Kurkuma kontra popularne leki na różne choroby

Kurkuma znana jest ze swoich licznych, cennych korzyści, które mogą okazać się niezwykle pomocne w leczeniu różnych chorób. Jednak zawsze należy używać jej zgodnie z zaleceniami lekarza - kurkuma nigdy nie powinna być wykorzystywana jako substytut dla przepisanego Ci przez specjalistę leczenia farmakologicznego.

Kurkuma. Na potrzeby złagodzenia objawów setek różnych znanych nam chorób i dolegliwości opracowanych zostało wiele leków. Spora część z nich dostępna jest w wolnym obrocie, bez konieczności okazywania recepty wypisanej przez lekarza.

I chociaż większość z nich cechuje się dość wysoką skutecznością i pozwoli zapewnić ulgę na wiele godzin, to zazwyczaj ich podstawą są syntetycznie wytworzone substancje chemiczne, które mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, szczególnie jeśli są przyjmowane w nadmiernych ilościach.

Z też tego powodu sporą popularność zyskują sobie różnego rodzaju środki o podobnym działaniu, ale oparte wyłącznie o naturalne składniki. Zazwyczaj cechują się one nie dość, że niższą ceną, to jeszcze właściwościami niejednokrotnie dorównującym lub przewyższającym leki syntetyczne.

Jedna z tych opcji jest naprawdę prosta w użyciu i doskonale znana: to kurkuma, popularna przyprawa powszechnie wykorzystywana w różnego rodzaju potrawach i przepisach kulinarnych. Produkt ten należy do tej samej rodziny, co imbir.

Przeczytaj także: Kurkuma z dodatkiem miodu – idealny duet!

Jest ona bardzo bogata w cenne substancje odżywcze, które mogą zostać wykorzystane do zwalczania różnego rodzaju dolegliwości.

Najbardziej zaskakujące jest to, że w przypadku niektórych właściwości, jakimi cechuje się kurkuma udowodniono ich działanie bardzo podobne do leków konwencjonalnych.

Dzisiaj mamy zamiar zaprezentować Ci 7 najważniejszych naszym zdaniem powodów, dla których kurkuma powinna stać się jednym z podstawowych składników Twojej codziennej diety. Przejdźmy zatem do konkretów!

1. Kurkuma w porównaniu z atorwastatyną (lekiem na hipercholesterolemię)

Atorwastatyna jest produktem przemysłu farmaceutycznego stosowanym do regulowania poziomu cholesterolu we krwi i zapobieganiu powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego.

Według badań opublikowanych w 2008 roku przez branżowe czasopismo Drugs in R & D – kurkuma zawiera spore ilości związków zwanych ogólnie kurkuminoidami. Mają one porównywalne do atorwastatyny działanie w przypadku dysfunkcji śródbłonka – czyli choroby, która jest bezpośrednią przyczyną miażdżycy.

Miażdżyca

Według przedstawionych przez naukowców informacji ta przyprawa redukuje stan zapalny i zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego, który ulega stopniowemu pogorszeniu się w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2.

2. Leki wykorzystujące kortykosteroidy

Wiele setek tysięcy osób każdego roku otrzymuje w postaci zastrzyków leki steroidowe mające na celu wspomaganie leczenia stanów zapalnych związanych z chorobami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory oraz wiele innych.

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie specjalistycznym o nazwie Phytotherapy Research wykazały, że kurkumina – najistotniejszy składnik aktywny dzięki któremu zresztą kurkuma otrzymała swoją nazwę – działa w sposób zbliżony do opisanych powyżej produktów przemysłu farmaceutycznego podczas leczenia chorób oczu przejawiających się między innymi stanem zapalnym gałki ocznej.

Późniejsze badania wykazały również, że podobne korzyści obserwowano także w innych stanach zapalnych leczonych preparatami na bazie kortykosteroidów.

3. Leki antydepresyjne

Leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac i Paxil mogą mieć poważne skutki uboczne, które w rzeczywistości przyczyniają się do pogłębienia objawów depresji u niektórych osób.

Ale dlaczego przyjmować jedynie wymienione powyżej leki, czy kurkuma ma jakieś właściwości pozwalające na ich zastąpienie?

Depresja

Oczywiście – najważniejszym składnikiem tej przyprawy jest kurkumina, jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, który dzięki temu stanowi świetną alternatywę dla łagodzenia objawów zachowań depresyjnych i ma na dodatek tę jeszcze zaletę, że nie wpływa ujemnie na Twoje zdrowie.

4. Kurkuma rozrzedza krew

Pacjenci, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału serca lub choroby układu krążenia zazwyczaj przyjmują leki przeciwzakrzepowe jako środek zapobiegawczy.

Każdy może jednak skorzystać z analogicznych właściwości, jakie oferuje kurkuma, ponieważ ma ona działanie podobne do aspiryny będącej jednym ze znanych sposobów usprawniających krążenie krwi.

Związki aktywne występujące w dużych ilościach w tej przyprawie mają działanie przeciwzakrzepowe i regulujące poziom prostacykliny we krwi, przez co kurkuma może okazać się użyteczna w przypadku leczenia łagodnych postaci zakrzepicy tętnic i zapalenia stawów.

5. Leki przeciwzapalne

Choroby powodujące ból i stan zapalny mogą także zostać poddane leczeniu przy wykorzystaniu właściwości tego naturalnego składnika, zamiast zażywania tradycyjnych leków cechujących się na ogół negatywnymi krótko- i długoterminowymi skutkami ubocznymi.

Reumatyzm

Wyniki przeprowadzonych licznych badań udowadniają, że kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które mają taką samą skuteczność jak niektóre z popularnych lekarstw, takich jak na przykład:

  • aspiryna,
  • ibuprofen,
  • naproksen,
  • diklofenak,
  • indometacyna,
  • deksametazon,
  • celekoksyb,
  • tamoksifen.

6. Leki wykorzystywane do chemioterapii

Od wielu lat jesteśmy nagminnie utrzymywani w błędnym przeświadczeniu, że chemioterapia farmakologiczna jest jedną z niewielu metod skutecznego leczenia nowotworów.

Jednakże liczne badania wykazały, że kurkuma jest w stanie zaoferować albo zbliżone, albo wręcz jeszcze bardziej skuteczne działanie od oksaliplatyny, jednego z podstawowych leków stosowanych w leczeniu różnego rodzaju raka, szczególnie jelita grubego.

Naukowcy wykazali wielokrotnie, że kurkuma przyjmowania codziennie w niewielkich ilościach skutecznie zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych w jelicie grubym.

7. Leki dla chorych na cukrzycę

Pacjenci chorujący na cukrzycę obu typów mogą uzyskać naprawdę istotne z ich punktu widzenia korzyści poprzez włączenie tej cennej przyprawy do swojej codziennej diety.

Wyniki badań opublikowane przez czasopismo naukowe Biochemistry and Biophysical Research Community wykazały, że kurkuma spożywana regularnie cechuje się do 100 000 razy wyższą skutecznością, niż zażywana wyprodukowana syntetycznie metformina absorbująca glukozę.

Leki na cukrzycę

Kurkuma pomaga także uniknąć nadmiernego wytwarzania glukozy przez wątrobę, działając w sposób zbliżony do większości leków przeznaczonych do tego celu.

O czym jeszcze należy koniecznie pamiętać?

Wszystkie korzystne właściwości, jakimi cechuje się kurkuma zostały wielokrotnie potwierdzone przez liczne badania naukowe. Ale należy przy tym pamiętać, że nie należy jej stosować w charakterze substytutu leków przepisanych przez lekarza, chyba że uzyskasz co do tego wyraźne jego/jej zezwolenie.

Ponieważ kurkuma nie wywołuje poważnych skutków ubocznych, może być w łatwy sposób dodana do Twojej standardowej, codziennej diety, o ile będziesz ją spożywać w umiarkowanych ilościach.
U osób dorosłych maksymalna zalecana dawka dzienna wynosi 5 gramów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE