Kręgosłup szyjny - dolegliwości i ich leczenie

Kręgosłup szyjny jest narażony na wiele uszkodzeń, a dolegliwości z nim związane są bardzo uciążliwe i bolesne. Kręgosłup szyjny, a przede wszystkim jego sprawne funkcjonowanie ma ogromny wpływ na nasze codzienne działania i przyczynia się do naszej efektywności, zarówno w pracy jak i w domowych obowiązkach.
Kręgosłup szyjny - dolegliwości i ich leczenie

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Kręgi, które nazywamy kręgosłupem szyjnym lub odcinkiem szyjnym kręgosłupa, mają za zadanie podtrzymywanie naszej głowy. Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu takich kręgów, które często bywają przeciążone.

Powodowane jest to głównie złą postawą ciała, nadwyrężaniem tej części kręgosłupa jak i sytuacjami, w których odczuwamy lęk.

Wszystkie te przeciążenia sprawiają, że odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości. Mrowienie, skurcze, uczucie zimna, sztywność karku, zawroty głowy, są jedne z najczęstszych symptomów i niestety często stają się przewlekłe.

W dzisiejszym artykule przestawimy możliwości lecznicze tego uciążliwej dolegliwości.

Kręgosłup szyjny i przyczyny jego dolegliwości

Nacisk na naczynia krwionośne znajdujące się w kręgosłupie szyjnym powoduje zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak uczucie sztywności kręgosłupa.

Konflikt przepływu informacji pomiędzy szyją, wzrokiem i słuchem powoduje niewydolność, która sprawia, że ciągle czujemy się jakbyśmy znajdowali się w wagonie metra. Oczy są w stanie dostrzec ruch, ale uszy zdają się nie słyszeć, a szyja pozostaje nieruchoma.

Również brak tej synchronizacji jest konsekwencją dolegliwości kręgosłupa szyjnego. 

Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że tracimy wiarę w możliwość wykonania najprostszych domowych obowiązków. Dochodzi nawet do tego, że mimo, że czujemy się lepiej, to boimy się poruszać szyją, aby nie doświadczyć nieoczekiwanego nasilenia bólu, co z kolei może prowokować nowe dolegliwości.

Chory kręgosłup – jak sobie radzić z dolegliwościami?

Zalecane sposoby leczenia

  • Leczenie ciepłem i zimnem: zaczynamy od przykładania torebki z lodem przez trzy lub cztery minuty. Następnie zastępujemy ją gorącymi kompresami, okładami, termoforem z gorącą wodą. Warto zapamiętać, że ze względu na negatywne oddziaływanie na skórę, nie jest zalecane spanie na poduszkach termicznych.
  • W ramach możliwości ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej. Niestety może ona jeszcze bardziej obciążyć kręgosłup szyjny.
  • Kąpiele w wodzie z dodatkiem rozmarynu lub lawendy są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, działają przeciwzapalnie i bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu skurczy, bólu pleców, bóli kręgosłupa szyjnego itd.
  • Utrzymywanie regularnego rytmu snu, co wpływa pozytywnie na ustabilizowanie sytuacji w naszym organizmie i redukuje odczuwanie stresu.

Zabiegi fizjoterapeutyczne też są bardzo pomocne przy dolegliwościach kręgosłupa szyjnego. Wykonywanie ćwiczeń aerobowych, które zapewniają naszemu ciału i układowi nerwowemu niezbędny ruch i dynamizm, a także pomagają poczuć się lepiej.

Należy też skupić się na podstawowych przyczynach dolegliwości czyli złagodzić sztywności w okolicy szyi oraz popracować nad lepszą synchronizacją wzroku i słuchu.

Rośliny leczące zawroty głowy

  • Miłorząb dwuklapowy

Wyciąg z miłorzębu poprawia krążenie krwi w tętnicach mózgowych, co leczy dolegliwości, takie jak, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, bóle głowy itd.

Miłorząb dwuklapowy możemy pić w formie herbaty albo przyjmować go w formie tabletek, które kupimy w aptece, sklepie zielarskim lub sklepie ze zdrową żywnością.

Jego właściwości są idealne do pozbycia się zawrotów głowy i mdłości. Możemy spożywać go na przykład rano, w formie naparu.

Imbir na kręgosłup szyjny
  • Passiflora

Pomaga nam zapobiegać zawrotom głowy. Świetnie się też sprawdza w sytuacjach stresowych lub niepokoju czyli w przypadku większości dolegliwości wywołanych bólem kręgosłupa szyjnego.

Napar z passiflory możemy spożywać od dwóch do trzech razy dziennie.

  • Winorośl winna 

Jest powszechnie stosowana do poprawy krążenia w tętnicach mózgowych. Ponadto pomaga również w leczeniu zawrotów głowy, nudności, bólu głowy. Z tych dobroczynnych właściwości można korzystać zarówno pijąc sok z winogron, jak i napar z suchych liści winorośli.

Liście zalewamy wrzątkiem, zostawiamy aż napar się zaparzy i pijemy małymi łykami raz dziennie.

  • Napary z rumianku i mięty

Ma takie same właściwości jak imbir, łagodzi nudności i zawroty głowy. Możemy je pić zawsze, kiedy ich potrzebujemy.

  • Witamina B6

Istnieje kilka badań, które dowodzą, że witamina B6 ma ogromny wpływ na rozwiązywanie problemów z zawrotami głowy. Pirydoksyna poprawia przemianę materii, czyli metabolizm.

Ponadto wpływa na poprawę nastroju, przypływ energii, poprawia wydajność mięśni i równowagę ciała. Wszystko to sprawia, że witamina B6 jest niezbędna do poprawy naszego zdrowia.

Wśród jej licznych właściwości można wymienić: zdrowie naszych kości i kręgosłupa, regulacja odczuwanego bólu, regulacja zaburzeń w organizmie i odruchów wymiotnych.

Warzywa zielono listne na kręgosłup

Witaminę B6 możemy znaleźć w formie tabletek, w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Zaleca się przyjmowanie 1,3 mg na dobę u osoby dorosłej. W przypadku dzieci pomiędzy 8 a 13 rokiem życia – 0,6 mg na dobę.

Witaminę B6 możemy znaleźć również w produktach żywnościowych takich jak: banany, ziemniaki, czosnek, kasztany, suszone śliwki, pistacje, ryba sola zwyczajna, kalafior, szpinak itd.

To może Cię zainteresować ...
Mikrowłókna, które odbudowują rdzeń kręgowy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Mikrowłókna, które odbudowują rdzeń kręgowy

Mikrowłókna wypróbowane ostatnio na myszach stanowią dowód na kolejne doskonałe odkrycie współczesnej medycyny. Zobacz jak będą stosowne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrasco-Uribarren, A., & TRICAS MORENO, J. M. (2018). Efectividad de un protocolo de manipulación tracción en posición de reposo de la columna cervical superior en pacientes con mareo cervicogénico. Universidad de Zaragoza: Zaragoza, Spain. https://zaguan.unizar.es/record/75420#
  • Combalia Aleu, A., Suso Vergara, S., Segur Vilalta, J. M., García Ramiro, S., & Alemany González, F. X. (2001). Síndrome del latigazo cervical. Med. integral (Ed. impr.), 38(3), 95-102.
  • Grande-Alonso, M., Moral Saiz, B., Mínguez Zuazo, A., Lerma Lara, S., & La Touche, R. (2018). Biobehavioural analysis of the vestibular system and posture control in patients with cervicogenic dizziness. A cross-sectional study. Neurología (English Edition). http://doi.org/10.1016/j.nrleng.2016.06.006
  • Molina Moreno, M. B., & Padilla, M. Efectividad de la terapia manual en el vértigo cervical.
  • Otero-Velasco, E. F., Muñoz-Moreno, E. G., & Gomez-Calvache, L. J. (2019). Audiología y Mareo de Origen Cervical. Areté, 19(2), 49-60.
  • Uehara Benites, M. A., Pérez-Garrigues, H., & Morera Pérez, C. (2009). Expresión clínica de las alteraciones del equilibrio en pacientes con síndrome de latigazo cervical. Acta Otorrinolaringológica Española. http://doi.org/10.1016/S0001-6519(09)71224-5
  • Valda-Rodrigo, J., Benito-Orejas, J. I., & Alonso-vielba-varea, J. (2018). Revisión sobre el vértigo cervical.
  • Ballesteros Lara T, Martínez Montes M, Delgado Sala A. Costilla cervical en el diagnóstico diferencial de una masa supraclavicular. Rev Pediatr Aten Primaria. 2014;  16( 61 ): 45-48.
  • Martín Aragón S, Benedí J. Vértigo y mareo. Farmacia Profesional. 2004; 18 (5): 70-77.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.