Woda - czym grozi jej brak w organizmie?

Woda - czym grozi jej brak w organizmie?
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu jest fundamentalnym warunkiem, jaki należy spełnić, aby mógł on prawidłowo funkcjonować i poprawnie przeprowadzać wszystkie procesy wewnętrzne. Na pewno każdy z nas słyszał już to nieraz, ale wspomnimy o tym ponownie, że woda powinna być dostarczona w ilości dwóch litrów dziennie! Jeżeli nie będziemy o tym pamiętać i zlekceważymy to zalecenie, skutkować to będzie różnego rodzaju dolegliwościami, problemami ze zdrowiem, a nawet może skończyć się poważną chorobą. Woda jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do przeżycia każdemu żywemu organizmowi i nie możemy o tym zapomnieć!

Dziesiątki przeprowadzonych badań i eksperymentów bezapelacyjnie dowodzą, że woda dostarczona w nieodpowiedniej ilości, skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu organów wewnętrznych, trudnościami w przeprowadzaniu procesów metabolicznych, a w rezultacie, ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Szczególnie, silnie odczują to osoby uprawiające sport i aktywne fizycznie, którym woda potrzebna jest jeszcze bardziej. Powszechne dolegliwości, jakie spotykają osoby niepijące wody, to zaburzenia pracy nerek. Cierpi również układ pokarmowy, a procesy metaboliczne, za które odpowiada, są znacznie utrudnione. Także układ krwionośny pracuje gorzej, ponieważ brak wody negatywnie wpływa na prawidłowe krążenie krwi w organizmie.

Mylisz się, jeżeli myślisz, że to już koniec kłopotów! Skutkiem odwodnienia organizmu są silne bóle głowy (takie jak przy migrenie). W związku z tym, że mózg i oczy nie otrzymują potrzebnej im do prawidłowego funkcjonowania ilości wody, mogą wystąpić w tych organach stany zapalne, szczególnie w wewnętrznej i tylnej części oka. W efekcie,  widzenie może ulec pogorszeniu lub może dojść do całkowitej utraty wzroku. Inne objawy odwodnienia to: skurcze, uczucie zmęczenia, bóle mięśni i częste zmiany nastroju.

Osoby, które są aktywne fizycznie, nie tylko te uprawiające sport, ale również, od których wykonywany zawód wymaga wysiłku fizycznego, powinny pić wodę regularnie w ciągu dnia, a nie tylko wtedy, gdy odczuwają pragnienie. Trzeba pamiętać, że brak wody może skutkować chronicznymi bólami głowy, zaburzeniami koordynacji ruchowej, a nawet rakiem jelita grubego. Oprócz tego, w znacznym stopniu pogarsza zdolność logicznego myślenia i koncentracji.

Woda w procesie trawienia

Woda jest nieodzowna do prawidłowego przeprowadzania wszystkich procesów trawiennych. W wypadku jej niedostatecznej ilości, żołądek i inne organy odpowiedzialne za metabolizm, pracują dużo wolniej, a dodatkowo, zbędne produkty przemiany materii nie są usuwane ze wskazaną częstotliwością i zaczynają się gromadzić i akumulować w jelicie grubym, powodując dyskomfort i ból brzucha. Jeżeli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, może dojść do powstania stanów zapalnych i silnych bólów jelitowych, co w konsekwencji może doprowadzić do przewlekłego zapalenia jelita grubego.

Picie wody w leczeniu i zapobieganiu występowania wybranych chorób

Artroza – choroba zwyrodnieniowa stawów

2#:Artroza-woda.jpg

Jak wiadomo, w chorobie tej dochodzi do zaburzenia produkcji i degradacji chrząstki stawowej. Jest to tkanka pokrywająca powierzchnie stykowe kości, minimalizuje tarcie, jakie powstaje między nimi podczas ruchu i ułatwia ślizg. Bezpośrednia przyczyna tej choroby nie została do tej pory poznana, jak i nie znaleziono na nią skutecznego lekarstwa. Dostępne medykamenty zwalczają objawy, zmniejszają prawdopodobieństwo występowania stanów zapalnych stawów, łagodzą ból i na ogół – poprawiają komfort życia.

Osoby cierpiące na tę chorobę powinny wiedzieć, że stopień jej agresywności w dużej mierze zależy od stopnia nawodnienia organizmu. Woda bowiem, jest głównym składnikiem chrząstki stawowej. Tkanka ta pokrywa końce ścierających się kości i zmniejsza tarcie, między nimi. W efekcie, ruchy ich mogą być płynne, delikatne, a co najważniejsze, bez bólu.

Lumbago

To wszystko, co zostało napisane na temat artrozy, może zostać śmiało powtórzone w przypadku lumbago, czyli bólu w okolicach lędźwiowych pleców. Trzeba pamiętać, że woda jest również głównym składnikiem krążków międzykręgowych, dzięki którym kręgi nie ocierają się o siebie. W związku z tym, aby uniknąć problemów z kręgosłupem, należy uzupełnić dietę o jej odpowiednią dzienną dawkę.

Migrena

3#:Migrena-woda.jpg

Wiele przypadków migreny jest spowodowane tym, że woda z organizmu została utracona i jej braki nie zostały w porę uzupełnione. Na skutek tego, ciało traci zdolność termoregulacji, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i silny ból. W takich przypadkach z pomocą przyjdzie nam kubek zimnej wody, który pomoże uregulować wewnętrzną temperaturę organizmu. Jeżeli będziemy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, na pewno migrena spowodowana brakiem wody więcej nas nie dopadnie.

Depresja, ogólne zmęczenie i zniechęcenie

4#:Depresja-woda.jpg

Z reguły za przyczynę depresji uznawany jest stres, który towarzyszy nam przez długi czas na skutek codziennego borykania się z problemami osobistymi i zawodowymi, które w pewnym momencie zaczynają nas przerastać.

Ludzie, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, popadają w smutek, apatię, brak chęci do działania i życia. To zaskakujące, ale przyczyną takiego stanu może być woda, a właściwie, jej niedostateczna ilość w organizmie. Mózg, bowiem potrzebuje energii, aby w pełni funkcjonować i wypełniać swoje zadania. W momencie, gdy w organizmie jest znaczny deficyt wody, mózg nie zostaje odpowiednio nawilżony, a potrzebna mu energia, nie może zostać wygenerowana i pozostaje on bez paliwa, a co za tym idzie, jego praca staje się całkowicie nieefektywna.

Pamiętaj!

Jeżeli chcesz utrzymać wszystkie narządy i cały organizm w zdrowiu i równowadze, woda powinna być stale uzupełniana. Tak naprawdę to bardzo prosty, a jakże skuteczny sposób pomagający ciału prawidłowo funkcjonować. Dlatego cokolwiek byś nie robił, gdziekolwiek byś nie był, zawsze miej przy sobie butelkę wody!
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.