Wzdęcia - 8 produktów spożywczych, które je zmniejszają

Czy zdarza się, że od czasu do czasu dokuczają Ci wzdęcia? Oprócz włączenia do swojej diety wymienionych w tym artykule produktów spożywczych, dobrze byłoby się również dowiedzieć, jaka żywność powoduje u Ciebie wzdęcia, a następnie ograniczyć jej spożywanie.
Wzdęcia - 8 produktów spożywczych, które je zmniejszają
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czy zdarza się, że od czasu do czasu dokuczają Ci wzdęcia? To uczucie jest często spowodowane spożywaniem nadmiernej ilości jedzenia. Może być jednak spowodowane także gromadzeniem się płynów i gazów.

Przyczyną wzdęć mogą być również niektóre problemy trawienne.  Można do nich zaliczyć również zapalenie błony śluzowej żołądka i zaparcia. Jeśli to jest przyczyną, ważne jest, abyś wiedziała, które produkty spożywcze zwalczają obrzęk brzucha i wzdęcia.

Nie zapominaj, ze coś tak prostego jak ograniczenie żywności bogatej w cukry proste i tłuszcze może pomóc Twojemu zdrowiu. Takie produkty mogą również być przyczyną gazów. Co więcej, pomoże Ci to schudnąć i równocześnie korzystnie wpłynie na trawienie.

Jeśli chciałabyś cieszyć się dobrym zdrowiem, zrzucić zbędne kilogramy i zwalczyć wzdęcia, oto idealne dla Ciebie produkty spożywcze:

1. Len na wzdęcia

Siemie lniane i kefir

Żywność, która zawiera prostaglandyny jest najlepsza w celu pozbycia się wzdęć.

Len, określany również jako siemię lniane, jest produktem spożywczym bogatym w zdrowe tłuszcze, które pomagają organizmowi regulować stan zapalny. Dzieje się tak dzięki zawartym w nich kwasom tłuszczowym omega 3.

  • Przed spożyciem najlepiej przez kilka godzin moczyć len w wodzie.
  • Następnie, gdy jest gotowy, dodaj go do jogurtu, smoothie lub sałatki.

2. Jagody

Jagody to kolejny przykład jedzenia, które może złagodzić problemy z zatrzymywaniem płynów i wzdęciami. Dzieje się tak, ponieważ jagody są bogate w flawonoidy. Te owoce mają również działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. To pomaga kontrolować wolne rodniki.

Wszystko to sprawia, że te pyszne jagody mogą pomóc w przypadku występowania problemów ze wzdęciami.

3. Wiśnie

Choć może się to wydać zaskakujące, wiśnie mogą się stać jednym z Twoich najpotężniejszych sojuszników. Te owoce pomagają zmniejszyć wzdęcia. Dzieje się tak, ponieważ jest to jeden z produktów spożywczych o największej ilości właściwości przeciwzapalnych.

Co więcej, owoce te są pełne przeciwutleniaczy. Z tego powodu wiśnie są bez wątpienia jednym z najbardziej kompletnych owoców, które można włączyć do swojej diety.

4. Curry

Curry

Jest to przyprawa powszechnie spotykana na całym świecie. Curry zawiera kurkumę i dlatego pomaga ograniczyć problemy z zatrzymaniem płynów i stanem zapalnym.

Kurkuma jest jednym z najlepszych produktów spożywczych zapobiegającym wielu chorobom, w tym nowotworom. Używaj tej przyprawy zamiast soli i pieprzu. To dużo zdrowsze!

5. Zielona herbata

Zielona herbata ma działanie moczopędne. Jest także bogata w przeciwutleniacze.

Jeśli masz wzdęcia, lepiej sięgnąć po filiżankę zielonej herbaty niż pić czarną herbatę lub inne napoje, na przykład kawę.

6. Banany

Jeśli jesteś opuchnięta lub masz wzdęcia spowodowane zatrzymaniem płynów, powinnaś jeść banany. Zawarty w bananach potas może być bardzo pomocny.  

Po zjedzeniu w nocy czegoś słonego, dobrze zjeść na śniadanie banana. Jak wiadomo, sól powoduje zatrzymanie płynów w organizmie. Tak więc unikaj używania dodatkowej soli i jedz banany, które pomagają w przypadku problemów z zatrzymywaniem płynów.

7. Awokado

Awokado

Awokado jest jednym z najlepszych produktów spożywczych, który jest wysoce zalecany, jeśli Twoim celem jest walka ze wzdęciami. Powodem jest ich wysoka zawartość zdrowych tłuszczów.

Inne przykłady produktów spożywczych, które mają podobne właściwości to oliwa z oliwek, migdały i pistacje (bez soli).

8. Mleko bez laktozy

Mleko jest jednym z produktów spożywczych, które może powodować wzdęcia. Dzieje się tak z powodu znajdującej się w mleku laktozy.

Dlatego nie ma nic lepszego niż ograniczenie ilości spożywanej laktozy i włączenie do swojej diety produktów zawierających odpowiednio rozłożoną laktozę (na przykład jogurtów). Następnie do swojej diety możesz zacząć w niewielkich ilościach dodawać mleko.

Pamiętaj, żeby jeść powoli

tłuszcz na brzuchu

Coś tak prostego jak powolne jedzenie zdecydowanie może pomóc. Dokładnie przeżuwaj jedzenie i rób to z zamkniętymi ustami. Zapobiega to przedostawaniu się powietrza do jedzenia, dzięki czemu unikniesz niestrawności.

Pamiętaj, że spożywanie posiłków wymaga czasu. Nie spiesz się!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.