Zapalenie stawów - co nam pomoże?

Zapalenie stawów - co nam pomoże?

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Zapalenie stawów to bardzo dokuczliwa dolegliwość.W przebiegu schorzenia dochodzi do osteoporozy, ponieważ zapalenie stawów prowadzi do stopniowego ubytku chrząstki stawowej, co ma istotny wpływ na stan naszych stawów. Oprócz konwencjonalnych sposobów leczenia tej choroby, niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie się, które jest nieocenionym narzędziem uzupełniającym proces leczenia i łagodzącym dolegliwości.

Jak leczyć zapalenie stawów

Produkty żywnościowe o właściwościach przeciwzapalnych 

Osteoporoza to choroba zapalna, która powoduje bardzo silny ból i sztywność w stawach, zwłaszcza tych w rękach, biodrach, kolanach, plecach i szyi.

Dobrze skomponowana dieta, która zawiera konkretne produkty żywnościowe może okazać się jedną z najlepszych metod na uniknięcie tej choroby.

Kiedy okaże się, że choroba nas już dotknęła, możemy złagodzić jej dolegliwości, stany zapalne i ukoić ból poprzez spożywanie niektórych produktów żywnościowych. Oto lista produktów, które pomogą nam w walce z osteoporozą:

Brokuł

2#:zapalenie-stawów.jpg

 

Naukowcy z Uniwersytetu Anglii Wschodniej podczas swoich badań dowiedli, że roślina ta zawiera substancję o nazwie sulforafan, czyli związek bioaktywny niszczący enzymy negatywnie wpływające na nasze stawy, które są bezpośrednio związane z pojawianiem się osteoporozy.

Wiśnie

3#:zapalenie-stawów.jpg

Eksperci z Uniwersytetu Bayor przeprowadzili badania, podczas których podawali  osobom cierpiącym na osteoporozę wyciąg z owoców wiśni w tabletkach. Po ośmiu tygodniach zażywania tabletek przez badanych, okazało się, że ponad połowa z nich prezentowała zadowalające rezultaty w zakresie zmniejszenia bólu i odzyskania swobody ruchu.

Łosoś, tuńczyk i śledź – bogactwo Omega 3 w walce z zapaleniem stawów

4#:zapalenie-stawów.jpg

Kwasy tłuszczowe omega-3, w które bogate są ryby takie jak łosoś, tuńczyk i śledź, są bardzo ważne w naturalnym leczeniu osteoporozy, ponieważ mają duże właściwości przeciwzapalne. W badaniach, które zostały ostatnio przeprowadzone, dowodzi się, że produkty te mają dużą zdolność do uśmierzania bólu i polepszają funkcjonowanie stawów u pacjentów z osteoporozą.

Oliwa z oliwek i bazylia

5#:zapalenie-stawów.jpg

Oliwa z oliwek i bazylia to produkty naturalne, które mogę być bardzo przydatne w zwalczaniu stanów zapalnych. To naturalne lekarstwo można przygotować w bardzo prosty sposób, wystarczy zetrzeć liście bazylii z oliwą z oliwek i tak przygotowanym olejkiem nacierać bolące miejsca. Najlepsze właściwości tego duetu otrzymamy, kiedy przed użyciem delikatnie podgrzejemy otrzymany olejek i będziemy go wmasowywać w miejsce przeznaczenia przynajmniej dwa razy dziennie.

Jest to bardzo stare naturalne lekarstwo, które stosuje się głównie w leczeniu zapalenia stawów, stanów zapalnych, zwłaszcza tych spowodowanych przez osteoporozę.

Nie zapominajmy jednak, że najlepszą metodą na kontrolowanie choroby jest robienie wszystkiego aby jej zapobiec. Dlatego bardzo ważne jest aby nasza dieta była zrównoważona i zdrowa, bogata w owoce i warzywa. Tak samo ważnym aspektem zdrowego trybu życia jest zażywanie ruchu, najprostszym sposobem są codzienne, półgodzinne spacery. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia w zupełności wystarczą w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.