Nadkwasota - 5 remediów, które przyniosą Ci ulgę w cierpieniu

Aby podjąć odpowiednie leczenie, gdy pojawia się nadkwasota, należy koniecznie ustalić jej przyczynę. Do tego czasu jednak warto sięgnąć po naturalne remedia, które pomogą Ci i przyniosą szybką ulgę w przykrych objawach. Dzięki temu nie będzie konieczności nadużywania innych środków chemicznych.
Nadkwasota - 5 remediów, które przyniosą Ci ulgę w cierpieniu

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czym jest nadkwasota? Otóż nasz żołądek wypełniają naturalne kwasy, które mają za zadanie rozkładać i trawić spożywane przez nas jedzenie. Inną funkcją tych kwasów jest również neutralizować nadpsute lub lekko toksyczne jedzenie, aby uniknąć infekcji i powikłań.

Okazuje się jednak, że nadmiar tych naturalnych płynów może wytwarzać w nas uczucie pieczenia i palenia w żołądku. Czasami płyny te cofają się z żołądka do przełyku, a nawet do gardła i z powrotem do ust.

Nadkwasota stanowi poważny problem i może nieść ze sobą konsekwencje. Dlatego też warto poznać sposoby na przynoszenie sobie ulgi w tej dolegliwości.

Zanim jednak opowiemy Ci o naturalnych remediach, pozwól, że wskażemy Ci na kilka najpowszechniejszych przyczyn, dla jakich występuje to zjawisko. Należą do nich:

 • Nieodpowiednia i niezróżnicowana dieta.
 • Nadmierne spożywanie pikantnych dań.
 • Zbyt wysoki poziom stresu.
 • Nadużywanie alkoholu.

Oczywiście, aby zwalczyć problem nadkwasoty, koniecznie trzeba wyeliminować ze swojego życia powyższe przyczyny.

Oto dodatkowe sposoby na to, by w krótkim czasie poczuć ulgę:

1. Nadkwasota? Są na to lekarstwa

Środki na nadkwasotę jako główną funkcję przyjmują neutralizowanie kwasów żołądkowych. Dzięki temu na krótszą metę przynoszą dużą ulgę w bólu i pieczeniu.

Choć są to środki sprzedawane bez recepty lekarskiej, mogą powodować słabe i średniego natężenia skutki uboczne. Choć szybko one znikają, mimo wszystko mogą być dokuczliwe. Należą do nich:

 • Bóle głowy
 • Biegunka
 • Mdłości

Warto też zaznaczyć, że pewne osoby nie mogą przyjmować środków na nadkwasotę. Są to między innymi osoby, które:

 • Mają problemy z nerkami i sięgają po środki na nadkwasotę z węglanem wapnia lub wodorotlenkiem glinu.
 • Kobiety w okresie menopauzy, ponieważ w ich przypadku zmniejsza się wchłanianie wapnia z przyjmowanych posiłków i suplementów diety. Zwiększa to bowiem ryzyko osteoporozy.
 • Starsze wiekiem osoby bądź chorzy na choroby autoimmunologiczne.

Jeżeli pojawiła się u Ciebie nadkwasota, ale przyjmowanie środków na nią przynosi Ci niechciane skutki uboczne, wypróbuj którąś z poniższych, naturalnych opcji. Być może okaże się skuteczna również w Twoim przypadku.

2. Bazylia

Bazylia to aromatyczna roślina lecznicza, która doskonale sprawdza się w rozmaitych potrawach, sosach i sałatkach.

Bazylia

Wśród jej licznych zastosowań wymienić można między innymi to, że:

 • Zwalcza nadkwasotę oraz gazy i wzdęcia, łagodząc jednocześnie rozmaite dolegliwości układu pokarmowego i żołądkowe.
 • Poprawia trawienie, dzięki czemu niweluje się refluks oraz związane z nim nieprzyjemne efekty.
 • Zawarte w bazylii olejki eteryczne, między innymi linalol i terpineol, redukuje poziom kwasów żołądkowych, gdy pojawia się nadkwasota.
 • Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, bazylia eliminuje szkodliwe bakterie, które zasiedlają czasem tkanki uszkodzone kwasami żołądkowymi.
 • Roślina ta może złagodzić również skurcze żołądka, dzięki czemu znacznie niweluje się bądź całkiem znika refluks.

Chcąc w pełni wykorzystać wspaniałe właściwości, jakie kryje w sobie bazylia, możesz pić z niej napar lub zwyczajnie żuć jej liście, gdy czujesz, że pojawia się nadkwasota.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zioła mrożone w oliwie – korzyści zdrowotne

3. Męczy Cię nadkwasota? Aloes Ci pomoże!

Picie aloesu w soku pomaga zwalczać nadkwaśność, ponieważ rozluźnia wewnętrzną błonę żołądkową i ułatwia trawienie. Jest to bardzo korzystne, między innymi dlatego, że żołądek będzie wtedy potrzebował znacznie mniej kwasu, aby rozłożyć i strawić pokarm.

Jednocześnie, sok z aloesu zapewnia żołądkowi cenną ochronną barierę, która zmniejsza negatywne efekty, jakie kwas żołądkowy mógłby wyrządzić poprzez refluks. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom roślina ta łagodzi pracę układu trawiennego i rozluźnia go, skutkiem czego produkuje się znacznie mniej kwasów żołądkowych.

Idealnie byłoby spożywać aloes w formie soku lub bezpośrednio łyżeczką. Jeżeli czujesz, że bardzo nie odpowiada Ci smak tego naturalnego remedium, możesz zmieszać aloes z odrobiną miodu lub z owocami.

4. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma zasadowy odczyn pH, dzięki czemu pomaga nam kontrolować pH naszego żołądka. Dzięki temu to niedrogie i łatwo dostępne remedium działa jak naturalny środek leczniczy, gdy pojawia się nadkwasota.

Soda oczyszczona - dzięki niej nadkwasota osłabnie

Możesz stosować sodę oczyszczoną, gdy dokucza Ci nadkwasota oraz aby usprawnić trawienie. Pamiętaj jednak, że nie powinna ona być spożywana przez osoby, które:

Składniki

 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej (5 g)
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki wody, dobrze wymieszaj i wypij.
 • Możesz pić tę mieszankę codziennie, jeżeli nadkwasota pojawia się często. W przeciwnym razie pij tylko wtedy, gdy pojawiają się nieprzyjemne objawy.

5. Kora wiązu

Wewnętrzna warstwa kory wiązu ma wiele właściwości leczniczych. Mogą one pomóc między innymi na nadkwaśność i  refluks.

Kora wiązu doskonale chroni podrażnione warstwy jelit i żołądka oraz  naszego przełyku, tworząc na nich warstwę ochronną. Zmniejsza dzięki temu potencjalne szkody, jakie kwas żołądkowy mógłby wyrządzić w naszym organizmie.

Kora wiązu powinna zostać wysuszona, a następnie zmielona na proszek. Następnie można umieścić ją w kapsułkach lub wsypana bezpośrednio do wody, żeby powstał napar. Zalecana dawka, aby osiągnąć najwięcej korzyści to pół łyżki (4 g) na dwie szklanki wody (500 ml). Możesz pić napar w ciągu dnia.

Owszem, nie ma ostrych skutków ubocznych, ale nie zaleca się naparu kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Nadkwasota i zgaga – kilka faktów

Nadkwasota może być poważną dolegliwością, jeżeli cierpisz na nią często. Podane przez nas wskazówki mogą pomóc Ci zwalczyć uczucie pieczenia a nawet zminimalizować negatywne działanie kwasu na błonę ś luzową żołądka.

Nadkwasota i zgaga

Jest jednak niezbędne, by ustalić przyczynę, dla której nadkwasota się pojawia, aby być w stanie zwalczyć problem od samych podstaw. W przeciwnym razie, nawet jeśli będziesz stosować remedia, żadne z nich nie zadziała na dłużej.

Dlatego też rozsądne wydaje się wybranie się do lekarze, aby zidentyfikować rzeczywistą przyczynę Twoich dolegliwości i wyleczyć ją. W międzyczasie, proponowane przez nas remedia naturalne będą stanowić dla Ciebie doskonałe rozwiązanie na zmniejszenie dolegliwości, by nie uniemożliwiały Ci wykonywania Twoich codziennych zadań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.