Zdrowe nerki – 8 podstawowych zasad

· Marzec 19, 2016
Woda jest niezbędna, żeby mieć zdrowe nerki. Koniecznie wypijaj przynajmniej dwa litry dziennie. Możesz też sięgać po soki lub produkty spożywcze z dużą ilością wody.

Zdrowe nerki są absolutną koniecznością. To właśnie one są odpowiedzialne za produkcję moczu, za sprawą którego eliminuje się toksyny, kontroluje poziom wody w organizmie, obecność kwasów i minerałów. Wpływają też na ciśnienie tętnicze.

Kiedy zaczynają się gromadzić zbyt duże ilości toksyn, ich funkcjonowanie zaczyna szwankować. Dlatego też należy odpowiednio dbać o te organy, prowadząc należyty styl życia i zrównoważoną dietę.

Możesz zapewnić sobie zdrowe nerki każdego dnia. Wystarczy, że dostosujesz się do 8 zasad, o których sobie dzisiaj powiemy.

Zdrowe jedzenie = zdrowe nerki

Zdrowa dieta

Fast foody, rafinowane mąki i cukry, słodycze… Wszystko to przeładowuje nasze nerki i wpływa na ich funkcjonowanie. Nie są w stanie przefiltrować wszystkich toksyn, które gromadzimy na co dzień w naszym organizmie.

Żeby mieć zawsze sprawne i zdrowe nerki, dbaj o to co jesz. Koniecznie włącz do jadłospisu owoce, warzywa, pełnoziarniste zboża i produkty bogate w błonnik.

Aktywność fizyczna

Utrzymanie odpowiedniej wagi jest kolejnym czynnikiem, pomagającym utrzymać zdrowe nerki. Ruch i sport pomaga spalić tłuszcz, zrzucić zbędne kilogramy i być w formie.

Najlepiej jest zadbać o codzienny, 30-minutowy wysiłek, który połączy ćwiczenia na kondycję z tymi siłowymi.

Nie zapomnij przeczytać: Płaski brzuch – 3 kroki

Kontrolowany poziom cholesterolu

Osoby o podwyższonym poziomie cholesterolu częściej cierpią na problemy nerkowe. Obniżając jego poziom, automatycznie zwiększasz wydolność Twoich nerek i zapobiegasz nadciśnieniu.

Wystarczające ilości wody

Woda na zdrowe nerki

Wiele problemów z nerkami zaczyna się od odwodnienia organizmu. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie ilości płynów, dzięki którym będziemy mieli w pełni działające, zdrowe nerki. Nie ma określonej ilości wody, którą należy wypijać.

Wszystko zależy od osoby, od aktywności fizycznej i klimatu, w którym żyjemy. Zależnie od pory roku, trzeba zwiększyć jej spożycie.

Unikaj lekarstw i narkotyków

Zbyt duże ilości zażywanych leków mogą szkodzić nerkom na dłuższą metę. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są wyjątkowo szkodliwe. Szkody, które wyrządzają, mogą być nie do naprawienia.

Z tego powodu polecamy konsultować z lekarzem każdą dawkę przyjmowanego leku. Oczywiście, nie musimy wspominać, że narkotyki niszczą nie tylko nerki, ale również inne ważne organy naszego ciała. Nie zapominaj o tym.

Rzuć palenie

Rzuć palenie

W dzisiejszych czasach osoby palące doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zatruwają własny organizm i podnoszą ryzyko występowania chorób. Płuca to najbardziej pokrzywdzone narządy, ale nie jedyne.

Palenie tytoniu może powodować raka krtani, żołądka i nerek. Ryzyko jest jeszcze większe, jeżeli palacz cierpi na cukrzycę, nadciśnienie lub otyłość.

Unikaj zbyt dużych ilości soli

Sól jest obecna w każdej kuchni. Powinnaś jednak wiedzieć, że corocznie jest przyczyną wielu chorób, w tym problemów z nerkami. Niezliczone badania dowiodły, że osoby, które podwajają dopuszczalną dawkę soli, na dłuższą metę prezentują dolegliwości nerek. Staraj się sięgać po inne przyprawy, takie jak pieprz czy oregano.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Nadmiar soli w organizmie

Sok na zdrowe nerki

Sok na zdrowe nerki

Nerki gromadzą toksyny i odpadki. Jeżeli się ich nie pozbędziesz, zaczną wpływać na funkcjonowanie tychże organów, mogąc powodować niewydolność lub powstawanie kamieni. Regularne oczyszczanie nerek pozwala na usunięcie substancji toksycznych. Poniższy sok jest świetnym rozwiązaniem.

Składniki

  • ½ mango
  • 1 pomarańcza
  • grejpfrut
  • ¼ melona

Sposób przygotowania

Myjemy i obieramy owoce, a potem kroimy je na mniejsze kawałki. Wkładamy do sokowirówki na kilka minut. Pijemy od razu.