Zalety cytryny - poznaj jej odchudzające właściwości

Chociaż najbardziej znana jest ze swojego bogactwa w witaminę C - zalety cytryny dla zdrowia przekraczają nasze wszelkie oczekiwania. W tym artykule cytryna ukazuje się jako nowy sojusznik w odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu.
Zalety cytryny - poznaj jej odchudzające właściwości
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zalety cytryny są nie do przecenienia. Jest to owoc o niezwykłych właściwościach odżywczych i zdrowotnych.

Spożywanie soku cytryny wymieszanego z wodą zapewnia szereg nieoczekiwanych korzyści dla naszego organizmu. Jedną z nich jest utrata zbędnych kilogramów. Jeśli włączymy ten cytrus do naszej diety, możemy znacznie zmniejszyć liczbę kilogramów.

W tym artykule dowiesz się, jak zalety cytryny mogą wpłynąć na proces odchudzania. Koniecznie czytaj dalej!

Wartości odżywcze cytryny

W cytrynie możemy znaleźć wiele ważnych składników odżywczych. Porcja 100 gramów zapewni nam:

  • 27,66 kalorii
  • 0,69 g białka
  • 3,16 g węglowodanów
  • 4,7 g błonnika
  • 0,30 g zdrowych tłuszczów

To zdecydowanie nie wszystko! Oprócz tego jest bogata w minerały takie jak: wapń, żelazo, jod, magnez, cynk, selen, sód, potas i fosfor. W kwestii witamin cytryna wzbogaca organizm o witaminę A i całą grupę witamin B (B1, B2, B6, kwas foliowy) a także witaminę C i D.

sok z cytryn w słoikach

Węglowodany, w które obfituje cytrus to głównie glukoza, fruktoza i sacharoza. Zawiera również kwasy tłuszczowe, takie jak kwas palmitynowy i linolowy. Myślisz sobie: co to wszystko oznacza? Wspomniane właściwości odżywcze cytryny sprawiają, że jest ona doskonałym elementem diety odchudzającej.

Oczywiście nikt nie będzie Cię zmuszał do spożywania bezpośrednio kwaśnego soku z cytryny! Istnieje mnóstwo możliwości przyjmowania jej w przystępny sposób. Np. dodając kwaśny sok do wody.

Czy wiesz, że w zamierzchłych czasach cytryny były szczególnie cenione przez ludzi ogarniętych kalifornijską gorączką złota, gdyż chroniły ich przed szkorbutem. Ludzie gotowi byli płacić dolara za jedną cytrynę.

Poniżej przedstawiamy niektóre zalety cytryny, które pomogą nam schudnąć.

Zalety cytryny a utrata wagi

Przede wszystkim cytryna to naturalny lek moczopędny, który pozwala organizmowi wyeliminować toksyny, wspomagając w tym procesie pęcherz moczowy i nerki. Regularne spożywanie cytryny zwiększa potrzebę oddawania moczu i pomaga utrzymać nerki w dobrej kondycji i zdrowiu.

Co więcej, cytryna bogata jest w flawonoidy, czyli związki bioaktywne, które pomagają zmniejszyć zawartość tłuszczu we krwi. Ponadto flawonoidy mają właściwości antyutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, detoksykujące.

Czy wiesz, że skład soku z cytryny jest podobny do składu ludzkiej śliny? Matka natura napracowała się, aby spożywanie soku z tego owocu sprzyjało wytwarzaniu soków żołądkowych w naszym organizmie. To ułatwia i znacznie przyspiesza trawienie. Wysoka zawartość kwasu cytrynowego w cytrynie maksymalizuje też funkcje enzymów w naszym organizmie.

Co za tym idzie, zalety cytryny wpływają pozytywnie na aktywność wątroby i dostarczają znaczną dawkę witaminy C, która jest niezbędna dla naszego organizmu. Wszystkie te wymienione zalety cytryny wzmacniają nasz układ odpornościowy.

zalety cytryny i limonki na odchudzanie

Cytryna powstała ze skrzyżowania limy z cytronem, znanym już w starożytności owocem, który obecnie jest wykorzystywany głównie do otrzymywania kandyzowanej skórki.

Zalety cytryny dla osób pragnących zrzucić na wadze

Jak już wspomniano, owoc ten charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika, w szczególności obfituje w pektynę. Jest to mieszanina węglowodanów odpowiedzialna za uczucie zdrowej sytości. To pozwoli nam utrzymać kontrolę nad nadmiernym spożywaniem posiłków i podjadaniem.

Dzięki temu możemy ustalić odpowiednią ilość żywności dla naszego organizmu i potrzebnych wartości odżywczych – co bezpośrednio przyczyni się do utraty wagi.

Czego pragniemy tak bardzo jak zdrowia i szczupłej sylwetki? Dobrego nastroju! Zalety cytryny nie kończą się na właściwościach odchudzających i oczyszczających nasz organizm. Najwyraźniej oczyszczają też umysł, wprowadzając nas w lepszy nastrój i redukując poziom stresu i lęku. 

Utarło się przeświadczenie, że skoro cytryna jest kwaśna, to może zakwasić nasz organizm. Nic bardziej mylnego. Cytryna – podobnie jak inne cytrusy – jest produktem zasadowym i pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu. To wspiera nasz ogólny stan fizyczny, pozwala uniknąć niestrawności, wzdęć, niekomfortowych gazów czy zatrzymywania wody w organizmie.

Jak w pełni wykorzystać zalety cytryny, aby schudnąć?

Wszystko zależy od naszych preferencji: woda z sokiem z cytryny może być serwowana zarówno zimna jak i podgrzana. Specjaliści skłaniają się jednak ku ciepłej wodzie z cytryną, która wspomaga pracę jelit. Nie tylko oczyszcza jelita, ale też zwalcza bolesne zaparcia.

Jeśli chcesz skutecznie wykorzystać zalety cytryny w procesie odchudzania, jej spożywanie musisz zamienić w nawyk. Nie tylko pozbędziesz się zbędnych kilogramów, ale usprawnisz jelita i dzięki właściwościom moczopędnym oczyścisz swój organizm.

sok z cytryny i uśmiechnieta kobieta

Co należy zrobić? Wypić szklankę wody z sokiem cytryny na czczo i popijać wodę w ciągu dnia. Roztwór staje się szczególnie skuteczny, kiedy jest spożywany 30 min przed posiłkiem. Ten prosty nawyk zwalcza odkładanie się tłuszczu w naszych tkankach.

Natomiast jeśli należysz do odważnych i nie straszny Ci kwaśny smak cytrusa, możesz jeść limonkę w całości lub w ciągu dnia ssać miąższ z cytryny. To przyczyni się do zdrowia i ochrony jamy ustnej. Cytryna bowiem ma właściwości bakteriobójcze, przez co efektywnie zapobiega chorobom jamy ustnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fukuchi, Y., Hiramitsu, M., Okada, M., Hayashi, S., Nabeno, Y., Osawa, T., & Naito, M. (2008). “Lemon Polyphenols Suppress Diet-induced Obesity by Up-Regulation of mRNA Levels of the Enzymes Involved in β-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue”, Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, 43(3), 201–209
  • Kang DE1, Sur RL, Haleblian GE, Fitzsimons NJ, Borawski KM, Preminger GM., “Long-term lemonade based dietary manipulation in patients with hypocitraturic nephrolithiasis”J Urol. 2007 Apr;177(4):1358-62; discussion 1362; quiz 1591.
    • Aras B, Kalfazade N, Tuğcu V, Kemahli E, Ozbay B, Polat H, Taşçi AI., “Can lemon juice be an alternative to potassium citrate in the treatment of urinary calcium stones in patients with hypocitraturia? A prospective randomized study”, Urol Res. 2008 Dec;36(6):313-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.