Nadkwasota - 5 remediów, które przyniosą Ci ulgę w cierpieniu

Aby podjąć odpowiednie leczenie, gdy pojawia się nadkwasota, należy koniecznie ustalić jej przyczynę. Do tego czasu jednak warto sięgnąć po naturalne remedia, które pomogą Ci i przyniosą szybką ulgę w przykrych objawach. Dzięki temu nie będzie konieczności nadużywania innych środków chemicznych.
Nadkwasota - 5 remediów, które przyniosą Ci ulgę w cierpieniu

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czym jest nadkwasota? Otóż nasz żołądek wypełniają naturalne kwasy, które mają za zadanie rozkładać i trawić spożywane przez nas jedzenie. Inną funkcją tych kwasów jest również neutralizować nadpsute lub lekko toksyczne jedzenie, aby uniknąć infekcji i powikłań.

Okazuje się jednak, że nadmiar tych naturalnych płynów może wytwarzać w nas uczucie pieczenia i palenia w żołądku. Czasami płyny te cofają się z żołądka do przełyku, a nawet do gardła i z powrotem do ust.

Nadkwasota stanowi poważny problem i może nieść ze sobą konsekwencje. Dlatego też warto poznać sposoby na przynoszenie sobie ulgi w tej dolegliwości.

Zanim jednak opowiemy Ci o naturalnych remediach, pozwól, że wskażemy Ci na kilka najpowszechniejszych przyczyn, dla jakich występuje to zjawisko. Należą do nich:

  • Nieodpowiednia i niezróżnicowana dieta.
  • Nadmierne spożywanie pikantnych dań.
  • Zbyt wysoki poziom stresu.
  • Nadużywanie alkoholu.

Oczywiście, aby zwalczyć problem nadkwasoty, koniecznie trzeba wyeliminować ze swojego życia powyższe przyczyny.

Oto dodatkowe sposoby na to, by w krótkim czasie poczuć ulgę:

1. Nadkwasota? Są na to lekarstwa

Środki na nadkwasotę jako główną funkcję przyjmują neutralizowanie kwasów żołądkowych. Dzięki temu na krótszą metę przynoszą dużą ulgę w bólu i pieczeniu.

Choć są to środki sprzedawane bez recepty lekarskiej, mogą powodować słabe i średniego natężenia skutki uboczne. Choć szybko one znikają, mimo wszystko mogą być dokuczliwe. Należą do nich:

  • Bóle głowy
  • Biegunka
  • Mdłości

Warto też zaznaczyć, że pewne osoby nie mogą przyjmować środków na nadkwasotę. Są to między innymi osoby, które:

  • Mają problemy z nerkami i sięgają po środki na nadkwasotę z węglanem wapnia lub wodorotlenkiem glinu.
  • Kobiety w okresie menopauzy, ponieważ w ich przypadku zmniejsza się wchłanianie wapnia z przyjmowanych posiłków i suplementów diety. Zwiększa to bowiem ryzyko osteoporozy.
  • Starsze wiekiem osoby bądź chorzy na choroby autoimmunologiczne.

Jeżeli pojawiła się u Ciebie nadkwasota, ale przyjmowanie środków na nią przynosi Ci niechciane skutki uboczne, wypróbuj którąś z poniższych, naturalnych opcji. Być może okaże się skuteczna również w Twoim przypadku.

2. Bazylia

Bazylia to aromatyczna roślina lecznicza, która doskonale sprawdza się w rozmaitych potrawach, sosach i sałatkach.

Bazylia

Wśród jej licznych zastosowań wymienić można między innymi to, że:

  • Zwalcza nadkwasotę oraz gazy i wzdęcia, łagodząc jednocześnie rozmaite dolegliwości układu pokarmowego i żołądkowe.
  • Poprawia trawienie, dzięki czemu niweluje się refluks oraz związane z nim nieprzyjemne efekty.
  • Zawarte w bazylii olejki eteryczne, między innymi linalol i terpineol, redukuje poziom kwasów żołądkowych, gdy pojawia się nadkwasota.
  • Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, bazylia eliminuje szkodliwe bakterie, które zasiedlają czasem tkanki uszkodzone kwasami żołądkowymi.
  • Roślina ta może złagodzić również skurcze żołądka, dzięki czemu znacznie niweluje się bądź całkiem znika refluks.

Chcąc w pełni wykorzystać wspaniałe właściwości, jakie kryje w sobie bazylia, możesz pić z niej napar lub zwyczajnie żuć jej liście, gdy czujesz, że pojawia się nadkwasota.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zioła mrożone w oliwie – korzyści zdrowotne

3. Męczy Cię nadkwasota? Aloes Ci pomoże!

Picie aloesu w soku pomaga zwalczać nadkwaśność, ponieważ rozluźnia wewnętrzną błonę żołądkową i ułatwia trawienie. Jest to bardzo korzystne, między innymi dlatego, że żołądek będzie wtedy potrzebował znacznie mniej kwasu, aby rozłożyć i strawić pokarm.

Jednocześnie, sok z aloesu zapewnia żołądkowi cenną ochronną barierę, która zmniejsza negatywne efekty, jakie kwas żołądkowy mógłby wyrządzić poprzez refluks. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom roślina ta łagodzi pracę układu trawiennego i rozluźnia go, skutkiem czego produkuje się znacznie mniej kwasów żołądkowych.

Idealnie byłoby spożywać aloes w formie soku lub bezpośrednio łyżeczką. Jeżeli czujesz, że bardzo nie odpowiada Ci smak tego naturalnego remedium, możesz zmieszać aloes z odrobiną miodu lub z owocami.

4. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma zasadowy odczyn pH, dzięki czemu pomaga nam kontrolować pH naszego żołądka. Dzięki temu to niedrogie i łatwo dostępne remedium działa jak naturalny środek leczniczy, gdy pojawia się nadkwasota.

Soda oczyszczona - dzięki niej nadkwasota osłabnie

Możesz stosować sodę oczyszczoną, gdy dokucza Ci nadkwasota oraz aby usprawnić trawienie. Pamiętaj jednak, że nie powinna ona być spożywana przez osoby, które:

Składniki

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej (5 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

  • Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki wody, dobrze wymieszaj i wypij.
  • Możesz pić tę mieszankę codziennie, jeżeli nadkwasota pojawia się często. W przeciwnym razie pij tylko wtedy, gdy pojawiają się nieprzyjemne objawy.

5. Kora wiązu

Wewnętrzna warstwa kory wiązu ma wiele właściwości leczniczych. Mogą one pomóc między innymi na nadkwaśność i  refluks.

Kora wiązu doskonale chroni podrażnione warstwy jelit i żołądka oraz  naszego przełyku, tworząc na nich warstwę ochronną. Zmniejsza dzięki temu potencjalne szkody, jakie kwas żołądkowy mógłby wyrządzić w naszym organizmie.

Kora wiązu powinna zostać wysuszona, a następnie zmielona na proszek. Następnie można umieścić ją w kapsułkach lub wsypana bezpośrednio do wody, żeby powstał napar. Zalecana dawka, aby osiągnąć najwięcej korzyści to pół łyżki (4 g) na dwie szklanki wody (500 ml). Możesz pić napar w ciągu dnia.

Owszem, nie ma ostrych skutków ubocznych, ale nie zaleca się naparu kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Nadkwasota i zgaga – kilka faktów

Nadkwasota może być poważną dolegliwością, jeżeli cierpisz na nią często. Podane przez nas wskazówki mogą pomóc Ci zwalczyć uczucie pieczenia a nawet zminimalizować negatywne działanie kwasu na błonę ś luzową żołądka.

Nadkwasota i zgaga

Jest jednak niezbędne, by ustalić przyczynę, dla której nadkwasota się pojawia, aby być w stanie zwalczyć problem od samych podstaw. W przeciwnym razie, nawet jeśli będziesz stosować remedia, żadne z nich nie zadziała na dłużej.

Dlatego też rozsądne wydaje się wybranie się do lekarze, aby zidentyfikować rzeczywistą przyczynę Twoich dolegliwości i wyleczyć ją. W międzyczasie, proponowane przez nas remedia naturalne będą stanowić dla Ciebie doskonałe rozwiązanie na zmniejszenie dolegliwości, by nie uniemożliwiały Ci wykonywania Twoich codziennych zadań.

To może Cię zainteresować ...
Zgaga – wylecz ją dzięki tym 3 wskazówkom
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zgaga – wylecz ją dzięki tym 3 wskazówkom

Zgaga dolega nam, gdy przełyk jest podrażniony gazem wydobywającym się z żołądka. Przyczyny to zła dieta, stres i niezdrowe nawyki, takie jak palen...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.