Dokuczliwy ból szyi? Zmień postawę ciała!

Ból szyi i karku to bardo dokuczliwa dolegliwość mająca różnorakie podłoże. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak sobie pomóc w takiej sytuacji.
Dokuczliwy ból szyi? Zmień postawę ciała!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

To praktycznie niemożliwe, żeby w dzisiejszych czasach znalazły się osoby nieuskarżające się na dokuczliwy ból szyi. W końcu spędzamy godziny przed komputerem i telewizorem

Ból szyi spowodowany jest napięciem mięśni wokół odcinka szyjnego. Napięcie to często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dolegliwość ta jest również wynikiem nieprawidłowej postawy podczas wykonywania różnych czynności.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można uniknąć bólu, a także go złagodzić. W artykule przedstawimy również ćwiczenia na wzmocnienie tych że mięśni oraz kilka wskazówek, których zastosowanie zapobiegnie powstawaniu przykurczów i naderwań mięśni w okolicach szyi.

Przeczytaj także artykuł: Szyja – 6 sztuczek by wyglądała młodo

Ból szyi – czym właściwie jest i dlaczego się pojawia?

Ból szyi to bardzo ogólny termin określający uczucie dyskomfortu pojawiające się w różnych miejscach tej partii ciała np. mięśniach, kościach, kręgach oraz krążkach międzykręgowych.

Najczęstszą przyczyną dolegliwości szyjnych jest długotrwałe napięcie i przykurcz mięśni spowodowany np. nieprawidłową pozycją podczas snu, spędzaniem wielu godzin w tej samej pozycji przy biurku, zbyt wysokie, a także zbyt niskie umieszczenie monitora komputera.

Do urazu na skutek ruchu zwanego “smagnięcie biczem” może dojść podczas różnych wszelkich aktywności fizycznych. Dochodzi do niego, gdy głowa bezwładnie leci do tyłu, a później do przodu.

Innymi powodami bólu szyi mogą być: fibromialgia, zapalenie stawu szyjnego, uszkodzenie krążka międzykręgowego szyjnego lub niewielkie pęknięcia spowodowane osteoporozą.

Jeżeli bólowi szyi towarzyszą inne dolegliwości, takie jak gorączka, ból głowy i karku oraz ich sztywność, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może być to zapalenie opon mózgowych.

Co robić, gdy ból szyi jest efektem napięcia mięśniowego?

Dopadł Cię już ból szyi? W takim razie dowiedz się, co możesz zrobić:

  • Zażyj lek przeciwbólowy np. ibuprom.
  • Przez pierwsze dwa dni na bolące miejsce przykładaj lód, a następnie zastosuj ciepłe okłady.
  • Wykonaj ćwiczenia wyznaczające zakres ruchu, który możesz wykonać: przekręć głowę w lewo, w prawo, w górę i w dół, następnie spróbuj przybliżyć ucho do barku. Te ćwiczenia pomagają rozluźnić i delikatnie rozciągnąć przeciążone mięśnie.
  • Jeżeli nie uzyskasz upragnionej ulgi, możesz udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który poprzez masaż złagodzi skurcze.
  • Konsultacja z lekarzem zapewni Ci mocniejsze środki przeciwbólowe, leki zwiotczające mięśnie i kołnierz ortopedyczny w razie, gdyby było to konieczne.
ból szyi od siedzenia przed komputerem

Jak unikać stanów napięciowych w odcinku szyjnym?

  • Stosuj techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia łagodzące stres i rozluźniające mięśnie. Odpowiednia może okazać się joga lub medytacja.
  • Wykonuj ćwiczenia rozciągające mięśnie szyjne.
  • Zadbaj o dobrą pozycje w czasie pracy lub przed komputerem. Plecy powinny być proste i dobrze podparte, monitor natomiast powinien znajdować się na poziomie oczu.
  • Nie przebywaj zbyt wiele godzin w tej samej pozycji. Raz na godzinę zrób sobie kilka minut przerwy i odejdź od biurka. Zmieniaj pozycje, wykonuj ćwiczenia rozciągające szyje i zrelaksuj się zanim wrócisz ponownie do pracy.
  • Upewnij się, że poduszka, na której śpisz, odpowiednio dopasowuje się do kształtu Twojej szyi. Również materac powinien być dostatecznie twardy, aby Twoje ciało się w nim nie zapadało.

Ból szyi i karku spowodowany napięciem mięśni to bardzo częsty powód wizyt u lekarza i przyczyna niechcianych nieobecności w pracy. Jak widzisz, dzięki tym kilku prostym wskazówkom unikniesz podobnych dolegliwości, a gdy jednak się pojawią, będziesz wiedzieć jak szybko poprawić swój stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kim DH, Kim CJ, Son SM. Neck Pain in Adults with Forward Head Posture: Effects of Craniovertebral Angle and Cervical Range of Motion. Osong Public Health Res Perspect. 2018;9(6):309–313. doi:10.24171/j.phrp.2018.9.6.04
  • Hansraj, K. K. (2014). Assessment of stresses in the cervical spine caused by posture and position of the head. Surgical Technology International25, 277–9. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25393825
  • Binder AI. Neck pain. BMJ Clin Evid. 2008;2008:1103. Published 2008 Aug 4.
  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Neck pain: Overview. 2010 Aug 24 [Updated 2019 Feb 14]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK338120/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.