Witamina E - te 6 produktów zwiększą jej spożycie

Witamina E to mocny przeciwutleniacz, który opóźnia procesy starzenia i przeciwdziała bezpłodności. Jeżeli chcesz cieszyć się piękną skórą, wprowadź do swojego jadłospisu kilka produktów spożywczych bogatych w tę witaminę.
Witamina E - te 6 produktów zwiększą jej spożycie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Witamina E, znana także jako alfa-tokoferol, to składnik odżywczy rozpuszczalny w tłuszczu. Znany jest przede wszystkim ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających. Składnik ten uczestniczy też w syntezie barwnika hemo, stanowiącego nieodzowną część hemoglobiny.

Witamina E chroni tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Uważa się, że odgrywa najważniejszą rolę w zapobieganiu niektórym chorobom związanym ze starzeniem się. Organizm wymaga dużych dawek tej witaminy, aby wzmocnić układ odpornościowy i dzięki temu stawić czoła patogenom atakującym komórki i tkanki.

Witamina E jest znana również jako witamina młodości, ponieważ pomaga utrzymać skórę i włosy w dobrym stanie.

Witaminę E można dostarczyć do organizmu, sięgając po rozmaite produkty spożywcze, które dzięki swoim właściwościom bardzo łatwo włączyć do codziennej diety.

W dalszej części artykułu poznasz sześć najlepszych produktów zawierających witaminę E. Sięgaj po nie jak najczęściej!

1. Migdały – witamina E w pigułce

migdały na drewnianej łyżce a witamina E
 • Migdały to jedne z bakalii zawierających największą ilość w witaminy E i zdrowych kwasów tłuszczowe, takich jak Omega 3.
 • Składniki te, w połączeniu z obecnymi w migdałach niezbędnymi minerałami, pomagają utrzymać komórki w dobrym stanie. Zmniejszają także ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego i stany zapalne.
 • Każde 100 g tego cennego produktu zawiera aż 26 mg witaminy E.

Migdały są dość kaloryczne. Z tego powodu najlepiej spożywać je w sposób zrównoważony.

2. Szpinak

Warzywa to stanowi zdrowe i niskokaloryczne źródło bardzo ważnych dla organizmu składników odżywczych.

 • Witamina E, razem z innymi ważnymi przeciwutleniaczami obecnymi w szpinaku, pomaga ochronić organizm przed chorobami chronicznymi, które powstają na skutek zniszczeń wolnymi rodnikami.
 • Szpinak dostarcza niezbędnych minerałów uczestniczących w procesie powstawania czerwonych krwinek. Wzmocnia także mięśnie, kości i stawy.

Wśród wielu składników dostarczanych przez szpinak wyróżnić można:

 • żelazo
 • magnez
 • wapń
 • cynk
 • potas

3. Jarmuż

witamina E a jarmuż

Jarmuż to bogate źródło składników odżywczych, należy do nich również witamina E. Obecne w nim mikroelementy chronią organizm przed skutkami starzenia się.

Szacuje się, że jedna filiżanka jarmużu dostarcza od 6% do 8% dziennego zapotrzebowania na witaminę E.

Ponadto, jarmuż zawiera błonnik i niezbędne minerały, które podczas wchłaniania wspierają metabolizm. przyspieszając go. Przyczynia się to także do uniknięcia ryzyka chorób, takich jak cukrzyca czy nadwaga.

4. Papaja

Papaja znana jest na całym świecie ze swojej wysokiej zawartości witaminy C i dietetycznego błonnika. Z tego powodu jest doskonałym wyborem również dla osób, które chcą uzupełnić swój organizm o witaminę E.

Przeciwutleniające działanie papai przeciwdziała wolnym rodnikom, które uszkadzają komórki i tkanki w organizmie.

 • Papaja dostarcza również witaminy A, potasu, magnezu i innych minerałów niezbędnych do wspierania funkcjonowania wszystkich układów w ciele.
 • Regularne spożywanie papai zmniejsza ryzyko zapadnięcia na infekcje wirusowe i stany zapalne, a także poprawia stan skóry.

5. Oliwki

witamina E w oliwkach

Oliwki znane są nie tylko ze swoich licznych zastosowań kulinarnych, lecz także właściwości leczniczych. Mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie fizyczne oraz zdolności kognitywne.

Oliwki zawierają wysoki poziom witaminy E i niezbędnych aminokwasów, które w połączeniu tworzą barierę ochronną przeciw działaniu wolnych rodników na komórki ciała.

Ponadto, zawierają sporą liczbę nienasyconych kwasów tłuszczowych, które z racji swoich właściwości przeciwzapalnych poprawiają kondycję  stawów i pomagają uniknąć kontuzji wynikających z upływu czasu.

Polecamy przeczytać również: Niedobór 6 substancji odżywczych a depresja

6. Awokado

Awokado to bardzo zdrowy owoc, dlatego uwzględnia się go we wszelkich planach dietetycznych. Do jego składników należy nie tylko witamina E, lecz także zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i minerały.

 • Choć w porównaniu z innymi owocami i warzywami awokado jest wysokokaloryczne, z racji skoncentrowanych składników odżywczych, jest bardzo dobrym uzupełnieniem diety.
 • Spożywanie awokado oraz jego stosowanie zewnętrzne mogą znacznie poprawić zdrowie skóry i włosów, zwłaszcza w obliczu objawów przedwczesnego starzenia się.

Jeżeli uwzględnisz  wymienione przez nas produkty w swoim planie żywieniowym, dostarczysz swojemu ciału jednego z najsilniejszych antyoksydantów niezbędnych do utrzymania zdrowia i urody.

Wspomoże to Twoje dobre samopoczucie i zmniejszy ryzyko zmarszczek i innych wczesnych objawów starzenia się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Traber, M. G. (2004). Vitamin E. In Encyclopedia of Dietary Supplements (pp. 757–769). CRC Press. https://doi.org/10.1081/E-EDS-120022054
 • Brigelius-Flohé, R., & Traber, M. G. (1999). Vitamin E: function and metabolism. FASEB Journal : Official Publication of the Federation of American Societies for Experimental Biology13(10), 1145–55. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10385606
 • Traber, M. G., & Atkinson, J. (2007, July 1). Vitamin E, antioxidant and nothing more. Free Radical Biology and Medicine. https://doi.org/10.1016/j.freeradbiomed.2007.03.024
 • Mandalari, G., Faulks, R. M., Rich, G. T., Lo Turco, V., Picout, D. R., Lo Curto, R. B., … Wickham, M. S. J. (2008). Release of protein, lipid, and vitamin E from almond seeds during digestion. Journal of Agricultural and Food Chemistry56(9), 3409–3416. https://doi.org/10.1021/jf073393v
 • Koike, S., Gladders, P., & Paulus, A. (2013). Spinacia oleracea. In Vegetable Diseases (pp. 368–381). CRC Press. https://doi.org/10.1201/b15147-18
 • Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition53(7), 738–750. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.