Stres - 5 produktów na jego złagodzenie

Stres - 5 produktów na jego złagodzenie
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stres stanowi nieuniknioną część współczesnego życia i – mimo że bardzo tego pragniemy – nie jesteśmy w stanie się przed nim uchronić. Jest on przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Musimy zatem nauczyć się, jak skutecznie łagodzić stres i nie dopuścić do tego, by zapanował on nad naszym życiem. Chcesz poznać 5 naturalnych produktów, które ukoją skołatane nerwy?

1. Sushi na stres

Sushi to potrawa o niesamowitych właściwościach zdrowotnych. Dodatkowo, pomaga również zwalczać stres. Jak doskonale wiemy, na potrawę tę składają się rozmaite składniki o niezwykle odżywczych walorach. Sushi pomaga złagodzić stres, ponieważ zawiera dużo magnezu. Jednym z jego składników są ryby, które – jak zapewniają eksperci – przynoszą wiele korzyści naszemu organizmowi. Jednym z najbardziej zalecanych jest sushi z łososia – ryba ta jest bowiem niezwykle bogatym źródłem kwasów omega-3, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

2. Melon

2#:stres.jpg

Melon to jeden z owoców o największej zawartości wody. Nasz organizm trawi go z niezwykłą łatwością i szybkością, nawilżając i jednocześnie oczyszczając całe ciało. Jest to owoc, który – dzięki zawartości witaminy C – w naturalny sposób łagodzi stres. To właśnie witamina C jest magicznym składnikiem, który pomaga zwalczać wiele rozmaitych chorób, takich jak przeziębienie czy grypa. Obok melona należy jeszcze wymienić inne bogate w tę witaminę owoce, na przykład cytrynę, pomarańczę, grejpfruta… Zatem nie ma nic lepszego na stres, jak szklanka naturalnego soku z cytrusów!

3. Borówki i żurawina

Borówki i żurawina są autentycznym skarbem, który koniecznie należy włączyć do codziennej diety. W ostatnich latach te małe granatowe lub ciemnoczerwone kuleczki stały się niezwykle modne, a to za sprawą ich cudownych właściwości. Ogólnie mówiąc, borówki i żurawina – to prawdziwa bomba antyoksydantów (które opóźniają proces starzenia się komórek organizmu) oraz witaminy C. Obydwa składniki redukują stres i sprawiają, że czujemy się lepiej. Możemy je zjadać świeże, mrożone lub suszone. Są one dostępne również w postaci soków lub napojów. Pamiętaj jednak o tym, by zachować umiar w przypadku tych ostatnich, ponieważ zwykle dodaje się do nich duże ilości cukru.

4. Migdały

3#:stres.jpg

Migdały są bogatym źródłem kilku ważnych dla naszego organizmu elementów, takich jak witaminy B2 i E, magnezu i cynku. Podobnie jak wszystkie wyżej wymienione produkty, migdały łagodzą stres. Ale ostrożnie z nimi! Nie zajadajmy się nimi zbytnio, ponieważ pochłaniane w nadmiarze, mogą przyczyniać się do wzrostu wagi ciała. Zalecana dawka to garść migdałów dziennie.

5. Czekolada

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że czekolada należy do grupy łakoci, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Oczywiście trzeba zachować umiar, ponieważ zawiera ona dużo tłuszczu i cukru, co oczywiście nie jest dobre dla naszego organizmu. Ale zapomnijmy o tym na chwilę i skupmy się na tym, że czekolada poprawia nam humor i sprawia, że czujemy się szczęśliwi – czyli skutecznie zwalcza stres! Co więcej, kawałek czekolady poprawi nasza koncentrację. Korzystajmy zatem z tego naturalnego dobrodziejstwa zwłaszcza w okresach wytężonej pracy umysłowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.