Banany skuteczniejsze niż tabletki?!

Banany zawierają tryptofan, związek który ulega przekształceniu w serotoninę i tym samym poprawia nasze samopoczucie.
Banany skuteczniejsze niż tabletki?!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Banany to niezwykle smaczne egzotyczne owoce zapewniające nam porządną dawkę witamin, minerałów i energii. Są świetnym uzupełnieniem niemal każdego jadłospisu, w tym diety odchudzającej. Banany to jedne z najczęściej spożywanych owoców na świecie, a w dodatku jedne z najzdrowszych!

Czy banany mogą być skuteczniejsze niż tabletki?!

Wiele osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy unika ich jedzenia, ponieważ powszechnie uważa się, że są drugim najbardziej kalorycznym owocem, zaraz po awokado. Pół banana to jednak nie więcej niż 90 kalorii, a spożywanie tego owocu w rozsądnych ilościach na pewno nie wpłynie negatywnie na Twoją sylwetkę.

Dowiedz się jakimi właściwościami zdrowotnymi mogą poszczycić się banany i dlaczego w wielu przypadkach są skuteczniejsze niż tabletki!

Właściwości zdrowotne bananów

Są źródłem cukrów i minerałów takich jak potas, magnez, żelazo i beta-karoten. Zawierają także witaminy B, C, E, kwas foliowy oraz błonnik.

Wysoka zawartość węglowodanów sprawia, że banany zapewniają organizmowi porządną dawkę energii, dlatego też ich spożycie jest zalecane zwłaszcza dzieciom.

Zawarty w bananach potas pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, co pozwala utrzymywać odpowiednią równowagę organizmu i zapobiec takim dolegliwościom jak nadciśnienie czy dna moczanowa.

Nadciśnienie

Nadmierne spożycie produktów zawierających sód, przy jednoczesnym niedoborze potasu, może prowadzić podwyższenia ciśnienia krwi.

Doskonałym źródłem potasu są właśnie banany, dlatego też są idealnym produktem w walce z nadciśnieniem. Spożywaj 1 sztukę codziennie rano, a Twoje ciśnienie powinno szybko wrócić do normy.

Ciśnienie żyły

Depresja

Wiele osób cierpiących na depresję potwierdza, że ich samopoczucie znacznie poprawia się po zjedzeniu banana. Naukowcy dowodzą, że jest to związane z wysoką zawartością tryptofanu – bardzo ważnego aminokwasu – w tych owocach.

Organizm nie jest w stanie samodzielnie syntezować tej substancji, dlatego należy dostarczać ją z zewnątrz – na przykład jedząc banany.

Tryptofan ulega przemianie w serotoninę, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za pozytywne emocje, takie jak radość. Wystarczy jedna sztuka dziennie, aby skorzystać z jej niesamowitej właściwości i poczuć się lepiej.

Stres

Wysoki poziom stresu może  wpływać  w negatywny sposób na metabolizm i obniżać poziom potasu w organizmie. Tak jak już wspomnieliśmy, potas możemy dostarczyć spożywając codziennie banany, a dodatkowo ich konsumpcja wpłynie także pozytywnie na nasz nastrój.

Ból głowy

Zaparcia

Banany to jedne z najlepszych naturalnych środków na zaparcia, dzięki swojej wysokiej zawartości pektyny. Pektyna to rozpuszczalny w wodzie błonnik, który wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji i poprawia trawienie.

Jeśli cierpisz na zaparcia lub spowolnione trawienie, te owoce będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Banany są również naturalnymi probiotykami, dzięki czemu pomogą Ci zwalczyć takie dolegliwości trawienne jak: skurcze, wzdęcia czy gazy.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zawarta w bananach witamina B6 pozytywnie wpływa na unormowanie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu są także skutecznym lekarstwem na uciążliwe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Bóle mensturacyjne

Spożywając jednego banana dziennie możesz uniknąć nieprzyjemnych skurczów i retencji wody, czyli objawów poprzedzających zazwyczaj menstruację.

Dodatkowo ich konsumpcja poprawi Twój nastrój i ułatwi wyciszenie, co jest niezwykle ważne, aby Twoje samopoczucie w te dni nie przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu.

Ciasto bananowe – najlepsze przepisy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Geleijnse, J. M., Kok, F. J., & Grobbee, D. E. (2003). Blood pressure response to changes in sodium and potassium intake: a metaregression analysis of randomised trials. Journal of human hypertension17(7), 471-480. Available at: https://www.nature.com/articles/1001575. Accessed 27/03/2020.
  • Lara-Espinoza, C., Carvajal-Millán, E., Balandrán-Quintana, R., López-Franco, Y., & Rascón-Chu, A. (2018). Pectin and pectin-based composite materials: beyond food texture. Molecules23(4), 942. Available at: https://doi.org/10.3390/molecules23040942. Accessed 27/03/2020.
  • Dreher, M. L. (2018). Whole fruits and fruit fiber emerging health effects. Nutrients10(12), 1833. Available at: https://doi.org/10.3390/nu10121833. Accessed 27/03/2020.
  • Someya, S., Yoshiki, Y., & Okubo, K. (2002). Antioxidant compounds from bananas (Musa Cavendish). Food chemistry79(3), 351-354. Available at: https://doi.org/10.1016/S0308-8146(02)00186-3. Accessed 27/03/2020.
  • Higgins, J. A. (2014). Resistant starch and energy balance: impact on weight loss and maintenance. Critical reviews in food science and nutrition54(9), 1158-1166. Available at: https://doi.org/10.1080/10408398.2011.629352. Accessed 27/03/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.