Witamina E – zwiększ jej spożycie sięgając po tych sześć produktów

· Maj 31, 2017
Szpinak to warzywo znane ze swojej bogate zawartości minerałów takich jak żelazo. Dostarcza nam również ważnych przeciwutleniaczy takich jak witamina E i innych. Chronią one nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Witamina E, znana także jako alfa-tokoferol to składnik odżywczy rozpuszczalny w tłuszczu. Znany jest ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających. Uczestniczy on też w syntezie barwnika hemo, stanowiącego nieodzowną część hemoglobiny.

Witamina E jest niezbędna w naszym organizmie, aby chronić tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Uważa się, że odgrywa najważniejszą rolę w zapobieganiu niektórych chorób związanych ze starzeniem się.

Nasz organizm wymaga dużych dawek tej witaminy aby utrzymać silny układ odpornościowy i dzięki temu stawić czoła patogenom atakującym nasze komórki i tkanki.

Witamina E jest znana również jako witamina młodości. Pomaga ona utrzymać naszą skórę i włosy w pięknym stanie – i to mimo upływu lat.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możesz jej dostarczyć swojemu organizmowi sięgając po rozmaite produkty spożywcze, które dzięki swoim właściwościom bardzo łatwo włączyć do codziennej diety.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy podzielić się z Tobą sześcioma najlepszymi produktami upakowanymi wręcz witaminą E. Koniecznie jak najczęściej po nie sięgaj.

1. Migdały: witamina E w pigułce

migdały na drewnianej łyżce

  • Migdały to jedne z bakalii najbogatszych w witaminę E i zdrowe kwasy tłuszczowe takie jak Omega 3.
  • Składniki te, w połączeniu z obecnymi w migdałach niezbędnymi minerałami, pomagają utrzymać komórki w dobrym stanie. Jednocześnie zmniejszają one ryzyko zapadnięcia na choroby układu krwionośnego i stany zapalne.
  • Każde 100 g tego cennego produktu zawiera aż 26 mg witaminy E.

Wziąwszy jednak pod uwagę kaloryczność migdałów, najlepiej jest spożywać po nie w sposób zrównoważony.

2. Szpinak

Warzywa o zielonych liściach takie jak szpinak stanowią zdrowe i niskokaloryczne źródło bardzo ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych.

  • Witamina E znajduje się na długiej liście korzyści, jakie odniesiemy spożywając szpinak regularnie.
  • Witamina ta, razem z innymi ważnymi przeciwutleniaczami obecnymi w tym warzywie, pomoże nam ochronić nasz organizm przed chorobami chronicznymi, które powstają na skutek zniszczeń wolnymi rodnikami.
  • Szpinak dostarczy nam niezbędnych minerałów uczestniczących w procesie powstawania czerwonych krwinek. Pomoże nam również wzmocnić mięśnie, kości i stawy. Wśród wielu składników dostarczanych nam przez szpinak wyróżnić można:

3. Jarmuż

jarmuż - witamina E w pigułce

Jarmuż to inna spośród roślin, które staną się dla nas niewyczerpanym źródłem składników odżywczych – jest w nich również witamina E. Obecne tam mikroelementy chronią nasz organizm przed skutkami starzenia się.

Szacuje się, że jedna filiżanka tego składnika dostarcza nam od 6% do 8% naszego dziennego zapotrzebowania na cenny składnik, jakim jest witamina E.

Jarmuż zawiera ponadto błonnik i niezbędne minerały, które  podczas tego, jak je wchłaniamy, wspierają nasz metabolizm przyspieszając go. Pośrednio przyczynia się to do uniknięcia ryzyka chorób takich jak cukrzyca czy nadwaga.

4. Papaja

Znana na całym świecie ze swojej wysokiej zawartości witaminy C i dietetycznego błonnika, papaja jest doskonałym wyborem również dla osób, które interesuje witamina E. Jej działanie przeciwutleniające przeciwdziała bowiem wolnym rodnikom, które uszkadzają nasze komórki i tkanki w naszym ciele.

  • Papaja dostarcza również witaminy A, a ponadto potasu, magnezu i innych minerałów niezbędnych, by wspierać funkcjonowanie wszystkich układów w naszym ciele.
  • Regularne spożywanie papai zmniejsza ryzyko zapadnięcia na infekcje wirusowe i stany zapalne. Ponadto, poprawia również stan naszej skóry.

5. Oliwki

oliwki

Oliwki są znane ze swoich licznych zastosowań kulinarnych, ale też ze względu na to, że stosuje się je w celach leczniczych. Są bowiem bardzo korzystne dla naszego zdrowia fizycznego oraz zdolności kognitywnych.

Zawierają wysoki poziom witaminy E i niezbędnych aminokwasów, które w połączeniu tworzą barierę ochronną kontra działaniu wolnych rodników na komórki naszego ciała.

Oliwki zawierają ponadto sporą liczbę nienasyconych kwasów tłuszczowych, które z racji swoich właściwości przeciwzapalnych poprawiają kondycję naszych stawów i pomagają uniknąć kontuzji wynikających z upływu czasu.

6. Awokado

Awokado to jeden z najzdrowszych produktów, po jakie możemy sięgać. Nic zatem dziwnego, że uwzględnia się je we wszelkich planach dietetycznych, aby polepszyć sposób odżywiania się.

Jest tak dlatego, że do jego składników należy nie tylko witamina E, ale też zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i minerały.

  • Choć w porównaniu z innymi owocami i warzywami, awokado jest wysokokaloryczne, z racji skoncentrowanych składników odżywczych jest to jeden z najlepszych produktów uzupełniających naszą dietę.
  • Zarówno spożywanie awokado, jak i jego stosowanie zewnętrzne mogą znacznie poprawić zdrowie naszej skóry i włosów, zwłaszcza w obliczu objawów przedwczesnego starzenia się.

Jeżeli uwzględnisz  wymienione przez nas produkty w swoim planie żywieniowym, dostarczysz swojemu ciału jednego z najsilniejszych antyoksydantów niezbędnych do utrzymania zdrowia i urody.

Wspomoże to Twoje dobre samopoczucie i zmniejszy ryzyko zmarszczek i innych wczesnych objawów starzenia się.