że są podobnie szkodliwe dla zdrowia zębów, jak niektóre narkotyki.

Dlaczego napoje gazowane są tak niebezpieczne?

Dzisiaj możemy skorzystać z okazji i pomówić co nieco o tym, dlaczego napoje gazowane oraz inne tego typu produkty spożywcze są tak szkodliwe i dlaczego należy ich unikać, jeśli chcesz zachować zdrowe zęby przez dłuższy czas.

Jeśli uświadomisz sobie choć kilka z poniższych faktów, może znacząco zmniejszysz picie kolorowych napojów, chociaż tak naprawdę najlepiej jest w ogóle omijać je wzrokiem.

  • Napoje gazowane zawierają ogromne ilości cukru, a jak wszyscy wiemy, cukry dostarczają organizmowi dużej ilości kalorii, ale nie zawierają właściwie żadnych innych składników odżywczego.
  • Spożywanie napojów gazowanych może przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu II.
  • Mogą również powodować inne choroby, wśród który wymienić można nawet depresję.
  • Prowadzą do gromadzenia się tłuszczu wokół talii.
  • Zwiększają poziom triglicerydów i złego cholesterolu (LDL).
  • Podnoszą ciśnienie krwi

A to tylko część problemów, jakie może przynieść nadmierne picie kolorowych napojów.

Co w takim razie z napojami w wersji „dietetycznej”, „bez cukru” i „light”?

Mimo tego, że te napoje nie są słodzone cukrem, zawierają kwasy takie jak kwas cytrynowy czy fosforowy, które także mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni zębów. To z kolei prowadzi do przebarwień, powstawania ubytków i innych problemów z zębami, które mogą się skończyć nie tylko poważne, ale i kosztownie.

W ostatnich latach specjaliści w dziedzinie stomatologii przeprowadzili i opublikowali badania, które potwierdzają, że ekstremalnie niekontrolowane spożycie tych napojów może w niektórych przypadkach mieć taki sam wpływ na zdrowie jamy ustnej, jak niektóre narkotyki typu kokaina czy metamfetamina.

Badanie zostało przeprowadzone na pewnej, niespełna trzydziestoletniej kobiecie, którą codziennie przez 5 lat piła napoje gazowane. Po tych zaledwie pięciu latach, stan jej zębów pogorszył się do stanu porównywanego z zębami osoby uzależnionej od kokainy. Takie uszkodzenia mogą być powodowane przez kwasy zawarte w tych napojach. Oczywiście stopień uszkodzeń będzie się różnić w zależności od ilości i częstotliwości, z jaką pijemy kolorowe napoje. Mówiąc o kolorowych napojach musimy włączyć w nie także niektóre napoje dla uprawiających sport – one również zawierają kwasy zdolne oddziaływać na zęby w równie agresywny sposób.

2#:napoje-gazowane.jpg

Pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej to kluczowy element naszego zdrowia w ogóle, a piękny uśmiech sprawia, że każdy wygląda dobrze. Pamiętaj, że proces trawienia rozpoczyna się w jamie ustnej, dlatego warto za wszelką cenę wyzbyć się wszystkich niezdrowych nawyków żywieniowych, które mogą się odbić na jej zdrowiu.

Postaraj się wprowadzić w życie dobre nawyki, dzięki którym będziesz dbać o zęby, język i podniebienie. Myj zęby nawet trzy lub cztery razy dziennie, używając szczoteczki do zębów i dobrej jakości pasty. Płucz usta odpowiednim płynem. Używaj nici dentystycznych co najmniej dwa razy dziennie. Co pół roku chodź na badania kontrolne do dentysty.