Zdrowe nerki - 8 podstawowych zasad

Woda jest niezbędna, żeby mieć zdrowe nerki. Koniecznie wypijaj przynajmniej dwa litry dziennie. Możesz też sięgać po soki lub produkty spożywcze z dużą ilością wody.
Zdrowe nerki - 8 podstawowych zasad
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowe nerki są absolutną koniecznością. To właśnie one odpowiadają za produkcję moczu, który z kolei wydala toksyny, kontroluje poziom wody w organizmie, obecność kwasów i minerałów. Wpływają też na ciśnienie tętnicze.

Kiedy w organizmie gromadzą się zbyt duże ilości toksyn, ich funkcjonowanie zaczyna szwankować. Dlatego też należy odpowiednio dbać o te organy, prowadząc zdrowy styl życia i zrównoważoną dietę.

Możesz zapewnić sobie zdrowe nerki każdego dnia. Wystarczy, że dostosujesz się do 8 zasad, o których sobie dzisiaj powiemy. Czytaj dalej!

Zdrowe jedzenie = zdrowe nerki

Fast foody, rafinowane mąki i cukry, słodycze… Wszystko to przeładowuje nasze nerki i wpływa na ich funkcjonowanie. Nie są w stanie przefiltrować wszystkich toksyn, które gromadzimy na co dzień w naszym organizmie. Co więcej, owe toksyny mogą prowadzić do rozwoju różnych, nawet bardzo poważnych chorób.

Kobieta z miską sałatki

Żeby mieć zawsze sprawne i zdrowe nerki, dbaj o to co jesz. Koniecznie włącz do jadłospisu owoce, warzywa, pełnoziarniste zboża, a także produkty bogate w błonnik.

Aktywność fizyczna

Utrzymanie odpowiedniej wagi jest kolejnym czynnikiem, umożliwiającym zachować zdrowe nerki. Ruch i sport pomaga spalić tłuszcz, zrzucić zbędne kilogramy i być w formie.

Najlepiej jest zadbać o codzienny, 30-minutowy wysiłek, łączący ćwiczenia kardio z siłowymi.

Kontrolowany poziom cholesterolu

Osoby o podwyższonym poziomie cholesterolu znacznie częściej cierpią na problemy nerkowe. Obniżając jego poziom, automatycznie zwiększasz wydolność Twoich nerek, a także zapobiegasz nadciśnieniu.

Zdrowe nerki a picie wody

Wiele problemów z nerkami zaczyna się od odwodnienia organizmu. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie ilości płynów, dzięki którym będziemy mieli w pełni działające, zdrowe nerki. Nie ma ściśle określonej ilości wody, którą należy wypijać.

Kobieta pije wodę, by mieć zdrowe nerki

Wszystko zależy od osoby, od aktywności fizycznej i klimatu, w którym żyjemy. Zależnie od pory roku, trzeba zwiększyć jej spożycie. Za absolutne minimum przyjmuje się jednak przyjmowanie dwóch litrów zdrowych płynów dziennie.

Unikaj lekarstw i narkotyków

Zbyt duże ilości zażywanych leków mogą szkodzić nerkom na dłuższą metę. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są wyjątkowo szkodliwe. Szkody, które wyrządzają, mogą być nie do naprawienia.

Z tego powodu polecamy konsultować z lekarzem każdą dawkę przyjmowanego leku. Oczywiście, nie musimy wspominać, że narkotyki niszczą nie tylko nerki, ale również inne ważne organy naszego ciała. Nie zapominaj o tym.

Rzuć palenie

W dzisiejszych czasach osoby palące doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zatruwają własny organizm i podnoszą jednocześnie ryzyko rozwoju różnych chorób. Płuca to najbardziej pokrzywdzone narządy, ale nie jedyne.

Palenie tytoniu może powodować raka krtani, żołądka i nerek. Ryzyko jest jeszcze większe, jeżeli palacz cierpi na cukrzycę, nadciśnienie lub otyłość.

Unikaj zbyt dużych ilości soli

Sól jest obecna w każdej kuchni. Powinnaś jednak wiedzieć, że corocznie jest ona przyczyną wielu chorób, w tym problemów z nerkami. Niezliczone badania dowiodły, że osoby, które podwajają dopuszczalną dawkę soli, na dłuższą metę zmagają się z chorobami nerek. Staraj się sięgać po inne przyprawy, takie jak pieprz czy oregano.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również: Pozbądź się nadmiaru soli z organizmu

Sok na zdrowe nerki

Nerki gromadzą toksyny i odpadki. Jeżeli się ich nie pozbędziesz, zaczną niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie tychże organów, mogąc powodować ich niewydolność lub powstawanie kamieni.

Sok pomarańczowy na zdrowe nerki

Regularne oczyszczanie nerek pozwala na usunięcie substancji toksycznych. Poniższy sok jest świetnym rozwiązaniem.

Składniki

  • ½ mango
  • 1 pomarańcza
  • grejpfrut
  • ¼ melona

Sposób przygotowania

Myjemy i obieramy owoce, a następnie kroimy je na mniejsze kawałki. Wkładamy do sokowirówki na kilka minut. Pijemy od razu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.