Zaparcia – Dlaczego należy je zwalczać?

· Sierpień 28, 2015
Zaparcia powodują zatrzymywanie się szkodliwych substancji w organizmie, które dostają się do krwioobiegu za pośrednictwem ścian jelit. Mowa o toksynach, które mogą przyczynić się do poważnych chorób.

Ile razy dziennie chodzisz do łazienki? Czy wiesz, że idealna liczba dziennych wypróżnień powinna odpowiadać liczbie posiłków? Generalnie przyjęło się jednak, że jedna wizyta w toalecie na dzień jest wystarczająca, a wielu przypadkach nawet i to się nie sprawdza. Wiele z nas cierpi bowiem na zaparcia i często jedynym rozwiązaniem problemu okazuje się stosowanie środków przeczyszczających. Przeczytaj nasz artykuł – odkrywamy całą prawdę na temat zaparć oraz wskazujemy najważniejsze powody, dla których koniecznie powinnaś walczyć z tą krępującą dolegliwością. Pamiętaj, że może Ci w tym pomóc odpowiednia dieta i/lub naturalne suplementy, dzięki którym nie tylko przezwyciężysz zaparcia, ale również zapobiegniesz temu problemowi w przyszłości.

Jak zaparcia wpływają na organizm?

Kiedy regularnie dopadają nas zaparcia (nie mamy tu na myśli chwilowych problemów z wypróżnianiem wywołanych zmianą diety czy stresem), fekalne pozostałości, których nie jesteśmy w stanie wydalić, zaczynają gromadzić się w jelitach, a tym samym przyczyniają się do zwiększonej proliferacji bakterii. Część z tych bakterii zwykle nie jest dla nas szkodliwa, jednak kiedy ilość nagromadzonych odpadów wzrasta i zaczynają one fermentować lub psuć się, możemy nabawić się poważnych problemów zdrowotnych. Jakich? Wskazujemy je poniżej.

Absorbcja toksyn do organizmu

Składniki odżywcze przenikają do krwiobiegu właśnie przez ścianki jelita grubego. Niestety jeśli cierpimy na zaparcia, do krwi przenikają również wszystkie szkodliwe substancje: toksyny i trucizny, które następnie poprzez żyły i tętnice rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Zachodzi zatem powolny proces samozatruwania się naszego ciała, który prowadzi do rozwoju chorób przewlekłych lub zwyrodnieniowych, rozmaitych zakażeń, cyst, nowotworów, bólów stawów, problemów skórnych, przeciążenia wątroby, niewydolności nerek. itp.

2#:zaparcia.jpg

Proliferacja pasożytów

W przeładowanych toksynami jelitach zaczynają rozmnażać się pasożyty jelitowe. Najbardziej znany z nich to Candida, ale powszechnie występują również inne ich typy, takie jak Liamblia, glista ludzka czy tasiemiec. Objawy, które na ogół wywołują pasożyty są następujące:

 • Zaburzenia łaknienia (brak apetytu lub nadmierne łaknienie bez wyraźnego powodu)
 • Spuchnięte oczy
 • Swędzenie czubka nosa, oczu lub okolic odbytu
 • Rozszerzone źrenice
 • Zaburzenia pracy jelit (zaparcia, biegunka)
 • Bezsenność
 • Zmęczenie
 • Bóle głowy
3#:zaparcia.jpg

Zapalenie ścianek jelita

Jeśli zaparcia pojawiają się u Ciebie tylko od czasu do czasu, nie ma powodu do obaw. Z kolei jeśli borykasz się z nimi przez lata, koniecznie powinnaś położyć im kres. Pamiętaj, że przewlekłe zaparcia prowadzą do postępującego zapalenia ścianek jelita, które z kolei jeszcze bardziej pogłębiają się w wyniku stosowania leków przeczyszczających, a nawet naturalnych drażniących środków czyszczących jelita takich jak na przykład senna.

Co więcej, ścianki jelita są bezpośrednio związane z naszym systemem odpornościowym. Zatem jeśli jelita nie spełniają prawidłowo swych funkcji i pojawiają się zaparcia, jesteśmy bardziej podatne na przeziębienie, anginę, grypę, wszelkiego rodzaju alergie, itp.

Czyli… Ile wizyt w toalecie dziennie?

Jeśli zjadasz trzy posiłki dziennie o regularnych porach, również powinnaś wypróżniać się trzy razy dziennie, jak w zegarku. Dla większości populacji to jednak utopia. Eksperci uważają, że przynajmniej dwa wypróżnienia dziennie są synonimem prawidłowego funkcjonowania jelita grubego. Istotne jest także zwracanie uwagi na ilość i aspekt wydawanej masy masowej.

Jaki wygląda idealny stolec?

Oprócz ilości codziennych wypróżnień kontroluj również aspekt wydalanego stolca. Bierz pod uwagę następujące czynniki:

 • Zapach: Nie powinien być bardzo nieprzyjemny. Jeśli jednak tak jest, oznacza to gnicie lub fermentację żywności, która nie została prawidłowo strawiona. Niektóre pokarmy, takie jak cebula czy kapusta, mogą jednak intensyfikować zapach stolca.
 • Tekstura: Powinna być normalna, ani zbyt sucha (jak to zwykle bywa w przypadku zaparć) ani zbyt miękka (tak jak przy diecie wegetariańskiej).
 • Kolor: Idealny kolor to średni brąz. Pamiętaj jednak, że niektóre produkty, takie jak buraki czy niektóre zielone warzywa liściaste, mogą dodatkowo zabarwić stolec.
 • Powinien unosić się na powierzchni wody? Niekiedy stolec swobodnie unosi się na powierzchni wody w toalecie. Nie jest to prawidłowy aspekt – przyczyną może być nagromadzenie gazów z przewodu pokarmowego lub nieprawidłowa absorbcja tłuszczów.  W pierwszym przypadku możemy wyeliminować problem poprzez dokładniejsze przeżuwanie pokarmów, unikanie produktów powodujących wzdęcia oraz wykrycie możliwej nietolerancji na pewne produkty. W drugim przypadku wchłanianie tłuszczów jest bezpośrednio związane z pracą wątroby i pęcherzyka żółciowego. W celu poprawy funkcjonowania tych narządów, zaleca się stosowanie roślin leczniczych, takich jak boldo, ostropest plamisty czy mniszek lekarski.

Oddawanie stolca powinno następować bez wysiłku oraz nie powinno mu towarzyszyć uczucie tylko częściowego opróżnienia jelita grubego.

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji czy leczenia zaparcia koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub terapeutą.

Zdjęcia: relaxingmusic, Mukleman