Naturalne sposoby na krwawiące dziąsła i nie tylko

Naturalne sposoby na krwawiące dziąsła i nie tylko

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Krwawiące dziąsła i ruszające się zęby stanowią dwa najczęstsze problemy jamy ustnej. Mimo, że przyczyny mogą być różne, faktem jest, że w większości przypadków, są one konsekwencją nieprawidłowej higieny, które sprzyja powstawaniu chorób, takich jak zapalenie dziąseł.

Dlatego też poniżej prezentujemy kilka naturalnych sposobów na krwawiące dziąsła i ruszające się zęby.

Nasze zalecenia mogą być przydatne i skuteczne, tylko w przypadkach mniej poważnych dolegliwości. Jeżeli Twój problem jest poważny, koniecznie udaj się do dentysty. W ten sposób będziesz mieć pewność, że rozwiążesz problem w najlepszy możliwy sposób.

Naturalne metody na krwawiące dziąsła

Ciepła słona woda

Ogólnie rzecz biorąc jednym z najlepszych naturalnych środków na krwawiące dziąsła, jest płukanka na gardło. Wykonuję się ją przy pomocy ciepłej osolonej wody.

Jak wiadomo, roztwory soli mają działanie antyseptyczne i pomagają w lepszym ukrwieniu dziąseł. To sprawia, że likwidowany jest stan zapalny i krwawienie ustaje.

Wystarczy przepłukiwać gardło wodą z odrobiną soli dwa razy dziennie, a szybko zapomnisz co to krwawiące dziąsła!

Woda i nadtlenek

Kolejny z polecanych przez nas naturalnych środków na krwawiące dziąsła może być również wykorzystany w przypadku problemów z ruszającymi się zębami. Jest to roztwór wody z wybranym rodzajem nadtlenku.

W tym przypadku, wymieszaj wodę z nadtlenkiem wodoru i przepłukuj gardło przez 30 sekund. Ponadto uważaj, aby nie połknąć mieszanki, ponieważ może być ona szkodliwa dla zdrowia. Płukankę stosuj trzy razy w tygodniu.

Masaż dziąseł

Jeszcze innym bardzo prostym i skutecznym środkiem, o którym wiele osób zdaje się zapominać jest masaż i szczotkowanie dziąseł. W ten sposób łatwo unikniesz stanu zapalnego, a także rozluźnisz je i ponadto sprawisz, że staną się bardziej odporne.

Obecnie, w sklepach dostępne są specjalne szczoteczki do zębów z wypustkami masującymi, które znacznie ułatwiają pielęgnację dziąseł. Masaż należy wykonywać codziennie, przy każdym myciu zębów.

Szczotkowanie zębów

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest kolejnym bardzo skutecznym naturalnym środkiem zapobiegającym krwawieniu dziąseł lub łagodzącym stany zapalne w jamie ustnej. Wystarczy wymieszać trochę sody oczyszczonej z wodą i przemywać płynem dziąsła. Następnie umyj zęby jak zwykle i przepłucz gardło.

Może Cię też zainteresowaćSoda oczyszczona – Poznaj 5 zastosowań

Tymianek

Tymianek jest bardzo znanym naturalnym środkiem do zapobiegania ruszaniu się zębów. Ponadto od dawna słynie on z właściwości wzmacniających i pielęgnacyjnych zębów, dlatego też często jest stosowany i polecany w przypadku ruszających się zębów.

Przepłukuj wnętrze ust mieszanką wody i korzenia tymianku.

Napar z tymianku

Awokado

Kolejne zalecenie lub naturalny środek w przypadku ruszających się zębów, polega na pocieraniu dziąseł liśćmi awokado. Możesz je także żuć, aby uzyskać wspaniałe rezultaty. Awokado wzmacnia dziąsła, poprzez wzmocnienie zębów.

Ponadto pomaga walczyć z ubytkami i innymi chorobami zębów, na przykład chorobami dziąseł.

To może Cię zainteresować ...
Zęby – wybiel je, jedząc te 10 produktów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zęby – wybiel je, jedząc te 10 produktów

Dowiedz się, jakie produkty pomogą Ci skutecznie wybielić zęby. Ciesz się idealnym uśmiechem, sięgając po te proste rozwiązania!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lang NP, Schätzle MA, Löe H. Gingivitis as a risk factor in periodontal disease. J Clin Periodontol. 2009;
  • Rashed HT. Evaluation of the effect of hydrogen peroxide as a mouthwash in comparison with chlorhexidine in chronic periodontitis patients: A clinical study. J Int Soc Prev Community Dent. 2016;
  • Chapple ILC, Van Der Weijden F, Doerfer C, Herrera D, Shapira L, Polak D, et al. Primary prevention of periodontitis: Managing gingivitis. Journal of Clinical Periodontology. 2015.
  • Woelber JP, Bremer K, Vach K, König D, Hellwig E, Ratka-Krüger P, et al. An oral health optimized diet can reduce gingival and periodontal inflammation in humans – a randomized controlled pilot study. BMC Oral Health. 2016;

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.