Korzyści z picia wody na pusty żołądek

Czy wiesz, że picie wody na pusty żołądek, tuż po przebudzeniu, ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu? Dowiedz sie więcej!
Korzyści z picia wody na pusty żołądek

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nasze ciało w większości składa się właśnie z wody. To życiodajna substancja, niezbędna do życia. Znajdziemy ją w mięśniach (75%), mózgu (90%), kościach (22%) i krwi (83%).

Wiedząc, jak wielkie ma znaczenie, musimy zadbać o to, aby dziennie naszemu organizmowi dostarczać odpowiednią jej dawkę. Wystarczy pamiętać o spożyciu od 1 do 4 szklanek wody dziennie na pusty żołądek!

W ten sposób unikniemy zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i wielu chorób związanych z nieodpowiednim nawodnieniem. To takie proste! Chcesz poznać korzyści, jakie z tego płyną? Zapraszamy do lektury!

Powody, dla których warto pić wodę na pusty żołądek

Już wiemy, że jest niezbędna do życia, prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia. Wszystkie narządy naszego ciała potrzebują wody, aby w pełni móc wydajnie i poprawnie pracować przez długi czas.

Nalewanie wody do szklanki

Wykorzystajmy więc to, co daje nam natura i bądźmy wdzięczni za możliwość korzystania z wody właściwie bez ograniczeń. Zróbmy z tego pożytek i dostarczajmy ją naszemu organizmowi każdego dnia w odpowiednich ilościach.

Woda o poranku – same korzyści

Wewnętrzne oczyszczenie organizmu

 • Okazuje się, że picie jednej lub dwóch szklanek wody na pusty żołądek jest świetnym sposobem na eliminację toksycznych substancji. Co więcej, usuwając je z tkanek, mamy szansę na uniknięcie wielu rozmaitych chorób.
 • Wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem.
 • Pijąc wodę tuż po przebudzeniu chronisz i nawilżasz narządy wewnętrzne, umożliwiając im w ten sposób sprawne funkcjonowanie.
 • Spożywanie od dwóch do trzech szklanek na czczo jest dobrym sposobem na zrzucenie kilku kilogramów. Woda, oprócz tego, że usuwa toksyny, pomaga także spalić niepotrzebne tłuszcze i kalorie, zabijając przy tym poczucie głodu i zmniejszając prawdopodobieństwo przejedzenia.

Przeczytaj także artykuł: Wyeliminuj toksyny tymi 4 koktajlami

Poprawa metabolizmu i funkcji trawiennych

 • Ponadto czysta woda na czczo aktywuje i reguluje procesy metaboliczne i w ten sposób wspomaga ich sprawne funkcjonowanie podczas całego dnia. Krótko mówiąc, podkręca przemianę materii i wspomaga odchudzanie.
 • Woda na pusty żołądek również pobudza do działania jelita, a co za tym idzie, zapobiega zaparciom.
 • Może okazać się zbawiennym lekarstwem dla osób cierpiących na problemy z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Wypijając trzy szklanki wody na pusty żołądek, zredukujesz pozom kwasów trawiennych, a także zapobiegniesz powstawaniu skurczów brzucha, które są skutkiem powstałych w żołądku stanów zapalnych.

Picie wody poprawia samopoczucie i urodę

 • Wypicie szklanki wody na czczo pomaga zneutralizować szkodliwe działanie używek, takich jak alkohol czy tytoń, a także niezdrowego jedzenia typu fast food czy zanieczyszczonego powietrza.
 • Jeżeli chcesz się cieszyć młodą i świeżą skórą musisz pamiętać, że woda jest jej wielka przyjaciółką. Poprzez wypicie 2 szklanek wody na pusty żołądek pomożesz w utrzymaniu jej sprężystości, elastyczności, zapobiegniesz zmarszczkom i przedwczesnemu starzeniu.
 • Woda o poranku pomaga również w zachowaniu odpowiedniej pracy układu limfatycznego, krwionośnego i pokarmowego. Wpływa na utrzymanie zdrowego poziomu kortyzolu oraz chroni nas przed niespodziewanymi infekcjami.
 • Szklanka ciepłej wody na czczo jest świetnym sposobem na rozbudzenie w sobie energii oraz zlikwidowanie uczucia senności i zmęczenia, które o tej porze przeważnie nam towarzyszą.

Jak spożywać wodę, aby dostarczyć ciału maksymalnych korzyści?

Kobieta pije wodę

Poranne picie wody to świetny sposób na rozbudzenie organizmu i zapewnienie mu zdrowego początku dnia. Pamiętajmy jednak, że trzeba spożywać ją spokojnie i małymi łykami. Zbyt szybkie wypicie zbyt dużej ilości wody nie jest bowiem zdrowe i może być przyczyną późniejszych problemów. Jeżeli chcesz zadbać o siebie i zacząć spożywać wodę na czczo, pamiętaj o kilku zasadach:

 • Jeżeli chcesz wypić 2 litry wody w dzień, najlepiej jest podzielić tą ilość na mniejsze dawki. Pierwsza może być rano na czczo, a następna po śniadaniu i pozostałe między posiłkami.
 • Do spożywania wody na pusty żołądek należy się przyzwyczaić. Najlepiej zacząć od małych ilości np. od 1 szklanki, a następnie zwiększyć ilość do 2 i 3.
 • Woda powinna być dobrej jakości. Jeżeli ta z kranu nie spełnia norm wody pitnej — nie pij jej!
 • Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości wody, dodaj do niej soku z cytryny.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.