Pozostałości mydła pod prysznicem - jak je usunąć?

Choć stosowanie niektórych środków może nam ułatwić usuwanie pozostałości mydła z prysznica, podstawowe znaczenie ma zachowywanie regularności w jego czyszczeniu
Pozostałości mydła pod prysznicem - jak je usunąć?

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2018

Często zdarza się, że po czyszczeniu prysznica w jego zakamarkach widoczne są pozostałości mydła, które uległo rozpuszczeniu, ale osadziło się w głębszych szczelinach. Takie pozostałości mydła bardzo negatywnie wpływają na ogólny aspekt wizualny łazienki i innych pomieszczeń.

Istnieją jednak sposoby na to by skutecznie je stamtąd usunąć.

Łazienka, a w szczególności prysznic jest pomieszczeniem, które stale narażone jest na oddziaływanie wilgoci. Niestety najczęściej jest również jednym z najsłabiej wentylowanych pomieszczeń domu. Z tego powodu działalność gromadzącej się tam pary powoduje różne niedogodności, które utrudniają utrzymanie czystości.

Jednym z nich jest powstawanie zacieków zawierających pozostałości mydła, które pod wpływem pary rozpuszcza się i zmienia swoją konsystencję. Gromadzenie się takiego płynnego mydła nastręcza trudności w utrzymaniu czystości. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Usuwanie pozostałości mydła

1. Ocet z detergentem

To domowe rozwiązanie jest niezwykle skutecznym sposobem na pozbycie się pozostałości mydła zalegających pod prysznicem. Jego zastosowanie jest bardzo proste:

  • Odmierz identyczną ilość obu składników.
  • Następnie podgrzej w mikrofali przez 30 sekund. Mieszanka ma być gorąca, ale nie wrząca. Pamiętaj o użyciu naczynia odpowiedniego do użytku w mikrofali.
  • Następnie mieszaninę przelej do butelki z atomizerem. Teraz wystarczy rozpylić na brudną powierzchnię i pozostawić na pół godziny.
  • Ostatnim krokiem jest zebranie brudu za pomocą gąbki i spłukanie powierzchni letnią wodą.
Ocet na pozostałości mydła

2. Domowa mieszanka na pozostałości mydła i kamień

Używając różne produkty, które z pewnością posiadasz w domu możesz uzyskać doskonałe rezultaty jeśli chodzi o dbanie o czystość prysznica. Do tej mieszanki będziesz potrzebować miętowej pasty do zębów, sody oczyszczonej, płynu do naczyń oraz cytryny.

Składniki

  • 2 łyżki pasty do mycia zębów (30 g)
  • 2 łyżki sody oczyszczonej (18 g)
  • Sok z połowy cytryny
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń

Sposób użycia

  • Przede wszystkim wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać tak, aby uzyskać pieniącą się pastę.
  • Tak przygotowaną pastę rozprowadź przy pomocy gąbki w miejscach, w których zalegają pozostałości mydła. Pasta jest również bardzo skuteczna w usuwaniu nalotów z kamienia, które często pojawiają się w okolicy kranów.
  • Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz.
  • Jeśli w Twojej łazience nie ma dobrej wentylacji, osusz powierzchnię ręcznikami kuchennymi.

3. Soda oczyszczona z octem

Oczywiście nie mogło na naszej liście zabraknąć tego naturalnego specyfiku, który doskonale sobie radzi z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Aby uzyskać wspomniany specyfik szklankę sody oczyszczonej wystarczy połączyć z octem w ilości, która pozwoli uzyskać gęstą pastę. 

Kiedy po wymieszaniu pasta przestanie się pienić, nałóż ją na uciążliwe zabrudzenia przy pomocy szmatki lub gąbki i pozostaw na jakieś pół godziny. Po upływie wyznaczonego czasu usuń pastę przy pomocy miękkiej gąbki, dokładnie spłucz powierzchnię, a następnie ją osusz.

4. Woda utleniona z sodą oczyszczoną

Korzystając z tej mieszanki z łatwością usuniesz pozostałości mydła i przywrócisz powierzchniom właściwy im blask. Przygotowanie jest tak samo łatwe, jak w poprzednim punkcie.

Wystarczy połączyć sodę oczyszczoną z wodą utlenioną i mieszać do uzyskania jednolitej pasty. 

Gąbka - czyszczenie łazienki

Następnie tak przygotowany produkt należy rozprowadzić po zabrudzeniach i pozostawić na 15 minut. Kiedy pozostałości mydła namiękną, wyszoruj powierzchnię szczotką, a następnie dokładnie spłucz dużą ilością wody.

5. Produkty ogólnodostępne w sklepach

Obecnie na sklepowych półkach można znaleźć wiele produktów, których aplikacja jest zupełnie podobna. Należy nałożyć je na zabrudzenia, odczekać jakiś czas, wyczyścić, a następnie dokładnie spłukać przy użyciu dużej ilości wody.

Korzystając z omówionych przez nas sposobów czyszczenie pozostałości mydła uczynisz zwykłą czynnością nie wymagającą większej uwagi. To zupełnie łatwe. Pamiętaj jednak, że aby ułatwić sobie zadanie należy podchodzić do niego regularnie i nie pozostawiać do czasu, gdy zanieczyszczenia się nagromadzą i będą trudne do usunięcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramirez, J. M. (2009). Detergentes orgánicos en la Industria. In Hidrogénesis.
  • Gaspar, P., Kearns, A., Vilar, R., Watkins, K., & Gomes, M. M. M. (2000). A Study of the Effect of Wavelength on Q-Switched Nd:YAG Laser Cleaning of Eighteenth-Century Portuguese Tiles. Studies in Conservation. https://doi.org/10.1179/sic.2000.45.3.189
  • Sci Rep. 2018; 8: 1732. Published online 2018 Jan 29. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. doi: 10.1038/s41598-017-18618-x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.