Gorące źródła- korzyści zdrowotne z kąpieli

13 lipca, 2019

Czy kiedykolwiek odwiedziłeś gorące źródła, zwane też termami lub cieplicami? Kąpiele w wodach termalnych są wykorzystywane w celach leczniczych, prozdrowotnych, relaksujących, więc regularne ich odwiedzanie jest świetnym pomysłem.

W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści dla zdrowia oferują nam gorące źródła.

Czytaj dalej!

Niektóre gorące ujęcia wody znajdują się na zewnątrz, a inne można znaleźć w zaciszu spa. Jest wiele opcji do wyboru, a najczęściej spotykamy je w formie basenów termalnych. Możesz je odwiedzać także zimą, ponieważ woda cały rok jest bardzo ciepła.

Korzyści zdrowotne wynikające z kąpieli oferowanej przez gorące źródła

W tym artykule opiszemy dokładnie liczne, ale często pomijane, korzyści zdrowotne jakie dają nam gorące źródła. Mamy nadzieję, że przekonamy Was do odwiedzin w termach co najmniej dwa razy do roku.

Taka terapia będzie bardzo uzdrawiająca, relaksująca i korzystna dla Ciebie i Twojej rodziny.

Przeczytaj także: Kąpiel stóp na poprawę zdrowia

Gorące źródła są bogate w minerały

Każde gorące źródło ma inną charakterystykę i skład mineralny. Zawartości poszczególnych składników zależą od umiejscowienia źródła, składu geologicznego skał i pochodzenia wód.

Woda termalna wychodzi spod ziemi, a jej skład mineralny zależy od czynników geograficznych. Kiedy kąpiesz się w takiej ciepłej, naturalnej wodzie, zawarte w niej minerały wchodzą w kontakt ze skórą i zostają wchłonięte przez Twoje pory.

Gorące źródła stanowią wspaniałe miejsce do relaksu

To pozwala jej wszystkim leczniczym właściwościom w pełni zadziałać na nasz organizm.

Zwiększ szybkość swojego metabolizmu

U wielu ludzi wraz z wiekiem spowalniają się procesy metaboliczne. Objawia się to w szczególności uczuciem niestrawności i problemami z nadwagą.

Podobnie jak ćwiczenia fizyczne, gorące źródła zwiększają tempo Twojego metabolizmu. Tak więc nie tylko aktywują go, ale także mają zdolności przyspieszenia i poprawy procesów trawiennych oraz oczyszczania organizmu.

Zrelaksuj swoje ciało i umysł w gorących źródłach

Kolejną korzyścią zdrowotną płynącą z gorących źródeł jest ich zdolność do uwalniania napięcia i rozluźniania naszego ciała. Dlatego, jeśli doświadczasz silnych stresów, czekają cię jakieś ważne wydarzenia, powinieneś odwiedzić termy.

Kąpiel w gorących źródłach.

Ponadto wody naturalnie pomagają zmniejszyć obrzęki. Dlatego gorące źródła mogą pomóc, jeśli cierpisz na opuchliznę nóg lub stóp, a także inne problemy z krążeniem.

Termy łagodzą problemy ze skórą

Dziś coraz więcej osób cierpi na problemy skórne, takie jak zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik i różne rodzaje alergii. Kąpiele w termach mogą mieć dobroczynny wpływ na poprawę stanu skóry.

Twoja skóra jest na co dzień swędząca lub nawet dotyk sprawia ci ból? Dobrą wiadomością jest to, że minerały zawarte w gorących źródłach mogą zmniejszyć stan zapalny i pomagają w procesach gojenia.

Oznacza to, że twoje problemy skórne szybciej się uspokoją, a twoja skóra będzie wyglądać lepiej. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę skóry, możesz częściej odwiedzać gorące źródła.

Przeczytaj także: Domowe SPA- kąpiel piękności w płatkach owsianych

Kiedy należy zachować ostrożność?

Chociaż gorące źródła mają wiele korzyści zdrowotnych, należy zachować ostrożność podczas ich odwiedzania. Pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Nie pozostawaj w wodzie zbyt długo: może to prowadzić do nadciśnienia lub tachykardii. Ludzie, którzy już cierpią na te problemy, są bardziej zagrożeni, jeśli pozostaną zbyt długo. Dlatego powinni postępować zgodnie z zaleceniami opisanymi poniżej.
  • Przed wizytą w gorących źródłach należy skonsultować się z lekarzem, w szczególności jeśli masz nadciśnienie, jakiekolwiek choroby serca, guzy żołądka lub wrzody. Warto sprawdzić, czy możesz korzystać z term i dowiedzieć się jak to robić prawidłowo.
  • Osoby z niedociśnieniem powinny zachować ostrożność: ich skrajnie niskie ciśnienie krwi może wywoływać zawroty głowy i nawet omdlenia w kontakcie z wodą z gorącego źródła.

Pamiętaj! Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i sprawdzić jak długo można bezpiecznie pozostać w wodzie.

Podsumowanie

Gorące źródła są dla nas bardzo dobre, ale pamiętaj, aby najpierw skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią u ciebie którekolwiek z wyżej wymienionych problemów.

Poza tym, takie kąpiele są zdecydowanie doskonałą i naturalną terapią! Czy byłeś kiedyś w termach? Jakie korzyści zdrowotne zobaczyłeś u siebie? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach.