Pozostałości mydła pod prysznicem - jak je usunąć?

Choć stosowanie niektórych środków może nam ułatwić usuwanie pozostałości mydła z prysznica, podstawowe znaczenie ma zachowywanie regularności w jego czyszczeniu
Pozostałości mydła pod prysznicem - jak je usunąć?

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2018

Często zdarza się, że po czyszczeniu prysznica w jego zakamarkach widoczne są pozostałości mydła, które uległo rozpuszczeniu, ale osadziło się w głębszych szczelinach. Takie pozostałości mydła bardzo negatywnie wpływają na ogólny aspekt wizualny łazienki i innych pomieszczeń.

Istnieją jednak sposoby na to by skutecznie je stamtąd usunąć.

Łazienka, a w szczególności prysznic jest pomieszczeniem, które stale narażone jest na oddziaływanie wilgoci. Niestety najczęściej jest również jednym z najsłabiej wentylowanych pomieszczeń domu. Z tego powodu działalność gromadzącej się tam pary powoduje różne niedogodności, które utrudniają utrzymanie czystości.

Jednym z nich jest powstawanie zacieków zawierających pozostałości mydła, które pod wpływem pary rozpuszcza się i zmienia swoją konsystencję. Gromadzenie się takiego płynnego mydła nastręcza trudności w utrzymaniu czystości. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Usuwanie pozostałości mydła

1. Ocet z detergentem

To domowe rozwiązanie jest niezwykle skutecznym sposobem na pozbycie się pozostałości mydła zalegających pod prysznicem. Jego zastosowanie jest bardzo proste:

  • Odmierz identyczną ilość obu składników.
  • Następnie podgrzej w mikrofali przez 30 sekund. Mieszanka ma być gorąca, ale nie wrząca. Pamiętaj o użyciu naczynia odpowiedniego do użytku w mikrofali.
  • Następnie mieszaninę przelej do butelki z atomizerem. Teraz wystarczy rozpylić na brudną powierzchnię i pozostawić na pół godziny.
  • Ostatnim krokiem jest zebranie brudu za pomocą gąbki i spłukanie powierzchni letnią wodą.
Ocet na pozostałości mydła

2. Domowa mieszanka na pozostałości mydła i kamień

Używając różne produkty, które z pewnością posiadasz w domu możesz uzyskać doskonałe rezultaty jeśli chodzi o dbanie o czystość prysznica. Do tej mieszanki będziesz potrzebować miętowej pasty do zębów, sody oczyszczonej, płynu do naczyń oraz cytryny.

Składniki

  • 2 łyżki pasty do mycia zębów (30 g)
  • 2 łyżki sody oczyszczonej (18 g)
  • Sok z połowy cytryny
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń

Sposób użycia

  • Przede wszystkim wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać tak, aby uzyskać pieniącą się pastę.
  • Tak przygotowaną pastę rozprowadź przy pomocy gąbki w miejscach, w których zalegają pozostałości mydła. Pasta jest również bardzo skuteczna w usuwaniu nalotów z kamienia, które często pojawiają się w okolicy kranów.
  • Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz.
  • Jeśli w Twojej łazience nie ma dobrej wentylacji, osusz powierzchnię ręcznikami kuchennymi.

3. Soda oczyszczona z octem

Oczywiście nie mogło na naszej liście zabraknąć tego naturalnego specyfiku, który doskonale sobie radzi z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Aby uzyskać wspomniany specyfik szklankę sody oczyszczonej wystarczy połączyć z octem w ilości, która pozwoli uzyskać gęstą pastę. 

Kiedy po wymieszaniu pasta przestanie się pienić, nałóż ją na uciążliwe zabrudzenia przy pomocy szmatki lub gąbki i pozostaw na jakieś pół godziny. Po upływie wyznaczonego czasu usuń pastę przy pomocy miękkiej gąbki, dokładnie spłucz powierzchnię, a następnie ją osusz.

4. Woda utleniona z sodą oczyszczoną

Korzystając z tej mieszanki z łatwością usuniesz pozostałości mydła i przywrócisz powierzchniom właściwy im blask. Przygotowanie jest tak samo łatwe, jak w poprzednim punkcie.

Wystarczy połączyć sodę oczyszczoną z wodą utlenioną i mieszać do uzyskania jednolitej pasty. 

Gąbka - czyszczenie łazienki

Następnie tak przygotowany produkt należy rozprowadzić po zabrudzeniach i pozostawić na 15 minut. Kiedy pozostałości mydła namiękną, wyszoruj powierzchnię szczotką, a następnie dokładnie spłucz dużą ilością wody.

5. Produkty ogólnodostępne w sklepach

Obecnie na sklepowych półkach można znaleźć wiele produktów, których aplikacja jest zupełnie podobna. Należy nałożyć je na zabrudzenia, odczekać jakiś czas, wyczyścić, a następnie dokładnie spłukać przy użyciu dużej ilości wody.

Korzystając z omówionych przez nas sposobów czyszczenie pozostałości mydła uczynisz zwykłą czynnością nie wymagającą większej uwagi. To zupełnie łatwe. Pamiętaj jednak, że aby ułatwić sobie zadanie należy podchodzić do niego regularnie i nie pozostawiać do czasu, gdy zanieczyszczenia się nagromadzą i będą trudne do usunięcia.

To może Cię zainteresować ...
Czyszczenie białym octem – kiedy się nie sprawdzi…
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czyszczenie białym octem – kiedy się nie sprawdzi…

Ocet jest sprzymierzeńcem, który ułatwia nam dokładne sprzątania domu. Czyszczenie białym octem nie zawsze jednak znajduje swoje uzasadnienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramirez, J. M. (2009). Detergentes orgánicos en la Industria. In Hidrogénesis.
  • Gaspar, P., Kearns, A., Vilar, R., Watkins, K., & Gomes, M. M. M. (2000). A Study of the Effect of Wavelength on Q-Switched Nd:YAG Laser Cleaning of Eighteenth-Century Portuguese Tiles. Studies in Conservation. https://doi.org/10.1179/sic.2000.45.3.189
  • Sci Rep. 2018; 8: 1732. Published online 2018 Jan 29. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. doi: 10.1038/s41598-017-18618-x

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.