Zapalenie błony śluzowej żołądka przyczyny i objawy

· Grudzień 11, 2016
Choć istnieją pewne produkty, które mogą doprowadzić do zapalenia żołądka, a są nimi na przykład kawa czy alkohol, każdy organizm jest inny i sami powinniśmy stwierdzić, które nam szkodzą, a które nie.

Zapalenie błony śluzowej żołądka daje o sobie znać poprzez dyskomfort i bóle odczuwane w okolicy nadbrzusza. Czasem objawy są tak silne, że utrudniają koncentrację i normalne funkcjonowanie dlatego nigdy nie powinno się ich lekceważyć. Mogą towarzyszyć mu wzdęcia, zgaga, czy uczucie pełności.

Na szczęście istnieją sposoby, które ułatwią Ci zwalczenie dolegliwości i sprawią, że zapalenie żołądka w krótkim czasie ustąpi. Metody te są proste, ekonomiczne i z powodzeniem możesz stosować je w domu.

10 sposobów na zapalenie żołądka

Woda

  1. Całkowita eliminacja z dziennej diety produktów mlecznych przynajmniej do momentu, aż system pokarmowy nie zacznie lepiej pracować.
  2. Picie co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie.
  3. Włączenie do diety pokarmów bogatych w witaminę E, która zmniejsza stany zapalne błony śluzowej żołądka.
  4. Wzbogacenie posiłków o zielone warzywa posiadające chlorofil.
  5. Stosowanie naparów z lukrecji, które ma właściwości korzystnie wpływające na układ pokarmowy.
  6. W razie silnego bólu konsumować karczochy, które łagodzą dyskomfort odczuwalny w brzuchu.
  7. Prawoślaz pomoże w złagodzeniu objawów wrzodowych i nudności.
  8. Imbir działa przeciwzapalnie, pobudza procesy trawienne tłuszczów i zwalcza nudności.
  9. Napar z mięty złagodzi objawy żołądkowe, a oleje roślinne zwalczą skutki niestrawności.
  10. Papaja i ananas pomagają przywrócić równowagę trawienną.

Co powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka?

Ludzie, którzy są narażeni na ciągły stres, mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze strony układu pokarmowego i żołądka. Emocje takie jak złość, gniew i poddenerwowanie sprzyjają właśnie takim dolegliwościom i temu, że zapalenie żołądka będzie powtarzać się częściej.

Nigdy nie powinno się lekceważyć tego schorzenia, gdyż nieodpowiednio leczone może przysporzyć poważnych problemów zdrowotnych.

Najczęstsze objawy zapalenia żołądka

Głównym i najczęściej notowanym objawem, jaki daje zapalenie, jest uczucie pustego żołądka, nudności, wymioty, brak apetytu i niestrawność. Może powodować to znaczny dyskomfort, a nawet utrudnić pracę i wykonywanie podstawowych czynności.

Kobieta siedząca

Jeżeli chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu, pierwszym i podstawowym krokiem jest prowadzenie spokojniejszego, zdrowego i w miarę możliwości bezstresowego trybu życia. Zaleca się tutaj jak najczęstsze spacery, przebywanie na świeżym powietrzu najlepiej w zalesionych okolicach.

Wsłuchanie się w dźwięki natury pomoże uspokoić zachwianą równowagę żołądka.

Jeżeli pomimo powyższych wskazówek i zastosowania domowych sposobów zapalenie błony śluzowej nie ustępuje, a wręcz przeciwnie staje się bardziej agresywne, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Przeprowadzi on odpowiednie badania, które pomogą wykluczyć inne schorzenia układu pokarmowego.

Pamiętaj, że nie ma konieczności czekania z konsultacją medyczną, aż do momentu, gdy objawy przybiorą na sile. Wcześniejsze wskazówki również mogą być uzupełnieniem leczenia wdrożonego przez lekarza specjalistę. W związku z tym, że są to bezpieczne naturalne środki, nie wpłyną negatywnie na przebieg terapii leczniczej.