Naturalne przeciwutleniacze dla Twojego zdrowia

Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze jest bardzo ważne dla organizmu, jednakże nie należy go nimi przeładować. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa i ubogiej w żywność przetworzoną.
Naturalne przeciwutleniacze dla Twojego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2019

Przeciwutleniacze to molekuły, które dostarczają niezwykle wielu korzyści zdrowotnych. To właśnie one chronią zdrowe komórki przed szkodami wyrządzanymi przez wolne rodniki, czyli bardzo szkodliwe dla zdrowia molekuły, które mogą zmienić ADN, tłuszcze i białka.

Wolne rodniki mogą powodować wiele chorób zwyrodnieniowych, jak na przykład chorobę Parkinsona lub Alzheimera. Mogą także zwiększyć ryzyko zachorowania na raka i przyspieszyć proces starzenia się. Odpowiadają również za wiele innych komplikacji zdrowotnych.

Jednym z głównych źródeł przeciwutleniaczy są świeże owoce i warzywa. Już wiele razy wspominaliśmy o ich niezwykłych właściwościach. Są one niezbędne nie tylko do ochrony organizmu przed negatywnym działaniem wolnych rodników mogących powodować poważne choroby, lecz także do prowadzenia zdrowego trybu życia.

Do przeciwutleniaczy należą między innymi witamina E i C, niektóre minerały, jak: selen, cynk i miedź oraz aminokwasy, na przykład cysteina i niektóre enzymy, jak SOD (dysmutaza ponadtlenkowa).

Dodanie przeciwutleniaczy do diety może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Niemniej jednak, żeby móc to zrobić, należy wiedzieć o jakie pokarmy chodzi i każdy z nich ma do zaoferowania.

Naturalne przeciwutleniacze – 6 najkorzystniejszych dla zdrowia

Limonen

cytryny

Limonen znajduje się w skórce cytrusów. To właśnie on odpowiada za tak charakterystyczny zapach pomarańczy i cytryn. Składnik ten może zmniejszyć ryzyko zawału, problemów z nadciśnieniem, zaćmy, pewnych chorób zwyrodnieniowych, a także niektórych typów raka.

Katechiny

Katechiny to substancje chemiczne należące do grupy polifenoli, czyli przeciwutleniaczy, które aktywują enzymy wątroby odpowiedzialne za eliminowanie toksyn. Znajdują się przede wszystkim w zielonej herbacie – są jej głównym składnikiem. Poza tym, zapobiegają zapaleniu stawów.

Sulforafan

To podstawowy składnik warzyw, takich jak brukselka, rzepa, rzeżucha, kalafior i brokuł. Sulforafan pomaga oczyścić organizm z toksyn, a jego najważniejszą zaletą jest zdolność usuwania czynników rakotwórczych, które mogą znajdować się w niektórych guzach.

Resweratrol

przeciwutleniacze w owocach

Ten ważny i niezwykle skuteczny antyutleniacz znajduje się przede wszystkim w skórce winogron, winie, żurawinie, malinach, ostrygach oraz orzechach włoskich i ziemnych. Resweratrol oddziałuje bezpośrednio na sirtuiny, czyli enzymy odpowiedzialne za regulację działania poszczególnych genów.

Likopen

Likopen to naturalny barwnik. To właśnie jemu pomidor, arbuz i inne owoce oraz warzywa zawdzięczają swój czerwony kolor. Uważa się go za jednego z najważniejszych przeciwutleniaczy. Wszystko dlatego, że zapobiega rakowi, poprawia krążenie krwi, pozwalając przy tym uniknąć problemów układu krążenia.

Kwercetyna

przeciwutleniacze w cebuli

To naturalny pigment, który ochrania wątrobę i zapobiega astmie. Poza tym jest doskonałym wazodylatatorem, zmniejsza poziom cukru we krwi i zapobiega chorobom układu krążenia. Z tego powodu jest to kolejny z najważniejszych i najsilniejszych istniejących przeciwutleniaczy.

Możemy znaleźć go między innymi w zielonej herbacie, moszczu z winogron i cebuli.

Pamiętaj…

Znając właściwości przeciwutleniaczy zawartych we wspomnianych produktach i będąc świadomym jakie znaczenie dla zdrowia mają, należy dodać je do codziennej diety. W ten sposób można w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi ze spożywania produktów zawierających przeciwutleniacze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.