Ciepła woda - dlaczego warto ją pić regularnie?

Chociaż nawyk picia wody jest bardzo zdrowy, należy zwrócić uwagę na jej temperaturę. Najzdrowsza dla naszego organizmu okazuje się letnia lub ciepła woda.
Ciepła woda - dlaczego warto ją pić regularnie?
Abel Verdejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciepła woda jest płynem, który zawiera wiele cennych właściwości leczniczych oraz dostarcza naszemu organizmowi niesamowitych korzyści.

Jeżeli należysz do osób, których podstawą codziennej diety jest właśnie woda, musisz koniecznie zwrócić uwagę na jej temperaturę. Zaleca się być ostrożnym ze spożywaniem bardzo zimnej wody, gdyż może mieć ona pewne negatywne skutki dla naszego zdrowia, zwłaszcza podczas treningu.

Badania dowodzą, że najlepsza do picia jest ciepła woda lub letnia albo o temperaturze pokojowej. Wynika to z faktu, że nasz organizm sam w sobie ma wysoką temperaturę więc spożywanie bardzo zimnej wody, może sprawić trudności w trawieniu i spowodować skurcze żołądka lub jelita cienkiego.

Ciepła woda sprzyja naszemu organizmowi

Możesz tego nie wiedzieć, ale ciepła woda przynosi naprawdę wiele korzyści naszemu organizmowi. Na przykład, jeżeli przyzwyczaisz się do picia każdego ranka szklanki ciepłej wody na czczo, a następnie odczekasz chwilę, by wypić kolejną szklankę wody z sokiem z cytryny i łyżeczką miodu, szybko odczujesz, jak organizm rozpocznie proces oczyszczania i detoksykacji.

Ciepła woda pita na czczo

Dzięki takiemu nawykowi poczujesz się lekko i świeżo. Ponadto ciepła woda pomoże obniżyć nadmierny apetyt oraz sprawi, że do zaspokojenia głodu potrzebne ci będą mniejsze ilości jedzenia.

To oczywiście nie są wszystkie korzyści, które może przynieść regularne spożywanie ciepłej wody! Poznaj więcej zalet tego banalnego i bardzo zdrowego żywieniowego triku!

Ciepła woda stymuluje usuwanie toksyn z organizmu

Ciepła woda znakomicie wspomaga proces oczyszczania organizmu, ponieważ ułatwia usuwanie zbędnych odpadów przemiany materii. Z wieloma z nich zimna woda nie jest w stanie sobie poradzić, gdyż nie potrafi prawidłowo ich rozpuścić.

Poza tym szklanka letniej wody o poranku pomaga usunąć zanieczyszczenia z nerek i innych organów, które pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie.

Należy również pamiętać, że regularne spożywanie ciepłej wody pomoże dokładnie oczyścić tkanki. Jednakże ciepłej wody picie tylko raz dziennie nie jest wystarczające, należy to robić znacznie częściej.

Łagodzi wiele dolegliwości

Kobieta z bólem głowy

Jakby tego było mało, ciepła woda sprawdza się równie dobrze w leczeniu niektórych chorób. Jest w stanie złagodzić objawy między innymi reumatyzmu bądź miażdżycy.

Ciepła woda jest bardzo dobra dla osób zmagających się z gorączką. W wielu przypadkach przynosi ona niemalże natychmiastowy efekt. Znakomicie reguluje temperaturę ciała, ponieważ naturalnie rozszerza naczynia krwionośne. To z kolei umożliwia swobodniejszy przepływ krwi i szybszą eliminację toksyn i innych zanieczyszczeń.

Pomaga obniżyć masę ciała

Waga idealna

To działanie ciepłej wody na pewno cię zainteresuje! Czy wiesz, że ludzie którzy mają nadwagę, mogą znaleźć w ciepłej wodzie sojusznika?

Aby efekty były widoczne, należy włączyć ciepłą wodę do naszej codziennej, zdrowej diety. Ponadto warto wspierać cały proces odchudzania regularnymi ćwiczeniami. Pomoże nam to stracić zbędne kilogramy bez uciekania się do drastycznych diet, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Równoważy pH

Regularne spożywanie ciepłej wody pozwoli zrównoważyć pH ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zakwaszenia organizmu. Pomoże to nam poczuć się zdrowiej, piękniej i wydobędzie nasz naturalny blask.

Pamiętaj!

80% naszego organizmu składa się z wody!  Zatem spożywanie małej ilości płynów może spowodować zachwianie równowagi w naszym ciele.

Oczywiście najlepiej, kiedy spożywany płyn to woda. Jest ona w pełni naturalna, nie zawiera cukru ani innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Pamiętaj jednak, aby pić ją z umiarem! Zalecane spożycie to od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

Mamy nadzieję, że wszystkie te pozytywne właściwości wody wyżej wymienione zachęcą cię do spożywania większych jej ilości. Korzystaj na co dzień z jej leczniczych i odtruwających właściwości!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296. doi: 10.7762/cnr.2018.7.4.291. Epub 2018 Oct 31. PMID: 30406058; PMCID: PMC6209729.
  • Santillanes G, Rose E. Evaluation and Management of Dehydration in Children. Emerg Med Clin North Am. 2018 May;36(2):259-273. doi: 10.1016/j.emc.2017.12.004. Epub 2018 Feb 10. PMID: 29622321.
  • OMS. Agua. WHO. 2017.
  • Sánchez SC. Beneficios de tomar agua Bebidas Saludables. Benef Tomar agua Bebidas Saludab. 2010.
  • UNESCO. Agua para todos, Agua para la vida. Informe de las Naciones Unidas sobre el Desarrollo de los Recursos Hidricos en el Mundo. 2003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.