Depresja – alternatywy dla leczenia farmakologicznego

· Wrzesień 15, 2015
Ponieważ, istnieje kilka rodzajów depresji,w związku z tym każda z nich wymaga innego leczenia, w większości przypadków, leczenie farmakologiczne chociaz jest pomocne, nie powinny stanowić jedynej formy leczenia.

Depresja najczęściej jest leczona farmakologicznie – tabletkami. Zażywanie tego typu leków wzrasta z roku na rok. Według sprawozdań przygotowanych przez agencję konsultingową „IMS Health”, sprzedaż środków antydepresyjnych w Europie wzrosła od 2012 roku o 20%.

Dlaczego tak się dzieje? Nasze życie wydaje się być coraz bardziej skomplikowane. Mamy dużo więcej odpowiedzialności i musimy łączyć ciężkie życie zawodowe z życiem prywatnym. W takich warunkach nie zawsze jest łatwo odnaleźć równowagę i szczęście. I tutaj pojawia się pytanie: leki antydepresyjne są najlepszym rozwiązaniem? Czy depresja może być leczona w jakiś alternatywny sposób? Dzisiaj się nad tym zastanowimy.

 Depresja – czy leki antydepresyjne są skuteczne?

Ostatnimi laty realizuje się wiele badań w związku z tym właśnie pytaniem. Jako, że depresja jest coraz bardziej powszechna, rośnie ilość zażywanych leków antydepresyjnych. Wiele instytucji medycznych próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy środki te są rzeczywiście efektywne. Konkluzje są następujące:

  • Wszystko zależy od rodzaju depresji. Jeżeli depresja jest lekka lub średnio zaawansowana, pigułki takie jak Prozac (Fluoksetyna), nie dają tak wspaniałych rezultatów jak mogłoby się oczekiwać. Same tabletki nie rozwiążą 100% problemu. Należy skupić się, oprócz leczenia farmakologicznego, na wsparciu psychologicznym.
  • Jeżeli depresja jest głęboka, zaawansowana, leczenie farmakologiczne jest podstawą. Pamiętajmy, że człowiek nie może przez całe życie brać leków antydepresyjnych. Są one rozwiązaniem tymczasowym, służącym zapoczątkowaniu innych terapii, dzięki którym pacjent z dnia na dzień będzie się czuł lepiej. Jeżeli ograniczymy się tylko i wyłącznie do leczenia farmakologicznego, jedyne co osiągniemy to zakamuflowanie problemu i depresja stanie się dolegliwością przewlekłą.
  • Według lekarzy, prawie 80% osób, które szukają porady psychologicznej myśląc, że to depresja, cierpi na stany lękowe, stres i problemy emocjonalne. W tych przypadkach leki antydepresyjne nie są najlepszym rozwiązaniem. Musimy też wziąć pod uwagę, że depresja depresji nierówna. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje innego rodzaju terapii. Jedną rzecz wiemy na pewno: leczenie farmakologiczne nie zawsze jest odpowiedzią na problem.

Alternatywy dla leczenia farmakologicznego

2#:Depresja.jpg

Leki antydepresyjne są skuteczne – nie ma tu żadnych wątpliwości. Ale nie oznacza to, że depresja zawsze powinna być leczona pigułkami. To tak jakby wziąć tabletkę na ból głowy, nie znając przyczyny i pochodzenia tego bólu. Może to tylko stres? Może zjedliśmy coś nieświeżego? Może to miesiączka?

Każde cierpienie ma swój powód i leki niekoniecznie są jedynym rozwiązaniem problemu. Przynoszą ulgę – nie ma wątpliwości – ale jeżeli problemem jest depresja, podstawową metodą walki jest siła woli. Weź pod uwagę następujące wskazówki:

  • Cierpienie jest tylko Twoje, ale możesz poprosić innych o pomoc: Nigdy nie ograniczaj się tylko do leków antydepresyjnych. Poszukaj wsparcia gdzie indziej. Depresja ma to do siebie, że wydaje nam się, że nikt nas nie rozumie, że nikt nie wie jak bardzo cierpimy. Zaakceptuj pomoc Twoich bliskich. Pozwól, żeby się do Ciebie zbliżyli Ci, którym naprawdę na Tobie zależy, a oddal od siebie tych, którzy tylko przynoszą więcej cierpień. Ustal swego rodzaju „Ekonomię społeczną”: otwórz drzwi Twojego serca dla Tych, którzy niosą ze sobą spokój i równowagę, a pozbądź się wszystkich tych, którzy są toksyczni i tylko przysparzają Ci zmartwień.
  • Masz prawo do upadków. Pamiętaj tylko, żeby zawsze się podnieść: Dzisiaj nie czujesz się dobrze i depresja atakuje Cię całą swoją siłą. Nie pozwól, żeby ta sytuacja stała się codziennością. Nie ograniczaj się do pigułek antydepresyjnych, które dadzą Ci fałszywe, nierealne uczucie spokoju. Musisz być odważna i przyznać się do tego co dzieje się wewnątrz Ciebie. Porozmawiaj sama ze sobą, rozmawiaj też z innymi. Zrozum sama siebie i zrozum powody Twojego cierpienia. Przyjmij je do wiadomości. Potem przekonaj samą siebie, że życie w cierpieniu nie jest żadnym życiem. To tylko „taniec w ciemnościach”. Pora żebyś wstała i zaczęła żyć na nowo.
  • Nowe marzenia, nowe drogi: Depresja to dolegliwość, która trzeba zwalczyć w ruchu, przy otwartych oknach, patrząc w lustro i uśmiechając się do siebie. Ból powoli odejdzie, jeżeli zajmiesz się jakimś nowym projektem, nowym celem w Twoim życiu. Obranie nowej drogi przyniesie nowe szczęście. Wszyscy przechodzimy przez ciemne życiowe tunele. Ale zaraz za tymi tunelami znajdują się nowe ścieżki, którymi naprawdę warto kroczyć.

Leki antydepresyjne są skuteczne, ale nie są jedynym rozwiązaniem na walkę z depresją. Pomoc psychologa, wsparcie społeczne i własna siła woli są podstawą.