Banany skuteczniejsze niż tabletki?!

Banany zawierają tryptofan, związek który ulega przekształceniu w serotoninę i tym samym poprawia nasze samopoczucie.

Banany to niezwykle smaczne egzotyczne owoce, zapewniające nam porządną dawkę witamin, minerałów i energii. Są świetnym uzupełnieniem niemal każdej diety, w tym diety odchudzającej. Banany to jedne z najczęściej jedzonych owoców na świecie, a w dodatku jedne z najzdrowszych!

Czy banany mogą być skuteczniejsze niż tabletki?!

Wiele osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy unika jedzenia bananów, ponieważ powszechnie uważa się, że są drugim najbardziej kalorycznym owocem, zaraz po awokado. Pół banana to jednak nie więcej niż 90 kalorii, a spożywanie tego owocu w rozsądnych ilościach na pewno nie wpłynie negatywnie na Twoją sylwetkę.

Dowiedz się, jakimi właściwościami zdrowotnymi mogą poszczycić się banany i dlaczego w wielu przypadkach są skuteczniejsze niż tabletki!

Właściwości zdrowotne bananów

Banany są źródłem cukrów i minerałów takich jak potas, magnez, żelazo i beta-karoten. Zawierają także witaminy B, C, E, kwas foliowy oraz błonnik.

Wysoka zawartość węglowodanów sprawia, że banany zapewniają organizmowi porządną dawkę energii, dlatego też ich spożycie jest zalecane zwłaszcza dzieciom.

Zawarty w bananach potas pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, co pozwala utrzymywać odpowiednią równowagę organizmu i zapobiec takim dolegliwościom jak nadciśnienie czy dna moczanowa.

Nadciśnienie

Ciśnienie żyły

Nadmierne spożycie produktów zawierających sód, przy jednoczesnym niedoborze potasu, może prowadzić podwyższenia ciśnienia krwi.

Doskonałym źródłem potasu są właśnie banany, dlatego też w walce z nadciśnieniem bardzo ważne jest włączenie tych owoców do swojej diety. Jedz banana codziennie rano, a Twoje ciśnienie powinno szybko wrócić do normy.

Depresja

Wiele osób cierpiących na depresję potwierdza, że ich samopoczucie znacznie poprawia się po zjedzeniu banana. Naukowcy dowodzą, że jest to związane z wysoką zawartością tryptofanu – bardzo ważnego aminokwasu – w tych owocach.

Gdy organizm nie jest w stanie samodzielnie syntezować tej substancji, należy dostarczać ją z zewnątrz – na przykład jedząc banany.

Tryptofan ulega przemianie w serotoninę, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za pozytywne emocje, takie jak radość. Wystarczy jeden banan dziennie, aby skorzystać z tej niesamowitej właściwości tego owocu i poczuć się lepiej.

Stres

Ból głowy

Wysoki poziom stresu może w negatywny sposób wpływać na metabolizm i obniżać poziom potasu w organizmie. Tak jak już wspomnieliśmy, potas możemy dostarczyć sobie jedząc codziennie banany, a dodatkowo wpłyną one także pozytywnie na nasz nastrój.

Zaparcia

Banany to jeden z najlepszych naturalnych środków na zaparcia, dzięki swojej wysokiej zawartości pektyny. Pektyna to rozpuszczalny w wodzie błonnik, który wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji i poprawia trawienie.

Jeśli cierpisz na zaparcia lub spowolnione trawienie, banany są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Owoce te działają także jako probiotyki, dzięki czemu pomogą Ci zwalczyć takie dolegliwości trawienne jak skurcze, wzdęcia czy gazy.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Bóle mensturacyjne

Zawarta w bananach witamina B6 pozytywnie wpływa na unormowanie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu banany są także skutecznym lekarstwem na uciążliwe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jedząc banana codziennie, możesz uniknąć nieprzyjemnych skurczów i retencji wody, czyli objawów poprzedzających zazwyczaj menstruację.

Dodatkowo banany poprawią Twój nastrój i pozwolą Ci się wyciszyć, co jest niezwykle ważne, aby Twoje samopoczucie w te dni nie przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE