Pusty żołądek - tych 6 rzeczy nie rób na czczo

Pusty żołądek - tych 6 rzeczy nie rób na czczo

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bardzo często wyrabiamy sobie nawyki robienia rzeczy o porach dnia, które są dla nich nieodpowiednie. Dotyczy to również niektórych aktywności, które lubimy wykonywać na pusty żołądek.

Na tym blogu chcemy opowiedzieć o różnych rzeczach, których najlepiej nie robić rano, na czczo. Zapamiętaj je i staraj się unikać tych aktywności.

1. Nie zażywaj leków o działaniu przeciwzapalnym na pusty żołądek

Przyjmowanie niektórych leków na pusty żołądek nie jest wskazane i tak jest w przypadku środków przeciwzapalnych. Leki takie jak aspiryna, paracetamol i inne leki o podobnych właściwościach nie powinny być przyjmowane na czczo.

  • Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza to ich skuteczność, a także może spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak krwawienie z żołądka.
  • Mleko może zmniejszyć negatywne skutki tego rodzaju leków, więc popijanie ich tym płynem jest dobrym pomysłem. Alternatywą dla mleka może być zwykła woda.

2. Picie kawy

Czy pierwszą rzeczą, jaką robisz zaraz po przebudzeniu, jest wypicie filiżanki kawy? Cóż, nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ kawa, nawet bezkofeinowa, stymuluje wydzielanie kwasów żołądkowych. To oznacza, że kawa pita na pusty żołądek może wywołać zgagę oraz spowodować inne problemy z układem trawiennym.

Jeśli, oprócz picia kawy na pusty żołądek, nie zjesz śniadania, możesz skończyć, cierpiąc na niedobór serotoniny, co w ciągu dnia może spowodować u Ciebie uczucie rozdrażnienia.

Picie kawy na pusty żołądek to zły pomysł - filiżanka kawy i kobieta
  • Jeśli masz problemy z porzuceniem zgubnego nawyku picia kawy na pusty żołądek, najlepszym rozwiązaniem będzie dodawanie do niej mleka lub śmietanki, zawarte w nich tłuszcze nieco zredukują negatywne efekty.
  • Ważne jest również, żeby wybierać naturalną kawę zamiast rozpuszczalnej.

3. Picie alkoholu

Picie alkoholu może być zabójcze dla żołądka, zwłaszcza jeśli wcześniej nic nie jadłeś. Dzieje się tak dlatego, że wchłanianie alkoholu wzrasta nawet dwukrotnie, jeśli masz pusty żołądek, co jest porównywalne do zaaplikowania alkoholu dożylnie.

Jeśli pijesz alkohol na pusty żołądek, zostanie on zneutralizowany znacznie wolniej, co spowoduje silniejszego kaca. Ponadto wpłynie to niekorzystnie na wątrobę, serce i nerki.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu musisz pić na pusty żołądek, najlepszym rozwiązaniem są napoje niegazowane, które są podawane na zimno i wchłaniane wolniej.

4. Żucie gumy

Guma do żucia nie jest najlepsze dla Twojego żołądka, ponieważ kwas chlorowodorowy, który produkujemy podczas żucia, ma negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka – zwłaszcza kiedy jesteśmy na czczo. Żucie gumy na pusty żołądek może skończyć się nawet zapaleniem żołądka.

Jeśli lubisz żuć gumę, najlepiej jest wybierać gumy zawierające naturalne substancje słodzące, takie jak ksylitol i sorbitol, zamiast cukru, cyklaminianu i aspartamu.

żucie gumy na pusty żołądek - kobieta wkładająca gumę do ust

W każdym razie, najlepiej nie żuć gumy dłużej niż 10 minut, nawet jeśli wcześniej zjadłeś porządny posiłek.

5. Wykonywanie ćwiczeń

Na czczo nie powinno się wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zamiast pozbycia się tłuszczu, spalisz jedynie tkankę mięśniową, a przecież nie o to chodzi w ćwiczeniach. Co więcej, będziesz kończył trening w sposób nieaktywny, ponieważ bez jedzenia Twoje ciało nie ma energii.

Jeśli jesteś na czczo, zamiast wykonywać intensywne ćwiczenia, spróbuj zrobić lekkie ćwiczenia aerobowe.

Jeśli masz również nawracające problemy z układem trawiennym, najlepiej jeść przed wykonaniem jakiegokolwiek ćwiczenia, ponieważ aktywność fizyczna stymuluje produkcję soków żołądkowych, a to nie jest dobre dla (pustego) żołądka.

6. Robienie zakupów spożywczych

Najlepiej nie robić zakupów spożywczych, gdy jesteś głodny, bo wtedy będziesz kupować więcej. Z tego powodu najlepiej nie wybierać się do sklepu, kiedy burczy w brzuchu. Wykazano, że uczucie głodu powoduje, że kupujemy więcej żywności, niż naprawdę potrzebujemy.

Zakupy na pusty żołądek to zły pomysł - kobieta w sklepie

Aby uniknąć popełniania tego rodzaju błędów, najlepiej jest chodzić na zakupy, gdy nie jesteś głodny. Warto również przed wyjściem z domu przygotować sobie szczegółową listę zakupów.

Dzięki tym dwóm nawykom kupisz mniej rzeczy i zaoszczędzisz pieniądze.

Jeżeli chcemy zyskać lepszą kontrolę nad naszymi finansami, dobrym pomysłem będzie również używanie w sklepie gotówki, a nie karty. Płacąc realnymi pieniędzmi łatwiej nam sprawdzać, ile faktycznie wydajemy, o co trudniej w przypadku, gdy płacimy kartą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.