Piękna i zdrowa skóra - jak to osiągnąć?

Piękna i zdrowa skóra - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jest naszym największym organem, który izoluje nasze środowisko wewnętrzne od zewnętrznego. Mowa o skórze, która każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą pozbawić ją zdrowego i pięknego wyglądu.  Oddziaływanie warunków pogodowych, złe przyzwyczajenia żywieniowe, brak odpowiedniego nawodnienia czy palenie papierosów; wraz z biegiem lat pozostawia na skórze widoczne oznaki zaniedbania. Przyszedł czas, aby poświęcić jej kilka minut i szczególnie o nią zadbać, aby w zdrowiu mogła nam służyć przez całe życie.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o swoja skórę. Istnieje wiele sposobów na to, by przywrócić jej młody, gładki i promienny wygląd, co poprawi nasze samopoczucie i pozwoli czuć się zdrowo i pięknie.

Zdrowa i promienna skóra – krok po kroku

Stosuj kremy przeciwsłoneczne: odpowiednia ochrona przed promieniami ultrafioletowymi jest fundamentalna w procesie dbania o dobrą kondycję skóry. Ważne jest to nie tylko w dni, kiedy wypoczywasz nad basenem, ale i na co dzień. Zalecane są kremy z wysokim filtrem (przynajmniej 30).

Odpowiednie odżywianie: zdrowe jedzenie ma wpływ nie tylko na stan naszej skóry, ale i na cały organizm. Należy o tym pamiętać i uzupełnić dietę w jak największą ilość warzyw i owoców oraz produkty bogate w witaminy i sole mineralne, które sprawią, że nasza skóra będzie jędrna i sprężysta, a jej komórki ulegać będą szybszej regeneracji.

Odpoczynek: to najlepsze sposób na uzyskanie zdrowej i promiennej skóry. Dostateczna ilość snu jest niezbędna, ponieważ w trakcie jego trwania aktywność komórek jest trzy razy większa niż w ciągu dnia. Dochodzi wówczas do produkcji nowych komórek i reperacji tych uszkodzonych. Zaleca się przynajmniej 8 godzin snu dziennie.

Higiena: każdego dnia nasza skóra narażona jest na zewnętrzne zanieczyszczenia, watr, kurz, kosmetyki, które zatykają pory i ograniczają zdolność regeneracji skóry. Z tego powodu, najlepiej przed położeniem się spać wykonać generalne oczyszczenie twarzy, zmywając resztki makijażu i innych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd naszej cery.

Nawodnienie: dostateczne nawilżenie jest bardzo ważne, aby skóra była gładka i błyszcząca. Dziś na rynku mamy dostęp do niezliczonej ilości preparatów i kremów gwarantujących ten efekt. Oprócz tego możemy nawilżać naszą cerę maseczkami i własnoręcznie wykonanymi kremami na bazie domowych produktów.

Zdrowy tryb życia: pamiętaj o ćwiczeniach i wystrzegaj się picia alkoholu, narkotyków, tytoniu. Powszechnie wiadomo, że używki powodują zaburzenia pH skóry, podrażnienia, suchość, a nawet stany alergiczne.

Złuszczanie martwego naskórka: istnieje wiele sposobów, w jaki można pozbyć się martwego i zanieczyszczonego naskórka. Peeling oprócz usuwania martwego naskórka, poprawi ukrwienie, odżywi i dotleni twarz. Podobnie jak z produktami nawilżającymi, rynek oferuje nam wiele produktów do wykonania podobnych zabiegów. Można również wykonać je w warunkach domowych przy użyciu naturalnych składników.

Naturalne peelingi, które odżywia skórę

Banan i cukier

2#:banan.jpg

Peeling bez dodatku oleju idealny dla skóry tłustej.

Będziesz potrzebował:

  • 1 dojrzały banan
  • 3 łyżeczki gruboziarnistego cukru
  • pojemnik

Sposób wykonania:

W naczyniu dobrze rozgnieć i wymieszaj ze sobą składniki. Gdy konsystencja nabierze lepkości, możesz nałożyć go na ciało na przykład pod prysznicem. Jeżeli chcesz wykorzystać peeling do twarzy, nie jest konieczne dodawanie cukru.

Gruboziarnisty cukier i olej

3#:cukier brązowy.jpg

Ze względu na zawartość oleju zalecany jest dla skóry suchej i wrażliwej.

Będziesz potrzebował:

  • 4 łyżeczki brązowego gruboziarnistego cukru
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek
  • 20 kropli ulubionego olejku aromatycznego

Sposób wykonania:

Wymieszaj wszystkie składniki w naczyniu, a następnie nakładaj okrężnymi ruchami na ciało. Po zakończeniu usuń przy użyciu letniej wody.

Kokos i brązowy cukier

4#:Olej kokosowy.jpg

Idealny na suchą i szarą skórę. Rozpromieni ją i doda witalności.

Będziesz potrzebował:

  • 0,5 łyżki ekstraktu waniliowego
  • 0,5 szklanki oleju kokosowego
  • 0,5 szklanki brązowego cukru

Sposób przygotowania:

Wymieszaj w naczyniu wszystkie składniki i nakładaj ruchami okrężnymi delikatnie, masując skórę. Po zakończeniu usunąć najlepiej ciepłą wodą. Jeżeli nie wykorzystałeś wszystkiego za jednym razem, można tak przygotowany preparat przechować w słoiku, w ciepłym miejscu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.