Naturalne środki przeciwbólowe - korzenie i zioła

Żeby uzyskać działanie podobne do tego, jakie zapewniają tradycyjne tabletki przeciwbólowe przepisywane przez lekarza, naturalne środki przeciwbólowe należy przyjmować przez kilka dni z rzędu. Korzyścią jest to, że nie musisz się narażać na działanie efektów ubocznych wynikających z zażywania chemicznych medykamentów.
Naturalne środki przeciwbólowe - korzenie i zioła

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

Naturalne środki przeciwbólowe. Czy już gdzieś o tym słyszałaś? Co powinnaś o nich wiedzieć? Według zapewnień lekarzy, od dwudziestu do trzydziestu procent konsultacji medycznych dotyczy klasycznego bólu mięśniowego lub bólu stawów. Wiele z nas doświadczyło już korzyści, które zapewniają naturalne środki przeciwbólowe.

Czym te naturalne środki przeciwbólowe się charakteryzują i dlaczego są lepszą alternatywą dla tradycyjnych tabletek?

W celu zredukowania uciążliwego niekiedy bólu przepisuje się zazwyczaj środki przeciwzapalne, które przyjmujemy regularnie według zaleceń lekarza. Nie można jednak zapominać o tym, że przepisywane przez lekarzy środki tego rodzaju powodują zazwyczaj jakieś działania uboczne.

Nie inaczej jest w przypadku tabletek dostępnych bez recepty. Postaw więc na to, co naturalne i zobacz jaką korzyść mogą przynieść naturalne środki przeciwbólowe.

Tradycyjna tabletka kontra naturalne środki przeciwbólowe?

Ból, który w różnych sytuacjach odczuwamy zazwyczaj wynika ze stanu zapalnego występującego gdzieś w organizmie. Stany zapalne generują uwalnianie różnych molekuł, między którymi zachodzą interakcje. To, co robią środki przeciwzapalne, to blokowanie uwalniania prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za powstawanie bólu.

Przeczytaj również artykuł: Herbata miętowa na ból głowy i żołądka

  • Kiedy zażywamy zbyt wiele środków przeciwzapalnych, takich jak klasyczny ibuprofen, zazwyczaj występują symptomy w postaci podrażnienia i bólu w przełyku.
  • Tabletki takie przyjmowane w nadmiarze mogą wywoływać wrzody i problemy z nerkami.
  • Tradycyjne farmaceutyki nie są łatwe do usunięcia z organizmu, a substancje toksyczne odkładają się w wątrobie. Nagromadzone odpady tego typu z czasem prowadzą do powstawania chorób.
  • Zbyt powszechne używanie paracetamolu, czy ibuprofenu może wywoływać problemy sercowe, a także według ostatnio przeprowadzonych badań, również cukrzycę.

Korzyści ze stosowania niektórych ziół

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że naturalne środki przeciwbólowe, takie jak różnego rodzaju zioła, nie łagodzą bólu z taką samą intensywnością jak tabletki przeciwbólowe i nie działają tak szybko.

Ból brzucha

Ich naturalne działanie jest słabsze, ale w razie potrzeby może skutecznie przynieść ulgę i pozwala uniknąć konieczności stosowania aptecznych medykamentów.

Wśród naszych propozycji znajdują się trzy naturalne środki wybrane specjalnie dla Twojego zdrowia.

Kora wierzby białej

  • Korę wierzby białej możesz znaleźć w sklepach zielarskich. Jest to jeden z aktywnych składników, którego działanie jest bardzo podobne do sposobu działania aspiryny.
  • Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że działanie kory wierzby białej jest silniejsze, niż aspiryny, i że jest ona bardzo pomocna w kojeniu migren, bólu stawów spowodowanego artretyzmem i bólu pleców.
  • Nie powinny jej jednak stosować osoby, u których stwierdzono alergię na aspirynę.

Kurkuma

Kurkumina zawarta w kurkumie posiada silne właściwości przeciwzapalne i pomaga przede wszystkim w zwalczaniu bólu, którego przyczyną jest artretyzm.

  • Kurkuma koi ból i oczyszcza organizm z nagromadzonych w nim toksyn.
  • Według licznych badań, kurkuma może stanowić alternatywę dla wielu leków dostępnych w aptece bez recepty, takich jak ibuprofen, sprawiając przy tym, że nie musimy się narażać na występowanie tak powszechnych efektów ubocznych.
  • Ponadto kurkuma jest silnym antyoksydantem, działa przeciwzapalnie, antywirusowo i antybakteryjnie.
  • Jeśli jednak chodzi o naturalne środki przeciwbólowe, nie powinnaś stosować kurkumy, jeśli masz problemy z nerkami, problemy z sercem, a także jeżeli przepisano Ci tak zwane antykoagulanty (leki przeciwzakrzepowe).

Korzeń imbiru

Opisując naturalne środki przeciwbólowe nie sposób nie wspomnieć o skutecznym działaniu, jakie zapewnia korzeń imbiru. Zdecydowanie znajduje swoje zastosowanie w uśmierzaniu bólu menstruacyjnego, bólu głowy, a także bólu stawów znajdującego swoje podłoże w artretyzmie i w zespole cieśni nadgarstka.

Przeczytaj również artykuł: Dieta imbirowa – 5 przepisów

  • Olejki eteryczne zawarte w korzeniu imbiru pozwalają zatrzymać biosyntezę prostaglandyn, które jak już wcześniej wspomnieliśmy, powodują powstawanie stanów zapalnych i bólu.
  • Zanim jednak sięgniesz po to naturalne rozwiązanie, wiedz, że może on podwyższać ciśnienie tętnicze krwi, a także wzmagać pieczenie w żołądku.

Przygotuj swoje naturalne środki przeciwbólowe we własnym domu

Składniki

  • Łyżeczka kory wierzby białej (5g)
  • Łyżeczka korzenia imbiru (5g)
  • Szklanka wody (200ml)
  • Łyżeczka kurkumy (5g)

Potrzebne naczynia

  • Szklana buteleczka

Sposób przygotowania

  • Wszystkie potrzebne składniki możesz kupić w sklepie zielarskim. Przede wszystkim zdobądź trzy wcześniej omówione składniki i przygotuj je do użycia. Następnie umieść je w przygotowanej szklanej buteleczce, gdzie będziesz przechowywać naturalne lekarstwo.
    Herbata z imbiru
  • Zawsze, kiedy będziesz potrzebowała uśmierzyć ból, przegotuj szklankę wody i zalej przygotowane składniki. Pozostaw do zaparzenia na 20 minut.
  • Tak przygotowane naturalne lekarstwo pij niespiesznie małymi łyczkami. Według zapewnień ekspertów, najlepsze rezultaty przynosi picie naparu przez dziesięć dni z rzędu.

Przygotuj więc własne naturalne środki przeciwbólowe. Bądź dobrze przygotowana do walki z bólem i zapomnij o łykaniu szkodliwych medykamentów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chainani-Wu, N. (2003). Safety and Anti-Inflammatory Activity of Curcumin: A Component of Tumeric ( Curcuma longa ). The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/107555303321223035

  • Shara, M., & Stohs, S. J. (2015). Efficacy and Safety of White Willow Bark (Salix alba) Extracts. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.5377

  • Rayati, F., Hajmanouchehri, F., & Najafi, E. (2017). Comparison of anti-inflammatory and analgesic effects of Ginger powder and Ibuprofen in postsurgical pain model: A randomized, double-blind, case–control clinical trial. Dental Research Journal. https://doi.org/10.1109/MAP.2018.2859201


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.