Sok z cytryny - 6 korzyści zdrowotnych

Jeżeli kwasowość soku z cytryny jest dla Ciebie nie do zniesienia, spróbuj rozcieńczyć go wodą i dodaj stewię lub inny naturalny słodzik. Nie używaj cukru, który zniweluje korzyści z niego płynące.
Sok z cytryny - 6 korzyści zdrowotnych

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Świeży sok z cytryny, który jest wyciskany w domu to coś łatwego do otrzymania, bardzo prosty i świetny dla Twojego zdrowia. W celu rozpoczęcia jego stosowania na co dzień, powinnaś wiedzieć o jego wszystkich właściwościach leczniczych.

Wiele problemów zdrowotnych można wyleczyć dzięki dodaniu tego prostego przyzwyczajenia do codziennej rutyny. Wypróbuj sama sok z cytryny na wiele dolegliwości!

Jak zrobić sok z cytryny

Sok z cytryny jest uzyskiwany z miąższu cytryny kiedy ją wyciskasz. Aby wzmocnić korzystne właściwości zalecamy zawsze wybierać cytryny organiczne, a także dodawać skórkę, która jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Jeśli skórka nie jest organiczna, to pomiń ją ze względu na znaczne ilości pestycydów lub wosku, które może zawierać.

Jeśli chcesz wykorzystać całą cytrynę,  to jedyne co musisz zrobić to: pociąć ją na cztery kawałki, wrzucić je do swojego robota kuchennego lub blendera i miksować przez jedną minutę wraz z filiżanką wody (200 ml). Przelejesz wytworzony płyn i sok z cytryny będzie gotowy.

Sok z cytryny

Jeżeli dodajesz skórkę z cytryny, to oprócz normalnej kwasowości soku, napój będzie miał lekko gorzki smak. Możesz dodać odrobinę stewii jeśli jest dla Ciebie za gorzki, ale unikaj używania cukru, ponieważ zniweluje on naturalne korzyści płynące z soku.

1. Jest silnym przeciwutleniaczem

Sok z cytryny jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać szkodliwemu wpływowi wolnych rodników na nasz organizm. Zawiera dużo witaminy C, a także między innymi flawonoidy i beta-karoteny.

Wolne rodniki pochodzą ze złych nawyków, złego odżywiania, narażenia na zanieczyszczenia środowiska, stres, itp. Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze pomaga zachować zdrowie i poprawia Twój wygląd, opóźniając efekty starzenia.

2. Oczyszcza Twój organizm

Cytryny są jednymi z najbardziej oczyszczających owoców na świecie, pomagają organizmowi usunąć toksyny . Wspierają one również pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i funkcjonowanie nerek, które pośrednio poprawiają trawienie.

Cytryna ozdobiona

Wapń i potas zawarty w cytrynach pomaga zwalczyć zatrzymanie płynów i poprawia zdolność nerek do oczyszczenia krwiobiegu.

3. Balansuje Twoje PH

Sok z cytryny, pomimo tego, że jest kwaśny, pomaga zneutralizować nadmiar kwasu w żołądku. A także zwiększyć pH krwiobiegu i ogólnie całego ciała.

Gdy Twój organizm ma zbyt kwaśny odczyn, ze względu na złą dietę, napięcie emocjonalne czy zanieczyszczenia, jesteś o wiele bardziej podatna na różne choroby.

Niektóre badania udowodniły, że cytryny mogą również pomagać w profilaktyce niektórych rodzajów raka. Szczególnie tych, na których rozwój może mieć wpływ bardzo niski lub kwaśny odczyn pH.

4. Chroni Twoje serce

Cytryny zawierają duże ilości witaminy C, hesperydyny i rutyny, a także różne przeciwutleniacze. Poprawiają one elastyczność żył i tętnic, zapobiegają takim chorobom jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, żylaki, hemoroidy i miażdżyca.

Kobieta trzyma czerwone serce

5. Pomaga Ci schudnąć

Sok z cytryny jest doskonałym uzupełnieniem diet odchudzających, ponieważ aktywuje Twój metabolizm i rozbija tkankę tłuszczową.

To, w połączeniu z jego zdolnością do zwalczania zatrzymywania się płynów i promowaniu detoksykacji, pomaga Ci stopniowo schudnąć jednocześnie poprawiając swoje zdrowie. Korzyści te mogą być przypisane do  zawartości witaminy C, pektyn i kofeiny.

Co więcej, sok z cytryny jest bardzo satysfakcjonujący i pomaga kontrolować Ci apetyt, zwłaszcza jeśli pijesz go przed posiłkami.

6. Poprawia trawienie

Herbata z dodatkiem odrobiny soku z cytryny, sok z cytryny na czczo, sos sałatkowy z sokiem z cytryny… to bardzo skuteczne suplementy, które poprawiają ogólny proces trawienia.

Sok z cytryny zapobiega zgadze, pomaga organizmowi trawić tłuszcze i białka, a także reguluje apetyt. Zarówno gdy zjesz za dużo, jak i za mało.

Sałatka

W różnego rodzaju sałatkach i dressingach ocet możesz zastąpić sokiem z cytryny, a także dodać go do jakiegokolwiek gulaszu czy pieczonych potraw. Możesz nawet użyć go, aby dodać trochę urozmaicenia do deserów.

Dodając sok z cytryny do posiłków poprawisz również wchłanianie żelaza i dzięki temu zwalczysz anemię w naturalny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Szwejda-Grzybowska, J. (2011). Antykancerogenne składniki warzyw kapustnych i ich znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Bromat.Chem.Toksykol.
  • Igliński, B., & Buczkowski, R. (2008). Modyfikacje konwencjonalnej technologii wytwarzania kwasu cytrynowego. Przemysł Chemiczny.
  • Krasowska, A., & Łukaszewicz, M. (2003). Czy warto jeść kolorową żywność? Aura.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.