Zwalcz nadciśnienie czosnkiem na 4 sposoby

Lepsza dieta, ograniczenie spożycia soli, cukru i tłuszczów nasyconych, a także kilka ćwiczeń fizycznych każdego dnia to bez wątpienia doskonałe sposoby, które mogą ci zwalczyć nadciśnienie tętnicze.
Zwalcz nadciśnienie czosnkiem na 4 sposoby
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy Ty lub ktoś z Twojej najbliższej rodziny cierpi na nadciśnienie tętnicze? Jeśli tak, wiedz, że jest ono problemem, którego nie możesz ignorować. W pierwszej kolejności, zawsze trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Często dobrym sposobem  okazuje się również zmiana swoich nawyków. Zwalcz nadciśnienie już dziś!

Pamiętaj, że znakomitymi właściwościami wykazuje się także czosnek – warto mieć go pod ręką. Czy wiesz, że czosnek to jeden z tych środków naturalnych, które według wielu badań doskonale chronią serce? Dzięki niemu możesz obniżyć poziom cholesterolu i wyregulować ciśnienie krwi.

Przedstawimy ci 4 skuteczne sposoby, dzięki którym pokonasz nadciśnienie tętnicze.

1. Zwalcz nadciśnienie solą czosnkową

Czosnek zawiera w sobie enzym – alliinazę, który przynosi korzystne właściwości sercu. Dobrze też wiedzieć, że już w starożytnej Grecji i Rzymie wykorzystywano czosnek w celu wzmocnienia serca i wyleczenia wielu chorób z nim związanych.

Roślina ta jest także jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków i często spotykanym dodatkiem do posiłków w diecie śródziemnomorskiej, którą uważa się za najzdrowszą na świecie. Dieta ta jest zdrowa, ponieważ ogranicza stosowanie soli i wykorzystuje głównie zdrowe tłuszcze zawarte na przykład w oliwie z oliwek. 

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz całkowicie wyeliminować sól ze swoich potraw, zastępując ją “solą czosnkową”? Czytaj dalej.

Składniki soli czosnkowej

  • 6 główek czosnku
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (extra virgin)

Sposób przygotowania

  • To naprawdę proste. Obierz czosnek i podsmaż go na patelni z oliwą z oliwek aż uzyska złoty kolor. Uważaj, aby go nie przypalić.
  • Następnie pozbądź się oliwy z oliwek, żeby czosnek nie zatrzymywał wilgoci, ale pozostawał chrupiący i umieść go w szklanym pojemniku.
  • Za każdym razem, gdy potrzebujesz dodatku, który uatrakcyjni Twoje danie i sprawi, że będzie smakowało jeszcze lepiej, po prostu sięgnij po parę ząbków tak przygotowanego czosnku. Przekonasz się, że jest on miłym akcentem w kuchni.

2. Spożywaj czosnek na pusty żołądek, zwalcz nadciśnienie tętnicze

Często mówimy o niesamowitych zaletach spożywania czosnku na pusty żołądek . Zwalcz nad ciśnienie tętnicze i wiele chorób tym efektywnym sposobem.

Czosnek - zwalcz nadciśnienie czosnkiem

Pozwoli Ci także oczyścić wątrobę, pokonać zmęczenie fizyczne i zapobiec infekcjom… Czy potrafisz oprzeć się tym wszystkim wspaniałym korzyściom?

W jaki sposób używać czosnku, aby zwalczyć nadciśnienie tętnicze?

  • Idealnym sposobem jest spożywanie dwóch ząbków czosnku wraz ze szklanką wody na pusty żołądek zaraz po obudzeniu się.
  • Możliwe, że środek ten wyda Ci się nieco mocny. Jeśli jednak postarasz się wykorzystać wszystkie jego zalety, znakomite rezultaty zobaczysz już w zaledwie 20 dni.
  • Jeśli martwisz się o możliwy nieprzyjemny zapach, wystarczy, że wypijesz trochę soku z cytryny z dodatkiem liści mięty. Zapach zniknie niemal natychmiast!

3. Czosnek marynowany w oliwie z oliwek

Zapewniamy Cię, że smakuje przepysznie. Czosnek marynowany w oliwie z oliwek to starożytny środek, który pomoże Ci w bardzo prosty sposób zwalczyć nadciśnienie tętnicz e. Nie zapominaj też, że jest on bardzo smaczny i stanowi oryginalny dodatek do wielu potraw.

Czosnek w słoiku

Składniki

  • 20 obranych główek czosnku
  • Litr oliwy z oliwek (extra virgin)
  • Szklany słoik

Sposób przygotowania

  • Obierz ząbki czosnku i pokrój je na pół. Następnie przełóż do słoika wypełnionego wcześniej litrem oliwy z oliwek.
  • Pozostaw całość na co najmniej trzy tygodnie. Znakomitym sposobem na czerpanie korzyści z tego naturalnego środka, który pomoże Ci zredukować nadciśnienie tętnicze, jest jedzenie dwóch kromek chleba posmarowanych tym specjałem.
  • Zaleca się także spożywanie dwóch ząbków marynowanego czosnku każdego dnia.

Być może zainteresuje Cię także: Cukrzyca i nadciśnienie – jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza?

4. Herbata z czosnkiem

Herbata z czosnkiem jest po prostu przepyszna! To kolejne starożytne lekarstwo, które bardzo dobrze dba o serce, redukuje nadciśnienie tętnicze , sprzyja utracie wagi, zwalcza infekcje i spowalnia proces starzenia się. Wszystko dzięki sporej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Herbata czosnkowa

Najlepsze korzyści przynosi picie tej herbaty na pusty żołądek lub 20 minut po obiedzie. Jeśli zdecydujesz się zjeść dwa ząbki czosnku na czczo, powinnaś zdecydować się na tę herbatę po południu. Zwalcz nadciśnienie tętnicze jednym z tych dwóch sposobów.

Zobacz, jak możesz przygotować tę zdrową i pyszną herbatę.

Składniki

  • Jeden ząbek czosnku
  • Jedna szklanka wody
  • Szczypta startego imbiru
  • Jedna łyżka stołowa soku z cytryny
  • Jedna łyżka stołowa miodu

Sposób przygotowania

  • Zagotuj szklankę wody. Gdy zacznie wrzeć, dodaj do niej ząbek wcześniej startego czosnku, starty imbir oraz łyżkę stołową miodu. Dobrze wymieszaj i pozostaw na ogniu przez około 20 minut. Następnie przecedź wszystko i wypij napar.
  • Możesz też na końcu dodać sok z cytryny. Dzięki temu herbata stanie się jeszcze zdrowsza i wyrazista.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kwak JS, Kim JY, Paek JE, Lee YJ et al. Garlic powder intake and cardiovascular risk factors: a meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Nutr Res Pract. 2014 Dec;8(6):644-54.
  • Rivlin RS. Historical perspective on the use of garlic. J Nutr. 2001 Mar;131(3s):951S-4S.
  • Matsutomo T. Potential benefits of garlic and other dietary supplements for the management of hypertension. Exp Ther Med. 2020 Feb;19(2):1479-1484.
  • Luis D, Aller R. Ajo y riesgo cardiovascular. An. Med. Interna (Madrid). 2008;25(5):237-240.
  • Xiong XJ, Wang PQ, Li SJ, Li XK et al. Garlic for hypertension: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytomedicine. 2015 Mar 15;22(3):352-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.