Nieprzyjemny zapach z ust? Pokonaj go!

Nieprzyjemny zapach z ust? Pokonaj go!

Ostatnia aktualizacja: 18 marca, 2019

Czy wiedziałeś, że aż połowie ludzi na świecie doskwiera ta krępująca dolegliwość, jaką jest nieprzyjemny zapach z ust? Na szczęście jest wiele sposobów, aby z nią skutecznie walczyć. Niejednokrotnie wystarczy odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, a nieprzyjemny zapach z ust zniknie. Niestety złe nawyki, które nam towarzyszą, nie pomagają w walce z tą dolegliwością.

Osoby palące będą grupą, która zdecydowanie będzie borykać się z problemem, jako że palenie tytoniu i zapach, jaki po sobie zostawiają, nie należy do przyjemnych. Również żywność o intensywnym smaku, może przyczyniać się do problemów z nieświeżym oddechem. Mowa tutaj o cebuli, czosnku lub occie.

Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, może być niedostateczna produkcja śliny. Niedobór ten powoduje wysychanie jamy ustnej i suchość w ustach,co w konsekwencji prowadzi do powstania nieświeżego oddechu. W końcu, dieta uboga w węglowodany, również brana jest pod uwagę jako przyczyna tego problemu.

Przedstawimy kilka prostych sposobów na zwalczenie ten przykrej dolegliwości, jednak musisz pamiętać, że jeżeli masz złe przyzwyczajenia, żadne środki i metody nie pomogą w rozwiązaniu. Dlatego, najlepiej spróbować zmienić złe nawyki na te zdrowe i przekonać się, że walka z tą dolegliwością wcale nie jest, aż taka trudna.

Higiena najważniejsza!

2#:mycie zębów-zapach z ust.jpg

Okazuje się, że nieprzyjemny oddech w momencie odpowiedniego i dokładnego zadbania o higienę jamy ustnej, znika samoistnie. Dlatego, należy dokładnie szczotkować zęby, dziąsła, policzki i język, a następnie przyzwyczaić się do stosowania nici dentystycznych po każdym szczotkowaniu. Pomocne będą również płyny do płukania ust, które pomogą na dłużej zatrzymać uczucie świeżości w ustach.

Unikani żywności o silnym zapachu

Powszechnie znane produkty, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu to cebula i czosnek. Są osoby, u których produkty takie jak kawa, ogórki korniszony, kapusta, również prowokują ten problem. Dlatego, jeżeli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego oddechu, lepiej unikaj spożywania tych produktów.

Jedz cytrusy!

3#:Cytrusy-veronicasheppard-zapach z ust.jpg

Postaraj się konsumować produkty, które pobudzają ślinianki do pracy. W ten sposób, jama ustna zostanie dobrze nawilżona i wypłukana przez ślinę, a to ważny element przy walce z nieświeżym oddechem. Świetnie sprawdzą się owoce cytrusowe takie jak: grejpfruty, pomarańcze, cytryny i mandarynki. Analogicznie staraj się unikać jedzenia suchej żywności takiej jak ciastka, chleb tostowy czy orzechy. Przylegają one do podniebienia i resztki zalegają w jamie ustnej, co w konsekwencji prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu. Po spożyciu takich produktów zaleca się energiczne i ogólne wyszczotkowanie zębów.

Pij dużo wody!

Woda oprócz tego, że również wpływa na lepszą produkcję śliny, usuwa nadmiar bakterii i zapobiega powstawaniu infekcji jamy ustnej.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci lub Twoim bliskim w walce z tą przykrą dolegliwością. Pamiętaj, że ważne jest utrzymanie higieny nie tylko jamy ustnej, ale i całego ciała, bo to właśnie ono poprzez swój stan i wygląd demonstruje to, kim jesteśmy!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.