Szukasz kolejnej diety cud? Poznaj kilka zasad zdrowego odżywiania

Szukasz kolejnej diety cud? Poznaj kilka zasad zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2019

Chyba każdego z nas regularnie nawiedza niespodziewany zapał do wprowadzenia zmian w stylu życia, zmiany diety i chęci zadbania o siebie. Najczęściej ma to miejsce po przejściu okresu świątecznego. Wtedy to właśnie wraz z nadejściem nowego roku pojawiają się pierwsze postanowienia i najczęściej jest to chęć zgubienia kilku kilogramów. Sekret tkwi w dobraniu właściwej diety i co najważniejsze takiej, która po zakończeniu nie zafunduje nam efektu jo-jo.

Jest kilka zasad, które powinniśmy znać przed tym, jak podejmiemy decyzję o zastosowaniu diety. Pomogą nam one lepiej dobierać składniki odżywcze, pokażą jak przygotowywać posiłki w mniejszych ilościach, ale całkowicie zaspakajające uczucie głodu, a jednocześnie nieszkodzące naszemu zdrowiu i niezaburzające równowagi organizmu. Jak to zrobić?

Unikaj diety niskokalorycznej

Trzeba pamiętać, że każda dieta to duży stres dla organizmu. Związany jest z tym, że przestajemy dostarczać ciału tego, do czego do tej pory było przyzwyczajone. Dlatego po zakończeniu takiej diety organizm szybko stara się uzupełnić straty, a na dodatek na wypadek powtórki gromadzi zapasy.

W związku z powyższym zalecane jest dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii, nawet będąc na diecie. Skupić należy się na odpowiednim dobieraniu produktów, nie zapominając przy tym o aktywności fizycznej.

#2:Szukasz-kolejnej-diety-cud.jpg

Unikaj diety wysokobiałkowej

Chociaż powodują utratę wagi w bardzo krótkim czasie, nie są postrzegane jako zdrowe rozwiązanie. Szybka strata kilogramów zmusza organizm do wzmożonej pracy, zwłaszcza wątrobę i nerki. Konsekwencje tego wysiłku ponad normę oraz stresu, który zafundowaliśmy swojemu ciału odczujemy w miarę upływu czasu.

Białko powinno wchodzić w skład naszej diety, ale w towarzystwie innych składników takich jak węglowodany, których dostarczają nam owoce i warzywa.

Gryź dokładnie i żuj powoli

Ten punkt jest bardzo ważny przy prawidłowym trawieniu pokarmów. Jako że uczucie głodu utrzymuje się przez 20 minut od momentu rozpoczęcia jedzenia, powolne przeżuwanie zwiększa uczucie sytości przy jednoczesnym dostarczaniu mniejszych ilości pokarmu.

Przeżuwamy pokarm tak długo, aż praktycznie zamieni się w płyn.

Ostrożnie dobieraj do siebie produkty

Niektóre produkty połączone ze sobą okazują się bardziej ciężkostrawne niż, gdyby spożywać je oddzielnie. Dlatego zastanowimy się jak je zbilansować, a jakich kombinacji unikać.

Przygotowując danie niewskazane jest mieszanie wielu składników. Przykładowa potrawa spokojnie może składać się z 3 produktów (po jednym z niżej wymienionych kategorii):

Białko: mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe

Węglowodany: makaron, ryż, ziemniaki, chleb

Warzywa: sałatka, gazpacho

Zaleca się unikanie deserów, chyba że jest to jabłko czy gruszka. Owoców, których nie powinno się jeść przy posiłkach to cytrusy, arbuz i melon. Pogarszają one proces trawienia oraz mogą powodować wzdęcia i gazy. Również w grupie produktów, których nie powinno się łączyć z inna żywnością jest mleko.

#3-Szukasz-kolejnej-diety-cud.jpg

Wybieraj sycące produkty

Produkty zapewniające wrażenie sytości są doskonałe dla osób, które mają większy apetyt i chcą pozbyć się uczucia głodu.

Fantastycznym sposobem są koktajle owocowe, które możemy zrobić sami. Z wodą miksujemy wybrane owoce, gdy nie są one dostatecznie słodkie możemy dodać do nich odrobinę ekstraktu ze stewii. W tym wypadku naturalne soki nie sprawdzają się tak dobrze, ponieważ z reguły nie ma w nich tyle miąższu z owoców.

Podobnym bardzo zdrowym wyjściem jest gazpacho, mieszanka warzywna zrobiona z pomidora, papryki, ogórka lub innych warzyw. Pijemy ją bez odcedzania, w ten sposób nie pozbawiamy jej wartościowych składników i miąższu warzywnego.

#4-Szukasz-kolejnej-diety-cud.jpg Gazpacho-HarlanH

Kiedy tylko możesz korzystaj z produktów pełnoziarnistych (chleb, makaron, ryż). Są zdecydowanie bardziej pożywne i sycące.

Powinieneś również zastanowić się nad włączeniem do diety żelatyny agar-agar zawierającej ekstrakt z wodorostów, a dokładniej alg morskich. W przemyśle używana jest do zagęszczania i koagulacji żywności.

Nie zapominaj o płynach

Wiele razy, kiedy organizm prosi nas o jedzenie, to co na prawdę mu dolega to pragnienie. Dodatkowo wypite płyny pomagają oczyścić ciało z nagromadzonych toksyn.

Bardzo ważne jest, aby woda była dostatecznie ciepła, gdyż zbyt zimna ochładza system pokarmowy i osłabia proces trawienia.

Zalecana dawka wody to 6-8 szklanek dziennie. Normę dzienna można uzupełnić o napary herbaciane.

Zielona i czerwona herbata na przykład eliminują nadmierną ilość płynów z organizmie i pomagają w spalaniu złogów tłuszczu. Możemy przygotować litr naparu, dodać do niej cytrynę i posłodzić stewią. Choć te rodzaje herbaty zawierają niewielkie ilości teiny, lepiej spożywać je w pierwszej połowie dnia, aby uniknąć bezsenności.

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości cyclonebill, diekatrin y HarlanH.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.